Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Co říká detailnější pohled na výsledky Eurotelu v roce 2003?

05.04.2004 10:43
Autor: 

Výnosy Eurotelu, jeho operační marže, investice do pracovního kapitálu a zejména do fixních aktiv, volné cash flow, kapitálová struktura, výše dividend placená 100% vlastníkovi - Českému Telecomu - a následně výše dividend placená Českým Telecomem. Tak jde hlavní linie posuzování výsledků Eurotelu z perspektivy akcionářů Českého Telecomu, k níž se přidává pohled na interakci mezi strategií obou společností a její vliv na jejich kombinovanou hodnotu. Podívejme se nyní, co zveřejněná detailní 2003 data mohou k tomuto dodat.

Výnosy Eurotelu, které v roce 2003 rostly o 1 %, je možno rozdělit na jednorázové, které klesají zejména tak, jak roste penetrace trhu, respektive klesá marginální přírůstek zákazníků, a výnosy opakující se. V roce 2003 tvořily jednorázové výnosy již jen 5 % výnosů celkových. Z dostupných dat je možno opakující se výnosy operátora rozdělit na tři hlavní části - výnosy z měsíčních paušálů, z propojovacích služeb a čisté výnosy ze služeb. Vývoj je popsán následujícím grafem:

Zdroj: Eurotel, Patria Finance

Vývoj výnosů z propojovacích služeb odráží objem propojení z sítí Českého Mobilu, T-Mobile ČR, alternativních operátorů a Českého Telecomu. V následujících periodách bude silně ovlivněna snížením M,F2M tarifů, krokem, který je vítán zejména alternativními operátory a Českým Mobilem (díky svému podílu na trhu CM/telekomunikace a zejména CM/Eurotel+T-Mobile CR a následně relativnímu objemu hovorů mezi jejich sítěmi). Mírně by také mohlo dojít ke zvýšení atraktivnosti pevných linek pro hlasové služby (či spíše zmírnění jejího poklesu) a ovlivnit tak i ostatní skupiny výnosů mobilních operátorů. Připomeňme, že Eurotel a T-Mobile ČR protestovaly již proti poplatku ve výši 3,66 Kč, (T-Mobile ČR loni požadoval cenu kolem 4,50 Kč). Český Mobil podle svých propočtů indikoval jeho relevantní výši hluboko pod 3 Kč.

Soustavný pokles výnosů z měsíčních poplatků Eurotelu je odrazem toho, že pokles průměrného realizovaného poplatku více než vyváží růst počtu tarifních klientů (15 % y-o-y):


Zdroj: Eurotel, Patria Finance

V rámci prezentovaného rozdělení největší skupina - čisté výnosy ze služeb - vykazuje rostoucí trend. Pokles průměrného výnosu na zákazníka je zde více než vyrovnán jejich rostoucím počtem, jak demonstruje následující graf:

Zdroj: Eurotel, Patria Finance

NC výnos na klienta je dán velikostí výnosu hlasových služeb (objem provolaných minut a průměrný realizovaný tarif na minutu) a výnosu z nehlasových služeb, které u všech operátorů nabývají na významu (např. T-Mobile ČR uvedl, že podíl služeb s přidanou hodnotou na jeho celkových příjmech dosahuje 20,5 %, je tak v tomto měřítku údajně druhým nejúspěšnějším evropským operátorem). S nabídkou nehlasových služeb úzce souvisí zde již diskutovaná problematika 3G technologie, která je do značné míry problematikou "slepice či vejce" - bez této technologie není často možno rozeběhnout mnoho na kapacitu náročných služeb; bez těchto služeb ale není 3G využitelná v komerčním slova smyslu - respektive stoupá rizikovost toho, že se nezaplatí (nesplní investiční kritéria operátorů). Služby do značné míře závislé na rychlosti a kapacitě přenosu jsou ale zároveň tím, co bude již v dohledné době zachraňovat tržby a marže mobilních operátorů na rozvinutých trzích před poklesem. U tradičních hlasových služeb se totiž dá očekávat, že konkurenční tlak bude tlačit na tarify, tržby a marže tak, že se stanou zhruba stejně oceněnou komoditou o všech operátorů, a to na hranici marginálních nákladů.

Expanze služeb spojených s mobilními telefony (i) vzhůru po hodnotovém řetězci a (ii) kooperace s firmami z jiných odvětví na jednotlivých stupních tohoto řetězce (např. MMS - informace, infotainment, zábava), se tak stává možnou záchranou z hlediska udržení návratnosti kapitálu v odvětví. Ani zde není ČR výjimkou, podmínky 3G licencí domácím operátorům ale dávají ve srovnání se zbytkem světa ten komfort, že v době jejich rozjezdu u nás bude tato technologie již do značné míry v praxi otestována.

Klesající realizované průměrné měsíční poplatky i čistý výnos ze služeb Eurotelu pak mimo jiné potvrzují tezi, že v porovnání s historickým a současným stavem bude z hlediska domácích operátorů hůře - konkurence se zostří jak v subodvětví samotném, tak celkově v telekomunikacích, jak dominantní i alternativní operátoři fixních linek budou stále intenzivněji tlačit na tarify, zejména v hlasové oblasti (viz výše) a podporovat a rozšiřovat svou nabídku služeb, což bude mít přímý dopad na výnosy, zisky, cash flow a návratnost investovaného kapitálu (a poměr ROIC/WACC) v odvětví.

Jiří Soustružník


Váš názor
  • soustruznik
    05.04.2004 11:44

    tak se nam specialista na CEZ preorientoval na teleklam.nevite nekdo proc Patria nema zadne doporuceni na CEZ :-)))))))))))))))))
    ppetr
Aktuální komentáře
05.03.2021
8:54Evropa zahájí poklesem, v Praze končí nabídka na akcie Monety  
8:42PPF oznámila, že odkoupí až 29 procent akcií Monety. Nabídka po 80 korunách dnes končí
8:40Bloomberg: Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti covidu-19
8:36FT: EK zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže
7:02PFNonwovens a.s.: Oznámení o uplatnění práva na dorovnání
6:21Gordon: Technologie produktivitu moc nezvyšují, ale prudce roste blahobyt
04.03.2021
22:40Americké akcie klesaly i dnes, třetí den v řadě  
17:31BNY Mellon a technologicko–finanční rotace
16:51Americké akcie hledají směr, čeká se na vystoupení šéfa Fedu  
15:51Franklin Templeton: Pryč z Covid-19. Pohled na úroky a inflaci v Evropě
13:53Summers: Rizika se změnila, podobnost se šedesátými lety
13:41ČNB dnes potvrdil půlprocento jako rezervu na ochranu úvěrového trhu
12:55USA označily Čínu za největší geopolitickou výzvu 21. století
12:18St. Louis Fed: Škodlivost bubliny a současná valuace trhu
12:16Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu prudce klesly, nezaměstnanost stagnovala
10:45Místo výrobce krému Nivea v indexu DAX zaujme Siemens Energy
10:40Bloomberg: Oživení světové ekonomiky podpoří 2,9 bilionu dolarů v hotovosti
10:15Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní
10:14Průzkum: Zlotý má s ústupem pandemie posilovat nejvíc v regionu. Koruna v únoru pod tlakem  
9:13Rozbřesk: Nezvládnutá čtvrtá vlna pandemie versus rozvolňování v Německu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru