Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Pomalý hospodářský růst odkládá zvyšování úrokových sazeb (opak.)

29.04.2004 12:19
Autor: 

Tento čtvrtek opět usedne bankovní rada za kulatý stůl, zhodnotí situační zprávu a prognózy připravené podpůrným analytickým týmem a rozhodne o úrokových sazbách. Od projednání poslední „velké“ situační zprávy se objevilo několik důležitých informací. Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentovo veto a definitivně schválila novelu zákona o dani z přidané hodnoty, kurz koruny k euru posílil téměř o korunu a z Německa přichází další vlna revizí letošního hospodářského růstu. Tyto a další skutečnosti jistě ovlivňují rozhodování centrální banky a vstupují tudíž také do našeho modelu reakční funkce ČNB.

V lednu ČNB zvýšila odhad růstu HDP v letošním roce z 2,1-3,6 % na 2,9-3,4 %. Předpokladem byl ovšem růst německé ekonomiky o 1,8 %. Jenže v posledních týdnech přichází z Německa spíše negativní informace včetně revizí původně optimistických odhadů. Naposledy dnes šest renomovaných německých ekonomických institutů snížilo svůj společný odhad růstu HDP z 1,8 % na 1,5 %. Nebýt vyššího počtu pracovních dní, vzrostl by HDP dokonce jen o 0,9 %. Český vývoz sice těží z určité substituce západoevropského zboží levnějšími dovozy ze střední Evropy, nebýt ovšem pomalejšího růstu poptávky na německém trhu, zvýšil by se vývoz výrazněji. Na základě dat o zahraničním obchodu za 1. čtvrtletí a zmíněných revizí odhadů růstu německého hospodářství očekáváme zhruba stejně velký negativní příspěvek čistého exportu k růstu HDP v ČR jako loni. Důležité je, že kvůli této změně se v našich scénářích posunul okamžik uzavření produkční mezery až na začátek roku 2006. ČNB v poslední Zprávě o inflaci počítala s uzavřením produkční mezery již na začátku příštího roku. Nelze vyloučit, že na základě zhoršení výhledu pro německou ekonomiku, ČNB reviduje směrem dolů své odhady pro české hospodářství.

Pro měnovou politiku je důležité také definitivní schválení zákona o DPH. Nejde přitom o okamžité cenové efekty, na ty pamatují „únikové klauzule“ vyvazující ČNB z odpovědnosti za odchylku od inflačního cíle, ale o možnost odhadu sekundárních dopadů do inflace. Vzhledem k tomu, že vláda podlehla nátlaku a některé plánované přesuny ze snížené do základní sazby DPH zrušila či přesunula na později, měl by být inflační impuls patrně nižší, než ČNB předpokládala v lednu. K růstu inflace v současné době přispívají zejména změny daní a regulovaných cen, zdražování potravin a vysoké dovozní ceny minerálních paliv. Jádrová inflace stále setrvává na velmi nízkých hodnotách mezi nulou a půl procentem. Do konce roku by se měla zvýšit zhruba na 1,4 %. V lednu ČNB předpokládal inflaci mezi 2,6-4,0 % letos v prosinci a v intervalu 1,8-3,2 % v červnu 2005. Nyní již bude hledět na březen a září roku 2005. Prognóza na rok dopředu by se mohla mírně snížit, neboť z meziroční inflace již vypadne efekt lednového zvyšování spotřebních daní a přesunů v DPH. Odhad na rok a půl dopředu patrně zůstane podobný.

Výše uvedené faktory změnily naše odhady vývoje úrokových sazeb. Pravděpodobnost, že by bankovní rada hýbala úrokovými sazbami tento čtvrtek zůstává téměř nulová. Významně ovšem klesla pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb v červenci. Se zhruba dvou třetinou pravděpodobností nyní očekáváme zvýšení 2T repo sazby o 25 bps v říjnu a o dalších 25 bodů v lednu či dubnu příštího roku.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů