Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Psychologie a hospodářský růst (opak.)

9.4.2004 14:29
Autor: 

Není to dávno, kdy byl člověk zastoupen v ekonomických teoriích monstrem se jménem Homo Oeconomicus. Sestrojily se klasické a keynesiánské, neoklasické a neokeynesiánské modely. Když skřípaly a rostla nespokojenost s povrchními vztahy mezi makroekonomickými agregáty, byly doplněny o mikroekonomické základy. Základy postavené na primitivovi maximalizujícím svůj užitek spotřebou, případně zábavou ve volném čase. Tu a tam někdo podotknul, že na zemi nejsou jenom primitivové. Kritika se ubírá dvěma cestami. Za prvé, člověk nemusí být až takový primitiv a jeho chování, parametry modelů, se mění, chce-li někdo (zpravidla vláda) změnit pravidla hry ke svému užitku (Lucasova kritika). Druhá kritika je zásadnější, ekonomické chování lidí může ovlivňovat i jiné pohnutky než jen maximalizace užitku skrze volbu mezi spotřebou (a prací) a volným časem. Z tohoto soudku byl článek Ekonomie a víra aneb strach z pekla zdrojem hospodářského růstu zveřejněný na našich stránkách v listopadu loňského roku. Příspěvkem do diskuse o budování „nové ekonomie“ patrně bude také nová kniha ekonomů vyučujících na Harvardu, Alberta Alesiny a Edwarda Glaesera, Fighting Poverty in the US and Europe: A World of Diference, na kterou ve své recenzi upozorňuje časopis Economist.

Obr. 1: Míra ekonomické aktivity (podíl celkové pracovní síly na populaci 15-64 let)


Zdroj: OECD, Eurostat, ČSÚ; data za rok 2002

Jak je uvedeno v názvu knihy, autoři se snažili nalézt rozdíly v boji proti chudobě v USA a Evropě a práce pojednává především o rozdílech v rozsahu přerozdělování prostřednictvím státu. Informace v knize obsažené ovšem vybízejí k mnoha dalším úvahám. Hned v úvodu jsou prezentovány výsledku ankety obsahující tři otázky: Jsou chudí uvězněni v pasti chudoby? Záleží výše příjmu na štěstí? Jsou chudí líní? Na první otázku odpovědělo kladně 29 % oslovených Američanů, ale 60 % Evropanů. Podobně u druhé otázky zazněla kladná odpověď u 30 % Američanů, ale 54 % Evropanů. Zato lenost s chudobou spojuje 60 % Američanů, ale jen 24 % Evropanů.

Obr. 2: Míra nezaměstnanosti


Zdroj: OECD, Eurostat, ČSÚ; data za rok 2002

Celkem jednoznačné výsledky. Anglosaský svět a jeho lidé mají jiné hodnoty a díky tomu i hospodářské výsledky. Zatímco Evropané jsou skeptičtí a více odevzdáni osudu, v myslích Američanů stále žije „americký sen“ a odhodlání se k němu propracovat. Interpretace například rozdílů v mírách ekonomické aktivity (participace na pracovním trhu), mírách zaměstnanosti, nezaměstnanosti, produktivity práce a celkové výkonnosti ekonomik tak dostává nový impuls. Zahrnutí institucionálního faktoru „jiné morálky“ usnadňuje vysvětlit rozdíly zobrazené v grafech.

Obr. 3: Míra zaměstnanosti (podíl zaměstnaných na celkové populaci 15-64 let)


Zdroj: OECD, Eurostat, ČSÚ; data za rok 2002

S rozdílným postojem na výše uvedené jednoduché otázky ovšem souvisí daleko více věcí. Rozdíl není jen v trhu práce, ale řadě dalších institucí formujících ekonomické prostředí. Například věří-li více Evropané na vliv štěstí (osudu), je logické, že se proti jeho nepřízni pojišťují větším rozsahem přerozdělování skrze státní rozpočty. Větší přerozdělování rovná se vyšší daně, menší ochota pracovat a podnikat a další pokles ekonomické aktivity. Důsledky příčin, které primárně tkví v hlavách Evropanů, se mohou prolínat, podporovat a řetězit. Předchozí řádky jsou jen malou ukázkou, jak může psychologie vstupovat do ekonomické vědy, bořit staré mýty a pomoci popisovat skutečný svět. Vzhledem k tomu, kde se dnes psychologie pohybuje a v jaké míře prostupuje ekonomií, můžeme fyzikům závidět, že objevení kvantové mechaniky už mají za sebou.

David Marek, Patria Online


Váš názor
  • Economics is not a science.
    10.4.2004 0:50

    There is nothing in economics to which you could apply the scientific method of theorise, experiment and prove or disprove. Economics is an attempt to make sense out of poorly gathered statistics - is is akin to reading tea leaves or coffe grounds or spilt bones.
    Visitor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba