Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ještě jednou na téma rebalancování indexu Dow Jones... otázka zní -

Ještě jednou na téma rebalancování indexu Dow Jones... otázka zní - "No a co?"

2.4.2004 15:45
Autor: 

Jedním z hlavních témat včerejšího obchodování na Wall Street byla - kromě relativně dobrých makroekonomických dat - změna báze indexu Dow Jones Industrial Average. Samotné oznámení tohoto kroku vneslo na tváře a do hlasů komentátorů a novinářů dramatický nádech, skoro jako kdyby došlo k něčemu opravdu významnému. V zájmu objektivity je nutno přiznat, že poslední změna báze v listopadu roku 1999 přinesla na trhy mnohem více vzruchu než tomu bylo včera - i tak se ale jednalo o věc, které byla věnovaná možná přehnaná pozornost. Logická otázka by tedy měla znít - "Záleželo na tom vůbec"?

Pojďme se podívat trochu do historie. Dow Jones je index, jehož kronika se začala psát v roce 1896, a představuje tak nejstarší americký akciový index. Faktem ale zůstává, že jeho význam jako benchmarku poměrně významně klesá a mnoho profesionálních investorů nyní používá pro účely tvorby a hodnocení svých portfolií index S&P500. Ten začal být publikován v roce 1923 a hlavní rozdíl proti Dow Jones spočívá ve výpočtu hodnoty indexy - zatímco S&P500 bere v úvahu tržní kapitalizaci firem, Dow Jones je kalkulován na bázi cen jednotlivých akcií (jinými slovy, akcie s vyšší cenou mají v indexu větší váhu. Logika tohoho algoritmu je poněkud archaická). Dalším faktem, který ukazuje na relativní pokles významu indexu Dow Jones, je objem peněz resp. investic, které jsou na tento index přímo a explicitně navázány - 20 miliard USD. To v sobě zahrnuje všechny otevřené podílové fondy a indexové akcie, které mají Dow Jones jako bechmark přímo ve svém statutu, plných 7 miliard dolarů však připadá na jediný instrument, tzv. Diamonds Trust (DIA) - největší indexovou akcii s vazbou na Dow Jones. Konkurenční S&P500 resp. indexová akcie na něj vázaná (SPY) má tržní kapitalizaci 40 miliard dolarů. Jistě - v zájmu předejití oprávněným výtkám - uznávám, že báze tohoto indexu je 16,67krát větší, nic to ale nemění na faktu, že vázat své portolio na bázi indexu Dow Jones asi nebude optimální.

Jakým titulům se tedy dostalo privilegia být zařazeny do báze indexu Dow Jones? American International Group Inc. rozšířuje řady finančních společností, které v bázi indexu již jsou - American Express, Citigroup, General Electric (stačí se podívat na to, kolik procent výnosů generují finanční služby a kolik průmyslová divize) a JP Morgan Chase. Verizon si prohodí místo s AT&T, Eastman Kodak a International Paper se poroučí ve prospěch již zmíněného AIG a Pfizer. Velmi logicky se ceny nově vstupujících titulů zvedly, naopak ceny odcházejících komponentů klesaly.

Možná jenom pro zajímavost se můžeme ještě podívat, jak se vedlo akciím firem, které do indexu vstupovaly resp. z něho vystupovaly při poslední změně, tj. v roce 1999:

* Odchozí tituly a jejich výnos/ztráta od 11/1999: Sears Roebuck +52 %, Union Carbide (data do 6.2.2001, pak Dow Chemical) +52 %, Chevron (nyní ChevronTexaco) -3,7 %, Goodyear Tire -78 %

* Příchozí tituly a jejich výnos/ztráta od 11/1999: Home Depot -27 %, Intel -29 %, Microsoft -46 %, SBC -53 %

Suma sumárum - Dow Jones Industrial Average je anachronismus. Vzhledem ke svému symbolickému a psychologickému významu však bude i nadále jedním z hlavních měřítek amerických akciových trhů, bez ohledu na logičnost jeho kalkulace nebo složení jeho báze.

Petr Žabža, Patria Direct


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • no
  5.4.2004 13:30

  Je to sice vsechno pravda ale ve skutecnosti se DJIA v delsim obdobi pohybuje temer totozne jako SP500 takze nevidím problem
  ondraa
 • no a co?
  2.4.2004 17:32

  Je videt ze tomu nerozumis.To neni trend index a take ne comodity index.
  • ale mam ho rad
   3.4.2004 19:57

   Jo, je pravda ze DJIA nema zadnou vypovidaci schopnost. Tak? DJIA je neco jako Anglicka kralovna, jenom tak na ozdobu, ale vsichni ji maji radi.
   kadison
   • DJIA je "big caps" Index
    4.4.2004 3:40

    DJIA je Indiex ktery investori pouzivaji kdyz smal caps moc nejdou. noa...tak nevim kdo ma rad Anglickou kralovnu. Je to krava!
    Vojta Cmelak
    • kráva???
     4.4.2004 14:59

     kráva seš ty královana je Královna
     ufobijec
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  CSX Corp (12/16 Q4, Aft-mkt)
  International Business Machines Corp (12/16 Q4)
  Netflix Inc (12/16 Q4)
  United Continental Holdings Inc (12/16 Q4, Aft-mkt)
  UnitedHealth Group Inc (12/16 Q4)
  UnitedHealth Group Inc (12/16 Q4, Bef-mkt)
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  11:00DE - Index očekávání ZEW
  13:00Morgan Stanley (12/16 Q4)
  14:30USA - Empire State Manufacturing index