Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dow Jones obměňuje ve svém nejstarším indexu tři firmy

Dow Jones obměňuje ve svém nejstarším indexu tři firmy

2.4.2004 12:50
Autor: 

Nejstarší akciový index na světě se včera dočkal hned tří změn. Společnost Dow Jones oznámila, že z indexu Dow Jones Industrial Average vypustila firmy AT&T, Eastman Kodak a International Paper. Na jejich místo přicházejí American International Group, Pfizer a Verizon Communications. Tato změna je součástí snahy přizpůsobit DJIA novým trendům v ekonomice tak, aby lépe odrážel stav amerického hospodářství.

Jak se dalo čekat, vliv na akcie zmíněných vyřazených firem byl negativní, zatímco společnosti nově zařazené naopak posílily. Telekomunikační společnost AT&T odpoledne na Wall Street oslabila o 1,1 procenta na 19,36 dolaru na akcii, výrobce fotografických materiálů Kodak klesl o 2,4 procenta na 25,54 dolaru a papírenská firma International Paper oslabila o 0,3 procenta na 42,12 dolaru. Finanční skupina AIG posílila o 2,76 procenta na 73,32 USD za akcii, výrobce léčiv Pfizer se zhodnotil o 1,54 procenta na 35,59 USD a Verizon Com. dosáhl úrovně 36,9 USD a posunul se tak směrem nahoru o 0,99 procenta.

Index DJIA započal svou historii před 107 lety, když jej začal vydávat Charles Dow, zakladatel dnes nejrozšířenějšího finančního periodika Wall Street Journal. Index začínal s dvanácti tituly těžařských a průmyslových firem. Z těchto dvanácti se až do dnešní doby udržela pouze jediná. Touto firmou, která za svou historii v indexu zhodnotila své akcie o mnoho tisíc procent, je producent elektrotechniky General Electric.

Další společnosti se buď staly „obětí“ antimonopolního úřadu, jako například American Tobacco, byly pohlceny někým jiným, jako Tennessee Coal & Iron, nebo změnily oblast svého působení jako whiskey trust Distilling & Cattle Feeding.

Index byl vydáván téměř každý den od svého založení. Jedinou výjimkou je necelých pět měsíců na počátku první světové války, když burza na Wall Street po vzoru svých Evropských partnerů uzavřela obchodování. Nicméně kontinuita byla zachována také díky nespokojeným obchodníkům, kteří si přes hrozbu postihů otevřeli stánky před budovou burzy pod širým nebem a obchodovali dál, na černo.

Zajímavá je jistě diskuze o vývoji hodnoty indexu. DJIA rostl na hranici 1000 bodů celých 76 let a dosáhl jí 14. listopadu roku 1972. Dosáhnout další tisícovky již trvalo pouze 14 let a podařilo se to 8. ledna 1987. Hranice 3000 bodů byla pokořena už o 4 roky později 17. dubna 1991 a 5000 bodů Index překonal 21.11. 1995. Následující ohromující růst nás vynesl až za hranici 11 000 bodů 3. května 1999. Nyní je sice hodnota DJIA zkorigována na 10 373,33 bodu, ale pořád se jedná o famózní výkon.

Ondřej Stehlík, Patria Direct


Váš názor
  • ..
    2.4.2004 13:15

    No ja si myslim ze minimalne cast z toho rustu je bublina a dalsi cast je financovaná statním dluhem. Kdyz se clovek podiva na historii tak jsou to takove zuby. Celkove je trend stoupajici ale prudké narusty jsou vzdycky nasledovany propadem. Soucasna situace je dost otazna. Co by se stalo kdyby USA deregulovaly bankovni sektor?
    Pokryvac
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba