Ve francouzském kabinetu došlo ke dvěma zásadním změnám na ministerských postech. Novým ministrem financí se stal Nicolas Sarkozy, který předtím zastával post ministra vnitra a ministerstvo zdravotnictví povede Philippe Douste-Blazy. Tyto dva ministry zmiňujeme proto, že mají co do činění s kauzou farmaceutické firmy Aventis, kterou již delší dobu sledujeme. Aventis je pod tlakem nepřátelského převzetí ze strany konkurenta na francouzském trhu, Sanofi-Synthélabo, který chce za jeho akcie dát 48 mld. EUR.
Podívejme se na perspektivní postoje nových ministrů. Philippe Douste-Blazy se již jednoznačně vyjádřil pro Le Journal du Dimanche: „Pojďme chránit francouzský průmysl, když zde máme šanci vytvořit v naší vlastní zemi jednu z největších farmaceutických firem na světě, tak ji využijme!“. Myslím že tento citát nepotřebuje další komentář. Otázkou zůstává postoj Sarkozyho. Jedná se o vystudovaného právníka, to konec konců platí i u našeho ministra financí, a navíc byl do funkce uveden především proto, že je nejpopulárnějším politikem ve vládě a premiér J.P. Raffarin potřebuje kabinetu vylepšit popularitu po porážce v regionálních volbách. Naděje na neutralitu k této kauze tedy není nijak veliká.
Zcela jednoznačně se ovšem ukazuje, že Aventis do spojení se Sanofi nechce za žádnou cenu a zuby nehty se brání. Naopak snaží se najít záchranu u švýcarské firmy Novartis. V pátek předsednictvo tuto společnost oficiálně pozvalo k jednání o spojení. List Financial Times také uvedl, že manažeři Aventisu se sejdou s ministry financí a zdravotnictví, aby je přesvědčili o výhodách spojení s Novartisem. Švýcarská firma by totiž do Aventisu přes odpor kabinetu vstupovala jen velmi nerada, avšak zájem o Aventis má jistě silný, neboť opakovaně vyzvala francouzskou vládu, aby zachovala neutralitu.
O opravdové nechuti Aventisu k vládou podporované Sanofi svědčí i plán představenstva, který počítá s vydáním warrantů stávajícím akcionářům. Podle Finanial Times by to znamenalo pro Sanofi ztrátu některých významných patentů, také na nejprodávanější produkt Plavix, a zvýšení případné ceny, jelikož by akcionářům bylo poskytnuto právo na prodej akcií s 22% prémií. Proti této „jedové pilulce“, která se možná na světové korporátní scéně vrací do hry, se již Sanofi ohradila a zvažuje žalobu kvůli porušení tržních regulací. Vzhledem k tomu, že tento krok by schvalovali akcionáři, bude žaloba nejspíše neúčinná. I když nic není vyloučené.
Za poslední měsíc se akcie Aventis na NYSE posunuly nahoru o 2,19 %. Cena však kolísala mezi růstem až na 79,51 USD (4,84 %) a propadem na 74,53 USD (-1,73 %). Investoři jsou nejspíše ohledně možného vývoje nejistí. Klasický mergerový růst máme již za sebou a můžeme tedy pouze spekulovat, která firma a kolik ve finále zaplatí.
Ondřej Stehlík, Patria Direct