Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

PKN Orlen - doposud úspěšná restrukturalizace (výsledky PKN Orlen budou možná díky Unipetrolu sledovány stále více II)

29.03.2004 10:25
Autor: 

Minule jsme konstatovali, že PKN Orlen, jeden z vážných zájemců o privatizaci Unipetrolu, zvýšil v roce 2003 čistý zisk o téměř 150 % na 1,04 miliardy zlotých. (Minulý komentář ZDE) Tržby vzrostly o 44 % na 24,412 miliardy zlotých především díky koupi téměř 500 čerpacích stanic v Německu. Za růstem zisku pak stojí hlavně snižování nákladů a zvyšování marží - z části reflexe vyšších cen ropných produktů, dále mělo vliv uvedené rozšiřováním prodejní sítě. To ovlivnilo odpovídajícím způsobem i rozvahu společnosti, patrná je i změna struktury úrok nesoucích závazků ve prospěch těch s delší dobou splatnosti.

Podívejme se nyní jak si vedly jednotlivé hlavní divize společnosti - jejich výsledky prezentují následující tabulky a grafy:

Rafinérie a velkoobchod:


Zdroj: PKN Orlen

Ve struktuře produkce rafinérií a velkoobchodním prodeji došlo ke zvýšení významu motorové nafty na úkor ostatních paliv, celkový objem produkce klesl o téměř 14 %. Přesto vývoj cen na velkoobchodním trhu způsobil růst nominálních tržeb o 8,4 %, s růstem nákladů divize o 5,8 % tak její zisk vzrostl o 55 %. Marže vzrostla z 5,4 % na 7,8 %, z velké části reflexe vývoje tržní rafinérské marže v minulém roce +194,2 % z 1,04 USD/bbl na 3,06 USD/bbl y-o-y, vývoje Ural/Brent dif.o +45,5 % z 1,21 USD y-o-y, a PLN/USD pokles z 4,08 na 3,89.

Maloobchodní prodej paliv:


Zdroj: PKN Orlen

Celkový nárůst objemových prodejů v distribuci paliv byl způsoben zvýšením prodejem všech tří hlavních skupin paliv (koupě téměř 500 čerpacích stanic v Německu). To je, spolu s cenovým vývojem, odraženo v nárůstu nominálních tržeb o 169 %, téměř shodný nárůst je patrný u celkových nákladů divize. Prudký nárůst jejího zisku v % vyjádření je odrazem nízké základny roku 2002, kdy divize dosáhla break-even bodu.

Petrochemie:


Zdroj: PKN Orlen

V petrochemii je patrný posun v produktové struktuře - nárůst objemové produkce propylenu a ethylenu na úkor polypropylenu a polyethylenu. Celkově se objem výroby zvýšil o téměř 9 %, čemuž odpovídá i nárůst nominálních tržeb. Při růstu nákladů o 4,1 % (téměř zdvojnásobení marže na 10 %) zisk divize rostl o 109 %.

Jak již bylo konstatováno, klíčem k maximalizaci hodnoty společnosti je pokrytí nákladu kapitálu, popř. realizace "nadměrných" zisků. O těch se ale v rafinérství a petrochemii dá hovořit jen výjimečně díky charakteristice tohoto odvětví ve smyslu možnosti diktovat ceny/komoditizace, vyjednávací síly jednotlivých subjektů ve vertikále, bariér vstupu atd. Realizovanou a plánovanou návratnost kapitálu společnosti a dvou hlavních divizí PKN Orlen prezentuje následující tabulka. Společnost odhaduje svůj WACC na 9 % - číslo ke kterému je nutno daný ROACE porovnávat (odmysleme nyní od rozdílu mezi návratností kapitálu na bázi zisku a na bázi cash flow). Na dané odvětví (tj. v produktovém, geografickém a cyklickém smyslu), a zejména ve srovnání s Unipetrolem, dosahuje PKN Orlen slušných hodnot.


Zdroj: PKN Orlen

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru