Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český průmysl v roce 2004: kovová ekonomika

Český průmysl v roce 2004: kovová ekonomika

8.4.2004 9:15
Autor: 

komentář doplněn
Průmyslová výroba v České republice v únoru vzrostla o 7,1 %, což oproti růstu 3,8 % v předchozím měsíci znamená jasné zrychlení. Náš odhad byl ještě výše: 7,5 %. Tržní konsensus byl naopak o něco níže na 6,2 %. Nejvíce se na růstu průmyslu podílely sektory hutnictví a výroby kovů, dále výroba dřevařských výrobků a chemická produkce.

Letošním fenoménem v průmyslu je výroba kovodělných výrobků. V lednu se produkce tohoto odvětví meziročně zvýšila o 15,7 %, v únoru dokonce o 19,1 %. Pravdou sice je, že loni v únoru se zde výroba snížila o 4,0 %, přesto je výrazná akcelerace nikoli pouze účetně-statistickou záležitostí, ale realitou. Výroba kovů a kovových výrobků těží z kombinace rychlého růstu domácího stavebního sektoru a výrazného zvýšení poptávky v zahraničí, jež souvisí se zrychlením globálního hospodářského růstu v čele s Čínou, jejíž průmysl nasává železné i barevné kovy z celého světa. Hutní výroba stojí téměř z poloviny za celkovým zvýšením průmyslové produkce.

Dvouciferné tempo růstu produkce bylo zaznamenáno také v chemickém, gumárenském, plastikářském a automobilovém průmyslu. Společným jmenovatelem příznivého vývoje v těchto odvětvích je zlepšení situace na západoevropských trzích, kam z ČR směřují subdodávky pro finální produkci. Díky tomu se tržby z vývozu průmyslové produkce meziročně zvýšily o 13,5 %, přičemž vývoz strojů a dopravních prostředků zaznamenal nárůst o 21 %. Český průmysl profituje také ze zvýšení spotřebitelské poptávky v zemích EU i okolních středoevropských ekonomikách. Vývoz průmyslového spotřebního zboží se v únoru zvýšil o 15 %.

Téměř historickou událostí je zastavení poklesu v kožedělném průmyslu. Nicméně tento fakt spíše souvisí s tím, že už téměř nebylo kam dále klesat.

Průměrná mzda v průmyslu ve srovnání s loňským únorem vzrostla o 9,0 % na 15 664 Kč. To se zdá poměrně dost. Nicméně vzhledem k poklesu zaměstnanosti o 21,4 tis. osob (1,9 %) se produktivita práce zvýšila o 10,7 % a jednotkové mzdové náklady klesly o 1,5 %. Mzdová náročnost výroby v českém průmyslu klesá téměř bez přestávky již rok a půl. Přizpůsobení konkurenci na domácím i zahraničních trzích bohužel probíhá na úkor zaměstnanosti, a nikoli omezením mzdových požadavků.

Jak průmysl, tak stavebnictví naznačují, že v 1. čtvrtletí letošního roku by se tempo růstu ekonomiky mohlo udržet kolem tří procent. Za celý letošní rok očekáváme zvýšením průmyslové výroby o 6,7 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • růst kovoprůmyslu
  8.4.2004 14:57

  Zajímalo by mě, nakolik růst tohoto sektoru ovlivnil růst cen oceli. Někde jsem myslím četl, že se cena snad až zdvojnásobila .... ?
  John11
  • Podil hutnictvi v prumyslu
   13.5.2004 0:40

   Podle CZSO, je vaha hutnictvi a vyroby kovu 15.36% na celkovem podilu prumyslove vyroby. Toto odvetvi zahrunuje celou skalu vyrobku od bezne oceli, az po stavebni konstrukce, matice, soucastek, a kovovych polotovaru. Presnejsi seznam by jste nasel na ministersvu prumyslu a obchodu.
   Mirek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data