Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Balíček modernizace hospodářské soutěže od Evropské komise

Balíček modernizace hospodářské soutěže od Evropské komise

9.4.2004 12:26
Autor: 

Již vícekrát jsme na tomto místě upozorňovali na důsledky, které bude mít nařízení Rady EU č. 1/2003 (dále jen „nařízení“) po přistoupení ČR k EU na odpovědnost podnikatelů za narušování hospodářské soutěže. Toto nařízení je součástí celkové modernizace evropského soutěžního práva, jejímž smyslem je decentralizovat odpovědnost za jeho aplikaci na orgány členských států a ulehčit tak přetížené Evropské komisi v plnění jejích úkolů. V této souvislosti vydala Evropská komise v minulých dnech řadu dokumentů, které zmíněné relativně obecné nařízení provádějí do praxe.

Více než před rokem byla zahájena „výstavba“ Evropské soutěžní sítě (European Competition Network – ECN), která má podpořit spolupráci mezi národními soutěžními úřady a Evropskou komisí. Komise nyní publikovala oznámení, které řeší dělbu práce mezi těmito orgány, vzájemné poskytování informací o řešených případech a výměnu informací pro důkazní účely.

Zvláštní pozornost byla v nařízení věnována tzv. „programům shovívavosti“ (Leniency Programs) při vyšetřování protisoutěžních dohod. Principem těchto programů je, že účastníku protisoutěžní dohody, který protisoutěžní dohodu prozradí a poskytne dostatek informací soutěžnímu úřadu, jsou výrazně sníženy následné finanční sankce za účast na takové dohodě. Další oznámení Evropské komise pak řeší ochranu takovéhoto účastníka tím, že informace o něm ani informace jím poskytnuté nesmí být v rámci ECN šířeny, ledaže s tím účastník vyslovil souhlas anebo je stejným způsobem chráněn na základě práva příslušného členského státu, jehož soutěžní úřad se o dané informace zajímá.

Komise rovněž publikovala sdělení týkající se aplikace čl. 81 odst. 3 Smlouvy ES. Tento článek říká, že dohoda s protisoutěžním účinkem může přesto být legální, pokud z ní mj. vyplývá dostatečný prospěch pro spotřebitele. Podle sdělení se tohoto ustanovení mohou podnikatelé přímo dovolat před národními soudy nebo soutěžními orgány, aniž by byla potřebná intervence Evropské komise.

Ovlivnění obchodu uvnitř EU je základním předpokladem aplikace soutěžního práva EU. Další z publikovaných sdělení Komise upozorňuje všechny národní soudy a soutěžní orgány, že při splnění této podmínky jsou povinny soutěžní právo EU aplikovat jako svoje vlastní právo.

Oznámení o spolupráci mezi soudy členských států a Evropskou komisí má zase sloužit národním soudům při aplikaci soutěžního práva EU. Vyjasňuje nástroje, které za tímto účelem nařízení poskytuje, zejména možnost národních soudů požadovat informace a stanoviska od Evropské komise k případům, které tyto soudy řeší.

Evropská komise chce rovněž poskytnout vodítka podnikatelům, jichž se dotknou neobvyklé situace, pro ně těžko zhodnotitelné z pohledu evropského soutěžního práva. Oznámení o neformálních instrukcích podnikatelům proto vyjasňuje, že v situacích, kdy se objeví obecně nová otázka ohledně aplikace čl. 81 nebo 82 Smlouvy ES, mohou se podnikatelé na Evropskou komisi obrátit a ta jim bude zasílat vysvětlující dopisy. Cílem Oznámení o vyřizování stížností Evropskou komisí je potom vyjasnit, jakým způsobem lze efektivně Evropské komisi poskytovat informace o dění v EU nebyrokratickou cestou, a dále objasnit principy vyřizování formálních stížností.

Jelikož zmiňované nařízení vstupuje v účinnost dne 1. května 2004 a je přímo aplikovatelné na území všech členských států EU, je nasnadě, že výše uvedená sdělení a oznámení Evropské komise se významně dotknou i činnosti podnikatelských subjektů v ČR.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data