Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Obnoví návrh nové evropské legislativy důvěru ve statutární audit?

2.4.2004 12:06
Autor: 

Evropská komise zveřejnila minulý týden návrh nové směrnice o statutárním auditu. Cílem směrnice je zajistit, aby se investoři a ostatní subjekty využívající účetní informace mohli plně spolehnout na informace obsažené v účetních závěrkách, které byly ověřeny auditorem. Přípravu této směrnice urychlily nedávné účetní skandály kolem společností Parmalat a Ahold, ve kterých právě stávající způsob provádění nezávislého auditu sehrál výrazně negativní roli a důvěra ve statutární audit byla vážně poškozena.

Podle předloženého návrhu budou auditoři a auditové společnosti schopny lépe čelit tlaku ze strany managementu společností. Důvodem je plán na zřízení nezávislých auditových výborů uvnitř společností s kótovanými akciemi, bank a pojišťoven nebo společností s určitým minimálním počtem zaměstnanců. Členy těchto výborů budou osoby odlišné od výkonného managementu společnosti. Auditové výbory budou pověřovat statutární auditory provedením auditu ve společnosti, budou monitorovat systémy vnitřní kontroly, interního auditu a risk managementu a také nezávislost auditora zejména s ohledem na poskytování neauditových služeb.

Odpovědnost za audit prováděný ve skupině společností různými auditory bude vymezena přehlednějším způsobem. Auditor ověřující konsolidovanou účetní závěrku převezme plnou zodpovědnost za audit konsolidované účetní závěrky, čímž bude muset ověřovat i práci ostatních auditorů podílejících se na auditu společností ve skupině.

Za účelem posílení kvality auditů bude posílena role mezinárodních účetních standardů (IAS). Pro výkon auditorské činnosti bude vyžadováno, aby auditoři znali IAS a mezinárodní auditové standardy (ISA). Všichni auditoři a auditové společnosti budou dále muset podstupovat pravidelné prověrky kvality.

S cílem posílit regulatorní rámec dohledu nad auditory bude tento dohled prováděn především odborníky se zkušenostmi z oblasti auditu, kteří však sami nebudou smět auditorskou činnost provozovat. Členské státy budou muset stanovit pravidla určování výše odměny auditora, která zajistí požadovanou kvalitu auditu a zabrání auditorským společnostem nabízet auditové služby za podhodnocené částky s úmyslem kompenzovat celkový příjem odměnou za neauditové služby poskytované stejné společnosti. Počítá se s přijetím společných zásad ohledně pověření a vypovězení služeb auditora (např. dohoda o statutárním auditu bude moci být ukončena, pouze pokud bude existovat významný důvod pro neuskutečnění auditu). Společnosti, u nichž je prováděn audit, budou muset dokumentovat svou komunikaci se statutárními auditory a budou muset zveřejňovat v příloze k účetní závěrce odměnu placenou za provedení statutárního auditu nebo odměnu za poskytnutí neauditových služeb auditorem.

Návrh směrnice klade vysoký důraz na nezávislost auditorů. Auditoři budou muset dokumentovat faktory, které mohou ovlivnit jejich nezávislost, jako například poskytování neauditových služeb společnosti, u které provádějí audit.

Návrh směrnice bude nyní zaslán ke schválení Radě EU a Evropskému parlamentu. Oba orgány již několikrát naznačily, že otázku důvěry ve statutární audit považují za prioritu. Lze proto očekávat, že při zrychlení přijímací procedury by tato směrnice mohla začít platit v druhé polovině roku 2005 s určitým přechodným obdobím pro implementaci do národních právních řádů, tedy i do právního řádu České republiky.

Martin Lukáš
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university