Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Anketa: Může Slovensko ekonomicky předehnat Českou republiku?

Anketa: Může Slovensko ekonomicky předehnat Českou republiku?

29.03.2004 16:55
Autor: 

Od chvíle, kdy slovenský parlament schválil razantní fiskální reformy, se živě diskutuje, zda se Slovensko stane novým středoevropským tygrem. Polemika se vyostřila i poté, co Slovensko získalo investici automobilky Hyundai na úkor Polska, Maďarska i Česka. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky se česká vláda může inspirovat úsilím Slovenska při omezování sociálních dávek nebo razancí jeho vlády při prosazování reforem. Nicméně ohledně daní má ale podle něj česká strana jiný postoj než Slovensko a v tomto ohledu ho následovat nebude. Konkrétně uvedl: „Domníváme se, že daně mají určitou redistribuční funkci v rámci společnosti a zavádění konceptu rovné daně příliš poškozuje nízkopříjmové kategorie.“ (ministrův komentář ZDE). Rozhodnutí Hyundai potom vyplynulo z nízkých mzdových nákladů na Slovensku, ČR také nebyla ochotna poskytnout investorovi požadované pobídky (více analýza Patria s názvem „Hyundai - Proč vypadla ČR a nikoli Slovensko?“.

Velmi silný ohlas měl na stránkách patria.cz článek Národné obrody s názvem „Česko i Západ by se měly od Slovenska učit“. Komentář vyvolal nečekaně ostrou polemiku našich čtenářů.

Slovensko se na začátku tohoto desetiletí stálo nejrychleji rostoucí středoevropskou ekonomikou, zemí s nejrazantnějšími ekonomickými reformami a miláčkem zahraničních investorů. Na ekonomickém výsluní střední Evropy vystřídalo dřívější favority Českou republiku a Maďarsko. Před dvanácti lety Slovensko a Česká republika tvořily jeden státní a ekonomický celek. Následující vývoj však byl značně odlišný. Dráhu své samostatnosti nastoupilo Slovensko s ekonomickou úrovní odpovídající HDP na obyvatele (v PPP) na úrovni zhruba 40 % průměru EU. ČR již tehdy dosahovala ve stejném ukazateli 59 % průměru EU. Začátek transformace byl pro Slovensko obtížnější než pro ČR. V letech 1990-92 slovenská ekonomika zaznamenala kumulativní pokles HDP o 22 %, ČR o 16 %. Na rozdíl od ČR si ovšem Slovensko po zotavení z transformačního šoku neprošlo sekundární recesí. Díky tomu se HDP Slovenska od roku 1989 do současnosti zvýšil o 14 %, zatímco v případě ČR jen 5 %. V porovnání s EU se HDP na obyvatele (v PPP) slovenské ekonomiky zvýšil v loňském roce na téměř 50 %, tj. o 9 procentních bodů více než před deseti lety. České hospodářství se pohybuje na 63 % unijního průměru a za posledních deset let ČR stáhla náskok EU jen o jediný procentní bod.

A rychlejší konvergence slovenského hospodářství může pokračovat. Brzdou je sice horší geografická poloha a špatný stav dopravní infrastruktury. Zároveň se ovšem tamní vláda odhodlala ke stabilizaci veřejných rozpočtů, včetně penzijního systému, a redukci přímého daňového břemene. Odezva v podobě lepšího hodnocení ratingovými agenturami a zvýšeného zájmu zahraničních investorů na sebe nenechala dlouho čekat. Značnou výhodou Slovenska je cena práce. V ČR podle našich výpočtů dosahují hodinové mzdové náklady 4,4 eur, hodina práce na Slovensku vyjde v průměru na 2,9 eura. Mezi osmi zeměmi střední a východní Evropy vstupujícími letos v květnu do EU je práce levnější jen v Litvě a Lotyšsku. „Pokud by si slovenské hospodářství udrželo čtyřprocentní růst HDP, zatímco potenciál růstu české ekonomiky by setrval na třech procentech, srovnala by se výkonnost obou ekonomik zhruba za 25 let,“ říká k tématu hlavní ekonom Patria Online David Marek. Nyní stále ještě migruje velký počet Slováků za prací do ČR. Za čtvrt století tomu může být naopak.

Domníváte se, že může Slovensko ekonomicky dohnat a předehnat Českou republiku? Může vysoká slovenská nezaměstnanost být považována za potenciál pro vyšší výkon v budoucnosti? Je slovenská daňová reforma krokem správným směrem nebo jen zvýší sociální rozdíly? Měl by se Západ i Česká republika od Slovenska v něčem poučit? Hlasujte v Anketě, Vaše názory prosím sdělujte ve Fóru. Děkujeme.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.