Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak to vlastně bude letos s tím německým oživením? A se sazbami ECB?

Jak to vlastně bude letos s tím německým oživením? A se sazbami ECB?

21.4.2004 16:33
Autor: 

Vývoj indexů ekonomického sentimentu, které sestavuje německý ZEW, se včera přidal na stranu těch, kteří naznačují, že by to s tím letošním hospodářským oživením v Německu nemuselo být zdaleka jisté. (podrobněji ZDE) Dnes se ale k tématu vyjádřili další, konkrétně ministr financí Eichel nebo německá obchodní komora DIHK.

Prezident institutu ZEW Wolfgang Franz na základě ochlazení optimismu v soukromém sektoru oživení jako jisté určitě nepovažuje. Německá centrální banka odhaduje růst za rok 2004 na 1,25 % a i OECD už snížila svůj odhad z předchozích 1,4 na 1,2 %. Naproti tomu německý ministr financí si stále stojí za svým, když tvrdí, že hospodářský růst největší evropské ekonomiky by letos pořád mohl dosáhnout 2 %. Uznává sice, že na hospodářství doléhá slabá domácí poptávka a vysoké ceny ropy, jeho odhad růstu je ale stále mezi 1,5 – 2,0 %. Oporu zde nachází jak u MMF, tak u DIHK, podle níž by se německé hospodářství na dvouprocentní přírůstek stále vyšplhat mohlo.

Vzhledem ke „kalibru“ německé ekonomiky jsou její výkony pozorně sledovány i v souvislosti s možností pohybu úrokových sazeb v eurozóně, v případě obtíží Německa by se mohl zvýšit tlak na jejich snížení. Čerstvě zvolený šéf Bundesbanky Alex Weber se k výši ani úpravě sazeb jasněji nevyjádřil (kdo by to čekal?). Jeho kolega z ECB Issing k otázce oživení řekl v podstatě tolik, že pokud k němu nedojde, nebude to chyba měnové politiky. Spekulace o možnosti snižování sazeb tím ale úplně nezchladil.

Například už zmiňovaná DIHK, ústy svého hlavního ekonoma Nietscheho, vidí pro snižování prostor. V současnosti slabší euro proti dolaru podle něj dává ECB možnost, aby snížením sazeb podpořila růstu hospodářství. „Vzhledem k stabilizaci kurzu eura by zde mohl být prostor pro snížení úrokových sazeb,“ řekl konkrétně Nietsche.

Přes tyto hlasy, je většina ekonomů oslovovaných Reuters názoru, že ECB sazby ponechá na stávající úrovni (základní na 2,0 %) i v dalším roce. Zasedání Evropské centrální banky, kde se bude jednat o nastavení úrokových sazeb a kde se tak dozvíme více, se koná 6. května.

Tomáš Vlk, Patria Online

(zdroj: Rtrs)


Váš názor
  • Oprava chyby
    21.4.2004 18:00

    Čerstvě zvolený šéf ECB Alex Weber... Oprava: Čerstvě zvolený šéf Bundesbanky Alex Weber...
    Noname
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů