Důchodový systém v České republice je neudržitelný a vládní návrh reformy nedokáže problémy řešit, tvrdí podle dnešních HN Organizace pro ekonomický rozvoj a spolupráci. Informace je prý z první verze zprávy OECD o trvale udržitelném rozvoji v ČR, jejíž oficiální zveřejnění má přijít v příštích týdnech.
OECD varuje, že pokud nedojde k reformě, za 40 let důchodový systém spotřebuje tolik peněz, že rozvrátí státní finance a povede k vážné hospodářské krizi. Tzv. švédský model je krokem správným směrem, nestačí ale sám o sobě – stát by navíc měl vytvářet motivaci, aby lidé spořili na soukromé účty. Státní penze by tak měly klesat, protože jinak by odvody do systému musely dosáhnout výše, která by už ohrožovala ekonomiku. Pokud by mělo vyplácení státních důchodů trvat, muselo by se výrazně snížit, vybírat do systému více nebo citelně posunout věk pro odhod do důchodu.
Ministr Škromach na zprávu reagoval: „Riziko, o němž OECD mluví, si uvědomujeme, my jsme ale přesvědčeni, že švédský model ho dokáže odvrátit. Je ale nutné najít politickou shodu.“ Parlamentní strany se už dohodly, že ustaví expertní tým, který by měl o důchodové reformě jednat.
Rozhodnutí o důchodech se protahuje a ČR tak nemůže počítat s bezplatnou pomocí expertů Světové banky, dodává HN, přitom právě Světová banka má v tomto velké zkušenosti a podílela se na reformách na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Ministr Sobotka údajně informoval kolegu Škromacha, že „Světová banka podmínila pokračování spolupráce jasnými rozhodnutími vlády a parlamentu o charakteru pokračování reformy“.
(zdroj: HN, ČTK)