Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přinese přistoupení k EU větší konkurenci v bankovnictví?

Přinese přistoupení k EU větší konkurenci v bankovnictví?

13.4.2004 12:19
Autor: 

Od 1. května 2004 dojde díky přistoupení České republiky k EU k dalšímu otevření českého bankovního sektoru subjektům z EU. Tato skutečnost by měla mít za následek zvýšení konkurenčního prostředí v českém bankovním sektoru a další zlepšení poskytovaných služeb.

Doposud bylo podnikání v bankovním sektoru v České republice umožněno pouze těm subjektům, které získaly licenci České národní banky. Od 1. května 2004 však budou moci na území České republiky vyvíjet podnikatelskou činnost v bankovnictví i jiné subjekty, a to prostřednictvím svých poboček zřízených v České republice. Český bankovní trh se tak otevře bankám a jiným tzv. oprávněným finančním institucím a institucím oprávněným vydávat elektronické peněžní prostředky, které mají své sídlo v některé z členských zemí EU (případně i dalších zemí, pokud tak stanoví Česká národní banka v souladu s mezinárodní smlouvou) a které podnikají na základě tzv. jednotné licence (uvedené subjekty jsou dále označovány jako „bankovní subjekty“).

Princip jednotné licence umožňuje bankovním subjektům vykonávat činnosti zahrnuté v licenci udělené příslušným orgánem domovského státu (tj. státu, v němž se nachází sídlo příslušného subjektu) nejen v tomto domovském státě, ale také v ostatních státech EU prostřednictví poboček tam zřízených. To znamená, že bankovní subjekty nemusejí procházet dalšími licenčními řízeními v každém ze států EU, v němž hodlají podnikat (musejí tam však zřídit pobočku).

Princip jednotné licence byl zaveden za účelem důsledné realizace svobody usazování a svobody volného pohybu služeb, které patří mezi základní svobody EU. V rámci přípravy České republiky na vstup do EU došlo také k promítnutí příslušné evropské legislativy do českého zákona o bankách.

V souvislosti se vstupem bankovních subjektů z EU na český trh patrně také dojde k rozdílnému pojištění pohledávek z vkladů u zahraničních bank s jednotnou licencí a u ostatních bank. Zatímco pohledávky z vkladů u ostatních bank musejí být, za zákonem stanovených podmínek, pojištěny u Fondu pojištění vkladů, vklady klientů u poboček zahraničních bank s jednotnou licencí budou pojištěny v rámci systému pojištění domovského státu příslušné banky. Ačkoliv minimální standardy pojištění vkladů jsou za účelem ochrany investorů stanoveny právními normami EU, v praxi se mohou v jednotlivých členských státech podstatně lišit. Pobočky zahraničních bank proto podle zákona o bankách mohou připojistit pohledávky z vkladů u Fondu pojištění vkladů České republiky.

V souvislosti s rozšířením EU tedy zřejmě dojde ke zvýšení konkurence na českém trhu bankovních služeb, což by mělo být zejména ku prospěchu klientů bank. Doufejme, že se uvedená očekávání naplní a dojde tak k dalšímu zvýšení kvality a rozsahu poskytovaných bankovních služeb.

Tomáš Porupka
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data