Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Royal Dutch/Shell připravuje protiofenzívu v reakci na vyšetřování SEC

Royal Dutch/Shell připravuje protiofenzívu v reakci na vyšetřování SEC

29.3.2004 13:51
Autor: 

V posledních týdnech jsme mohli s úžasem sledovat, jak britsko-holandská petrolejářská firma Royal Duth/Shell stále znovu a znovu přehodnocuje stavy svých zásob. Společným znakem těchto posunů bylo, že se vždy jednalo o přehodnocení směrem dolů. Celkem vyšlo najevo nadhodnocení stavu zásob africké ropy a plynu o 20 %.

Financial Times dnes uvedly, že firma se bude při vyšetřování nejspíše bránit protiútokem na amerického regulátora trhu Security&Exchange Commision. Bude se snažit ukázat, že za chyby této společnosti může nepřehlednost a složitost regulatorních opatření.

Výsledek celého procesu můžeme jen těžko odhadovat nicméně obrannou strategii Shell nelze považovat za šťastnou. Jedním z fundamentálních principů účetních standardů GAAP (generally accepted accounting principles) je možnost odchýlit se od těchto principů, pokud je firma přesvědčena (a tento krok schválil auditor), že tento odklon bude lépe vyjadřovat pozici firmy. Nyní je klíčové, zda se ukáže, že firma o tomto problému již dlouho věděla nebo ne. Na management padá podezření, že o tomto problému věděl dávno a zamlčoval ho. 20 procent zásob je v případě Royal Dutch/Shell 3,9 mld. barelů. To není množství, které se může ztratit ve skladu aniž byste o tom věděli.

Trh na tyto zprávy reagoval značně podrážděně a od začátku roku akcie na NYSE spadly o více než 11 % na hladinu 46,53. Největší propad ovšem, o více než 8 %, můžeme pozorovat právě za březen, kdy vyšla najevo většina chyb, kterých se firma dopustila. Zatím tyto chyby neohrožují finanční stabilitu společnosti, avšak investoři a akcionáři by měli být velmi opatrní a pozorně sledovat vývoj vyšetřování.

Ondřej Stehlík, Patria Direct


Váš názor
 • Afrika
  29.3.2004 14:49

  ..žádná křeč. Libye to vylepší !
  Rýpal
 • Sklad?
  29.3.2004 14:42

  On někdo hovořil o skladu? Jde o reklasifikaci vytěžitelných "zásob" ropy a v daném případě zemního plynu v nalezištích. Prostě zahýbaly s číslama v kolonkách"ověřené rozvinuté" (tj. připravené k těžbě), "ověřené nerozvinuté" a neověřené.
  Kozina+
  • sklad
   30.3.2004 13:51

   No sklad byl asi myslen obrazne ale 3,9 miliardy barelu se mi zda dost i na spatne odhady. No jo ono se musi halt podvadet vic sofistikovaneji. Na spatne odhady vytezitelnosti se tezko prijde. Minimalne vam to da cas prodat vlastni akcie:-)
   Pokryvac
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y