Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Může Slovensko ekonomicky předehnat ČR? Ano, vyplývá z ankety na Patria.cz

13.4.2004 15:55
Autor: 

Slovensko je v tomto desetiletí nejrychleji rostoucí ekonomikou ve střední Evropě. Tato skutečnost, stejně jako prováděné reformy nebo úspěch při získávání zahraničních investic, logicky vedou ke srovnávání s Českou republikou. Ta je na tom v současnosti, v porovnání HDP/osobu i parity kupní síly, stále znatelně lépe. Ale bude tomu tak i nadále?

Výsledky ankety uživatelů Patria.cz dávají zajímavou a jasnou odpověď – nebude. Na otázku „Může Slovensko ekonomicky předehnat Českou republiku?“ odpovědělo kladně přesně tři čtvrtiny z 566 hlasujících. Nejvíce z nich, 227, vidí jako reálnou možnost, že se obě ekonomiky nejméně vyrovnají už do 5 let. Dalších 79 hlasujících bylo o trochu opatrnějších, když zvolilo možnost, že se obě ekonomiky nejméně vyrovnají v řádu desítek let. Naopak více než pětina (121) všech účastníků ankety vidí ve Slovensku budoucího ekonomického tygra celé Evropy.

Důvody, proč by Slovensko nemělo Českou republiku předehnat, převážily u 25 % účastníků. Nejvíce z nich, celkem 96, se přiklonilo k názoru, že náš východní soused nemá dostatečný ekonomický potenciál. Menší zastoupení pak měly názory, že schopní Slováci půjdou do ČR a pomohou tak zdejšímu hospodářství, nebo že to naopak bude ČR, kdo začne silně oživovat a ještě tak zvýší svůj současný náskok.

Anketa proběhla na stránkách www.patria.cz od 23.3 do 9.4.2004 a celkem se jí zúčastnilo 566 hlasujících.


Váš názor
 • Anketa je ovlivněna laickým míněním
  14.4.2004 14:50

  Jak si může někdo myslet, že Slovensko dožene ČR během 5 let? HDP na hlavu je v Česku dnes o asi 50% větší než na Slovensku. Pokud Česko poroste tempem 3 až 4% ročně, muselo by Slovensko růst o více než 12%, aby se do 5 let dotáhlo na Česko. Je vidět, že když je veřejnost denně masírovaná médii o tom, že tato vláda je špatná a že Slovensko dělá prý reformu dobře, nakonec tomu i uvěří.
  Mirek Šejna
 • Pánové ministři jsou určitě vklidu
  13.4.2004 16:52

  Slovensko i Česko potřebují reformy. Rozdíl v obou těchto zemích je, že naši východní sousedé je opravdu začali dělat! A u nás? Reforma veřejných financí: pár škrtů a víc nic. Žádné snížení daní, ba naopa, další stížení živnostenského podnikání. Jaká tady existuje motivace k podnikání? Naprosto žádná, zde jen převládá demotivující názor, že lepší je se nechat zaměstnat (v tom lepším případě), nebo rovnou se přihlásit na pracovní úřad. Nejhorší na tom ovšem je, že dalších, hlubších reforem se určitě v příštích letech s nějvětší pravděpodobností nedočkáme. Důvod je na snadě. Čím blíže budou volby, tím se tato vláda do nějakých bolestivých zásahů pouštět nebude. Nemůže si zkrátka dovolit další propad svých preferencí. Takže bude dále pokračovat zadlužování, růst nezaměstnanosti, růst cen a "blbá"nálada obyvatel. Slovenská vláda ví, že reformy bolí, ale také ví, že je třeba je začít provádět. Naše vláda to určitě ví také, ale ta se řídí heslem, rychle si nahrabat, kdo ví co bude po příštích volbách. Jen tak dále a za nějaký čas se může stát, že ČR bude ekonomicky nejméně vyspělou zemí v rámci celé rozšířené Unie, přičemž podle mnoha prognóz měla být právě ČR tou budoucí štíkou Evropy. S trendem, který nastavily poslední vlady, budeme spíše "línem" EU.
  Michal Surý
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data