OMV, MOL, PKN Orlen, Slovnaft a Unipetrol jsou společnosti, které určují vývoj v rafinérsko petrochemickém odvětví v regionu. Slovnaft patří pod MOL, který se stále více orientuje na J a JV Evropy. OMV již, zdá se, výrazněji do hry na sever od Rakouska nehodlá zasahovat. Polský premiér L. Miller se před nedávnem postavil za doposud několikrát zpochybněný a opět potvrzený plán spojení PKN Orlen s maďarským MOL. PKN a MOL podepsaly v listopadu rámcovou dohodu o fúzi, podrobný plán transakce mají vypracovat do konce dubna, projekt ale čelí množství technických a politických překážek. Obě společnosti se nyní ucházejí o koupi Unipetrolu, kromě nich je ve druhém kole soutěže Royal Dutch/Shell. Jeho úspěch v tendru může být podmíněn jeho privatizačními partnery. Ze strany PKN Orlen je přitom o Unipetrol znát poměrně značný zájem, jak dokazují komentáře pro média. Nechme nyní stranou další diskusi o alternativách a možných scénářích vývoje na rafinérsko-petrochemickém trhu v regionu a podívejme se, jak si tato společnost vedla v roce 2003.
PKN Orlen zvýšil v roce 2003 čistý zisk o téměř 150 % na 1,04 miliardy zlotých. Tržby vzrostly o 44 % na 24,412 miliardy zlotých především díky koupi téměř 500 čerpacích stanic v Německu. Za růstem zisku pak stojí hlavně snižování nákladů a zvyšování marží - z části reflexe vyšších cen ropných produktů, dále mělo vliv uvedené rozšiřování prodejní sítě. Výsledky shrnuje následující tabulka:
Zdroj: PKN Orlen
Akvizice prodejní sítě v Německu ovlivnila samozřejmě i rozvahu společnosti, jak ukazuje následující tabulka. Patrná je i změna struktury úrok nesoucích závazků ve prospěch těch s delší dobou splatnosti.
Zdroj: PKN Orlen
Klíčem k maximalizaci hodnoty společnosti je pokrytí nákladu kapitálu, popř. realizace "nadměrných" zisků. Realizovanou a plánovanou návratnost kapitálu společnosti a dvou hlavních divizí prezentuje následující tabulka. Společnost odhaduje svůj WACC na 9 % - číslo ke kterému je nutno daný ROACE porovnávat (odmysleme nyní od rozdílu mezi návratností kapitálu na bázi zisku a na bázi cash flow). Na dané odvětví (tj. v produktovém, geografickém a cyklickém smyslu), a zejména ve srovnání s Unipetrolem, dosahuje PKN Orlen slušných hodnot.
Zdroj: PKN Orlen
Investice do organického růstu (tedy bez akvizicí) v roce 2003 shrnuje následující graf (PLN mil.)
Zdroj: PKN Orlen
Celkově tyto investice dosáhly 1,4 miliardy PLN, částka srovnatelná s velikostí možné akvizice v Čechách.
Příště se podíváme na výsledky jednotlivých divizí společnosti.
Jiří Soustružník