Koruna se dopoledne stabilizovala kolem úrovní 32,23 Kč za euro, i když to ráno vypadalo na propad přes 32,30 Kč/EUR. Domácí makroekonomické zprávy zůstávají bez odezvy a poslední impulsy v podobě vstupu ČNB na devizový trh jsou postupně nahrazovány zahraničními. Ve středoevropském regionu totiž pokračují propady, které mohou ovlivnit také dění na českém devizovém trhu. Americký dolar mírně oslabuje k euru, koruna se tak vrací pod 27,00 Kč/USD.
Maloobchodní tržby v únoru rostly meziročně o 2,3 procenta, což není oslnivý výkon. Index cen průmyslových výrobců se potom v březnu zvýšil poměrně razantně a indikuje inflační tlaky v ekonomice. Zejména údaje o cenovém vývoji jsou důležité, a to kvůli spekulacím na úrokové sazby centrální banky.
Obchodování na devizovém trhu se postupně dostává do vyjetých kolejí, ČNB ke své strategii prodávat výnosy z devizových rezerv včera již nic nedodala. Technicky považujeme za klíčové úrovně 32,07 a 32,32 Kč za euro, nevylučujeme pro dnešek pohyby oběma směry ze současné úrovně. Razantní propad ve zbytku regionu s sebou korunu zatím nestáhl.
Prudce padá na 253,5 HUF/EUR maďarský forint, za ním se veze slovenská koruna na 3týdenní minimum 40,22 SKK/EUR. Velmi silný skok směrem dolů zaznamenal včera polský zlotý, který dnes tedy jen stagnuje na 4,816 PZL/EUR (včera ve stejnou dobu 4,750 PZL/EUR). Stejně jako pro Česko je pro Polsko negativní výhled agentury S&P na přijetí eura nejdříve v roce 2010. Na trhu se objevují názory, že dochází k obratu trendu ve střední Evropě! Koruna česká je sice poslední dobou nejméně pozitivně korelovaná s ostatními měnami v regionu (SKK, HUF, PZL), rezistenci k aktuálním propadům v okolí však poznáme v brzké době.
Americký dolar včera rozšířil letošní maxima růstem pod 1,1900 USD/EUR, podporu našel v nečekaně rychle rostoucí inflaci v USA s výhledem na vyšší úrokové sazby. Úroveň 1,1880 USD/EUR se však stala hladinou silnější technické rezistence. Dnes ráno docházelo k opětovným pokusům o prolomení 1,1900, aktuálně však dolar slábne na 1,1950 USD/EUR a nelze vyloučit, že svůj díl viny na tom má nová nahrávka bin Ládina a výhrůžky Spojeným státům.
V průběhu dneška a zítřka by mohl být dolar znovu podpořen ekonomickými zprávami z USA. Dnes pravidelná týdenní zpráva z trhu práce a index aktivity v průmyslu philadelphského Fedu. Zítra bude zveřejněn index dubnové spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Technicky důležité úrovně vidíme na 1,1894 USD/EUR (denní Bollinger) a 1,1990 USD/EUR (denní minimum).
Radim Krejčí, Patria Online