Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Obnoví návrh nové evropské legislativy důvěru ve statutární audit?

02.04.2004 12:06
Autor: 

Evropská komise zveřejnila minulý týden návrh nové směrnice o statutárním auditu. Cílem směrnice je zajistit, aby se investoři a ostatní subjekty využívající účetní informace mohli plně spolehnout na informace obsažené v účetních závěrkách, které byly ověřeny auditorem. Přípravu této směrnice urychlily nedávné účetní skandály kolem společností Parmalat a Ahold, ve kterých právě stávající způsob provádění nezávislého auditu sehrál výrazně negativní roli a důvěra ve statutární audit byla vážně poškozena.

Podle předloženého návrhu budou auditoři a auditové společnosti schopny lépe čelit tlaku ze strany managementu společností. Důvodem je plán na zřízení nezávislých auditových výborů uvnitř společností s kótovanými akciemi, bank a pojišťoven nebo společností s určitým minimálním počtem zaměstnanců. Členy těchto výborů budou osoby odlišné od výkonného managementu společnosti. Auditové výbory budou pověřovat statutární auditory provedením auditu ve společnosti, budou monitorovat systémy vnitřní kontroly, interního auditu a risk managementu a také nezávislost auditora zejména s ohledem na poskytování neauditových služeb.

Odpovědnost za audit prováděný ve skupině společností různými auditory bude vymezena přehlednějším způsobem. Auditor ověřující konsolidovanou účetní závěrku převezme plnou zodpovědnost za audit konsolidované účetní závěrky, čímž bude muset ověřovat i práci ostatních auditorů podílejících se na auditu společností ve skupině.

Za účelem posílení kvality auditů bude posílena role mezinárodních účetních standardů (IAS). Pro výkon auditorské činnosti bude vyžadováno, aby auditoři znali IAS a mezinárodní auditové standardy (ISA). Všichni auditoři a auditové společnosti budou dále muset podstupovat pravidelné prověrky kvality.

S cílem posílit regulatorní rámec dohledu nad auditory bude tento dohled prováděn především odborníky se zkušenostmi z oblasti auditu, kteří však sami nebudou smět auditorskou činnost provozovat. Členské státy budou muset stanovit pravidla určování výše odměny auditora, která zajistí požadovanou kvalitu auditu a zabrání auditorským společnostem nabízet auditové služby za podhodnocené částky s úmyslem kompenzovat celkový příjem odměnou za neauditové služby poskytované stejné společnosti. Počítá se s přijetím společných zásad ohledně pověření a vypovězení služeb auditora (např. dohoda o statutárním auditu bude moci být ukončena, pouze pokud bude existovat významný důvod pro neuskutečnění auditu). Společnosti, u nichž je prováděn audit, budou muset dokumentovat svou komunikaci se statutárními auditory a budou muset zveřejňovat v příloze k účetní závěrce odměnu placenou za provedení statutárního auditu nebo odměnu za poskytnutí neauditových služeb auditorem.

Návrh směrnice klade vysoký důraz na nezávislost auditorů. Auditoři budou muset dokumentovat faktory, které mohou ovlivnit jejich nezávislost, jako například poskytování neauditových služeb společnosti, u které provádějí audit.

Návrh směrnice bude nyní zaslán ke schválení Radě EU a Evropskému parlamentu. Oba orgány již několikrát naznačily, že otázku důvěry ve statutární audit považují za prioritu. Lze proto očekávat, že při zrychlení přijímací procedury by tato směrnice mohla začít platit v druhé polovině roku 2005 s určitým přechodným obdobím pro implementaci do národních právních řádů, tedy i do právního řádu České republiky.

Martin Lukáš
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.02.2021
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu
8:51Evropské burzy zahájí den zřejmě výrazným propadem. Jak povýsledková Erste?  
8:29Další zpřísnění: Vláda chce zakázat pohyb mezi okresy, zavřít školy a další obchody
8:23Erste loni klesl čistý zisk o 46,7 %, akcie ztrácejí
8:01PFNonwovens a.s.: Výsledky rozhodování valné hromady mimo zasedání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AMC Entertainment Holdings Inc (12/20 Q4)
Cellnex Telecom SA (12/20 Q4)
Cinemark Holdings Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Erste Group Bank AG (12/20 Q4)
Foot Locker Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
International Consolidated Airlines Group SA (12/20 Q4, Bef-mkt)
7:00BASF SE (12/20 Q4)
7:00Deutsche Telekom AG (12/20 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university