Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaký je rozdíl mezi vztahem státu a ekonomiky v USA a Evropě?

Jaký je rozdíl mezi vztahem státu a ekonomiky v USA a Evropě?

20.4.2004 15:24
Autor: 

Jistě nemá cenu věnovat se rozdílům v sociální či odborové politice. Tyto nejkřiklavější odlišnosti jsou většině lidí známy. Chtěl bych spíše zdůraznit fundamentální vztah k tržní ekonomice a svobodě rozhodování jako takové.

Akcie firmy Aventis, rostoucího lídra francouzského farmaceutického průmyslu, od začátku týdne ztratily 1,5 % své hodnoty po sérii prohlášení členů francouzského kabinetu. Kauze této firmy jsme se nedávno věnovali. Firma se brání nepřátelskému převzetí ze strany podstatně menšího francouzského konkurenta Sanofi-Synthelabo ve výši 45 mld. euro. Otázku, kde firma s celkovou hodnotou aktiv 8,837 mld. euro sehnala peníze na takovou nabídku, ponecháme stranou. Faktem zůstává, že management Aventisu se spojení své firmy se Sanofi braní všemi možnými prostředky a doufá v záchranu ze strany švýcarského konsorcia Novartis. Zde ovšem vstupuje do hry francouzská vláda.

List Financial Times dnes citoval nejmenovaného ministra: „Je nemožné, aby francouzská vláda zaujala neutrální stanovisko“. Tento citát přichází po sérii vyhlášení, že Francie nemůže propást šanci vytvořit „národního šampióna“, že spojení Aventis-Sanofi má „strategický význam“, nebo že „vláda bude na pozoru a hájit národní zájmy“. Trochu odlišným bylo prohlášení ministra průmyslu Patricka Devedjiana, který řekl, že stát „je povinen být neutrální“. Nicméně toto prohlášení bylo okamžitě „usměrněno“ ministrem financí a pravděpodobně nejvlivnějším členem vlády, premiéra nevyjímaje, Nicolasem Sarkozym. Ten prohlásil, že slova Devedjiana byly „více právní (legal) než politické“. Použijme čistou logiku: znamená to, že vláda plánuje podnikat kroky, které budou politické, ale ne legální? Spojením Aventis a Sanofi by nejspíše vznikl francouzský gigant se silnou německou účastí. Zajímavé je tedy také prohlášení premiéra Raffarina, který vyjádřil názor, že „Aventis je obrazem německo-francouzského přátelství a spojení se Sanofi bude v této logice pokračovat“. Takže oficiální postoj francouzské vlády zní: Němečtí investoři jsou lepší než švýcarští.

Nyní ten slibovaný rozdíl. Jistě je všem jasné, že podobný postoj je u americké federální vlády nemyslitelný. Avšak důvod proč je tomu tak, spočívá v tom, že v USA se pořád ještě na stát nahlíží jako na instituci, která je zde pro to, aby vytvářela příznivé podmínky pro ekonomickou činnost obyvatel. Kdyžto ve Francii a v kontinentální Evropě vůbec, je převažující myšlení takové, že hospodářství je zde pro stát, aby ho zásobovalo prostředky a učinilo co nejsilnějším. Postoje tedy naprosto opačné.

Při celkovém pohledu na světové trhy bychom při rozhodování měli přihlédnout i k takovýmto hlediskům, která v konečném důsledku mohou všemožné ekonomické operace významně ovlivnit

Ondřej Stehlík, Patria Direct


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Pane Stehliku
    21.4.2004 3:19

    Takove nazory tady nemuzete sirit.Pockejte jak se do vas ted vsichni pusti.
    dodo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
0:00AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
0:00Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)