Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CVVM: V práci jsou lidé celkem spokojení... nalézt nějakou je ale těžké

CVVM: V práci jsou lidé celkem spokojení... nalézt nějakou je ale těžké

9.4.2004 11:45
Autor: 

Sociologický ústav CVVM se ve svém únorovém a březnovém šetření zaměřil na různé aspekty zaměstnání. Publikované výsledky se týkají spokojenosti v zaměstnání, vztahů na pracovišti, obav z nezaměstnanosti a problematiky hledání práce.

Z průzkumu spokojenosti s prací vyplývá, že čeští zaměstnanci jsou se svou prací v zásadě spokojení, celkem 54 % se označilo za velmi nebo spíše spokojené. 39 % vidělo svou situaci „tak napůl“, nespokojeno (spíše či velmi) bylo pouze 7 % respondentů. Mezi dotázanými tvořili nejspokojenější skupinu zaměstnanců vysoce kvalifikovaní nebo vedoucí pracovníci, na druhém konci byli spíše nekvalifikovaní nebo zemědělští dělníci. Rozděleno podle odvětví byla největší spokojenost zaznamenána v sektoru peněžnictví a pojišťovnictví.

Spokojenost zajisté souvisí také se vztahy, které jsou na pracovišti. V tomto ohledu uvádí 21 % dotázaných, že u nich v práci převažuje přátelská až důvěrná atmosféra. 53 % lidí spolupráci charakterizuje jako dobrou bez zvláštní osobní blízkosti, naopak celkem 21 % vidí vztahy na pracovišti jako chladné, nebo dokonce plné konfliktů a napětí.

Za současného trendu zvyšování nezaměstnanosti jistě nabírá na důležitosti otázka možného propuštění. Průzkum CVVM ohledně obav z nezaměstnanosti dopadl následovně: Rozhodně či spíše se bojí ztráty práce v nejbližších dvou letech celkem 38 % lidí. To znamená oproti průzkumu z listopadu 2002 mírné snížení o jeden bod. Obavy nepociťuje 46 % dotázaných. Více se ztráty zaměstnání bojí lidé v dělnických profesích, se základním vzděláním nebo se středním vzděláním bez maturity.

Asi bychom našli úzký vztah mezi obavami o ztrátu zaměstnání a možnostmi nalézt práci novou. Mezi respondenty oslovenými agenturou vidí jako velmi či spíše snadné nalézt práci v regionu a oboru 14 % lidí. Jako těžké označilo hledání práce celkem 71 % dotázaných. Výzkum potvrzuje, že celkově nejsnažší je hledání práce v Praze – přes 60 % respondentů označilo nalezení práce v tomto regionu jako lehké. Dále však zeje mezera, v ostatních regionech se toto číslo nevyšplhalo nad 20 %, vůbec nejhorší výsledky pak zaznamenal moravskoslezský region (pod 5 %).

„Snadnost“ nalezení práce pak v zásadě stoupá s kvalifikací: Největší problémy s hledáním zaměstnání vidí nekvalifikovaní dělníci a zemědělci, naopak vyšší odborníci nebo vedoucí pracovníci označují nalezení práce jako těžké „pouze“ v 60 % případů.

(zdroj: CVVM)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)