Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podivná podpora vzdělávání v Čechách a na Moravě aneb studenti obětí rozpočtové reformy (opak.)

Podivná podpora vzdělávání v Čechách a na Moravě aneb studenti obětí rozpočtové reformy (opak.)

28.4.2004 13:05
Autor: 

Český sociální systém je štědrý… a nákladný. Bude to bolet, ale dříve či později už nebude možné odsouvat úhrady ztrát ČKA nebo zvyšovat daně a myšlenka rovnostářství skrze státní redistribuci se bude muset vrátit zpět do reality. Dávky v nezaměstnanosti, sociální dávky a příspěvky na kdeco se budou muset snížit. Česká vláda se tomu prozatím vyhýbá seč může, nicméně jisté drobné změny jsou přeci jen na světě. Otázkou je, zda nenapáchají více škody než užitku.

Příkladem podivnosti vládních úvah je změna ve vyplácení dávek v nezaměstnanosti čerstvým absolventům škol. U mladých lidí je vyšší nezaměstnanost než u zbytku populace v produktivním věku. Chce-li vláda ušetřit na dávkách v nezaměstnanosti, je logické zpřísnit podmínky pro výplatu dávek u skupin s vyšší nezaměstnaností. V případě absolventů škol přišlo zpřísnění v podobě srovnání podmínek pro výplatu dávek v nezaměstnanosti s ostatními. Nově i oni musí mít v posledních třech letech odpracováno alespoň 12 měsíců, aby jim z úřadu práce přišla na účet podpora. Podívejme se ale na věc blíže. Pokud bychom jim sebrali celé letní prázdniny, mohou v posledních třech letech odpracovat maximálně 6 měsíců. Podmínkou je, že vždy seženou brigádu či práci na celé prázdniny, což nemusí být pravda. Aby měli odpracováno 12 měsíců, musí tedy pracovat i v průběhu školního roku. V případě denního studia to znamená buď pracovat po večerech nebo flákat školu. Kvalitě vzdělání jedno ani druhé rozhodně nepřispěje. Výsledkem je prapodivná kombinace. Buď flákáte školu, pracujete a máte po skončení školy nárok na podporu v nezaměstnanosti, kterou ovšem pravděpodobně nebudete potřebovat protože máte vzdělání i praxi, nebo poctivě studujete, navštěvujete přednášky, při písemkách a testech neopisujete a po skončení školy jste „na dlažbě“, resp. rodičům na krku, protože nedostanete podporu v nezaměstnanosti a oproti kolegům, kteří při škole pracovali, máte malou šanci získat práci, neboť nemáte praxi. Jak z této pasti ven? Jsou tři možnosti. Za prvé, degradace vzdělání. Nároky škol budou muset být tak nízké, abyste mohli studovat i pracovat zároveň. Za druhé, musíte být geniální nebo mít bohaté rodiče či strýčky. Za třetí, přestat řešit rozpočtové problémy podobnými způsoby.

Vláda prosadila v Poslanecké sněmovně zákon o zaměstnanosti s presumpcí nechuti absolventů škol hledat si práci. U této skupiny je sice vyšší nezaměstnanost, ale to je přirozené všude na světě. Důvodem totiž není větší neochota k práci než u jiných věkových skupin, ale absence zkušeností. Vláda hlásá, že její prioritou je podpora vzdělání, vědy a výzkumu. I kdyby se našlo v rozpočtu více peněz pro školství, budou to do určité míry peníze vyhozené do vzduchu. Kdo bude chodit na přednášky, když musí do práce, aby po škole nebyl bez zaměstnání i bez podpory v nezaměstnanosti? Podivné řešení rozpočtových problémů.

David Marek, Patria Online


Váš názor
  • 4 moľnost
    28.4.2004 13:18

    "Jsou tři moľnosti. Za prvé, degradace vzdělání. Nároky ąkol budou muset být tak nízké, abyste mohli studovat i pracovat zároveň. Za druhé, musíte být geniální nebo mít bohaté rodiče či strýčky. Za třetí, přestat řeąit rozpočtové problémy podobnými způsoby." Nesmysl. Já jsem příklad 4. moľnosti: hned po civilce jsem ąel pracovat a neparazitoval na sociálním systému. Myslím si, ľe zruąení podpory pro absolventy je správné. Mám několik kamarádů, kteří prostě byli líní pracovat, tak se po ąkole jeątě pár měsíců flákali. Akorát by se neměla ruąit podpora pouze absolventům, ale vąem. Místo podpory bych zavedl 3 dny v týdnu práce typu umývání záchodů nebo kopání krumpáčem. Kdo to nebude chtít dělat, neměl by mít nárok ani na korunu podpory a měl by si platit i sociální a zdravotní pojiątění. Být na podpoře musí být nepříjemné. To by hned klesla nezaměstnanost!
    Honza
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data