Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Reakce Ministerstva financí na dnešní tiskovou zprávu společnosti České daně

Reakce Ministerstva financí na dnešní tiskovou zprávu společnosti České daně

22.4.2004 16:53
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy MF
V souvislosti s přijetím zákona o DPH se objevuje řada tvrzení o údajných legislativních chybách zákona a nesouladu s Šestou směrnicí. Tato tvrzení nejsou opodstatněná a vyplývají z osobní interpretace autorů, nikoli z objektivního posouzení nového zákona.

Jedním z takových tvrzení je, že České republice hrozí fatální výpadek v příjmech státního rozpočtu, či dokonce, že nový zákon o DPH ruší daň z veškerého prodeje. Autoři těchto tvrzení mají zřejmě na mysli ustanovení § 62 odst. 1 (Plnění osvobozená od daně) zákona o DPH, které je špatně interpretováno a pomíjí, že se jedná o osvobození od daně, při kterém nebyl uplatněn nárok na odpočet.

Vzhledem k tomu, že zákon výslovně stanoví, které činnosti jsou osvobozeny od daně bez nároku na odpočet, není možné aplikovat ustanovení zmíněného paragrafu na jakýkoli následný prodej zboží, u kterého plátce neuplatní nárok na odpočet.

Co se týká převodu nemovitostí, Ministerstvo financí záměrně stanovilo, že u převodů nemovitostí, které nabudou právní účinnosti do 30. dubna 2004, se použijí dosavadní právní předpisy. Nebude proto docházet k žádným retroaktivním účinkům zdaňování stavebních pozemků.

Ve věci zdaňování staveb je nutno konstatovat, že Šestá směrnice požaduje zdanit převod budov a pozemků buď před jejich prvním obydlením či podle jiného kritéria, které si zvolí členský stát, a které nepřesáhne nejvýše pěti let. Interpretace, že směrnice EU připouští zdanění pouze u prvního převodu po kolaudaci je proto nesprávná.

Ve věci kritizované úpravy zdaňování vratných lahví je nutno upozornit, že toto ustanovení bylo do zákona o DPH přijato na základě poslaneckého pozměňovacího návrhu.. Původní znění vládního návrhu zákona o DPH zachovávalo u vratných lahví současnou úpravu.

Ministerstvo financí doporučuje daňovým subjektům, aby v případě pochybností o výkladu některých ustanovení nového zákona kontaktovali informační telefonní linky Ministerstva financí nebo informační linky finančních ředitelství. Telefonní čísla naleznou na adrese: www.mfcr.cz.

Komentář společnosti České daně naleznete ZDE


Váš názor
 • Odborníci na MF
  22.4.2004 20:19

  Dnes jsem protelefonoval asi půl hodiny s "odborníky" MF, abych se k praktickým otázkám uplatňování DPH po 1.5. dozvěděl úplný kulový. Všichni do jednoho mi dokázali nanejvýš přečíst paragrafy nového zákona resp. doporučit číslo, na němž sedí další podobný specialista. Hlavně, že státní správa radostně stávkuje za vyšší mzdy .... Všichni do jednoho by si měli zkusit živit se na vlastní pěst opravdovou prací.
  Josef
 • DEBIL
  22.4.2004 17:11

  Tady se da snad rict jen jedine: Sobotka je debil.
  Jarda
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data