Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Výsledky PKN Orlen budou možná díky Unipetrolu sledovány stále více - v roce 2003 potěšily

25.3.2004 10:14
Autor: 

OMV, MOL, PKN Orlen, Slovnaft a Unipetrol jsou společnosti, které určují vývoj v rafinérsko petrochemickém odvětví v regionu. Slovnaft patří pod MOL, který se stále více orientuje na J a JV Evropy. OMV již, zdá se, výrazněji do hry na sever od Rakouska nehodlá zasahovat. Polský premiér L. Miller se před nedávnem postavil za doposud několikrát zpochybněný a opět potvrzený plán spojení PKN Orlen s maďarským MOL. PKN a MOL podepsaly v listopadu rámcovou dohodu o fúzi, podrobný plán transakce mají vypracovat do konce dubna, projekt ale čelí množství technických a politických překážek. Obě společnosti se nyní ucházejí o koupi Unipetrolu, kromě nich je ve druhém kole soutěže Royal Dutch/Shell. Jeho úspěch v tendru může být podmíněn jeho privatizačními partnery. Ze strany PKN Orlen je přitom o Unipetrol znát poměrně značný zájem, jak dokazují komentáře pro média. Nechme nyní stranou další diskusi o alternativách a možných scénářích vývoje na rafinérsko-petrochemickém trhu v regionu a podívejme se, jak si tato společnost vedla v roce 2003.

PKN Orlen zvýšil v roce 2003 čistý zisk o téměř 150 % na 1,04 miliardy zlotých. Tržby vzrostly o 44 % na 24,412 miliardy zlotých především díky koupi téměř 500 čerpacích stanic v Německu. Za růstem zisku pak stojí hlavně snižování nákladů a zvyšování marží - z části reflexe vyšších cen ropných produktů, dále mělo vliv uvedené rozšiřování prodejní sítě. Výsledky shrnuje následující tabulka:


Zdroj: PKN Orlen

Akvizice prodejní sítě v Německu ovlivnila samozřejmě i rozvahu společnosti, jak ukazuje následující tabulka. Patrná je i změna struktury úrok nesoucích závazků ve prospěch těch s delší dobou splatnosti.


Zdroj: PKN Orlen

Klíčem k maximalizaci hodnoty společnosti je pokrytí nákladu kapitálu, popř. realizace "nadměrných" zisků. Realizovanou a plánovanou návratnost kapitálu společnosti a dvou hlavních divizí prezentuje následující tabulka. Společnost odhaduje svůj WACC na 9 % - číslo ke kterému je nutno daný ROACE porovnávat (odmysleme nyní od rozdílu mezi návratností kapitálu na bázi zisku a na bázi cash flow). Na dané odvětví (tj. v produktovém, geografickém a cyklickém smyslu), a zejména ve srovnání s Unipetrolem, dosahuje PKN Orlen slušných hodnot.


Zdroj: PKN Orlen

Investice do organického růstu (tedy bez akvizicí) v roce 2003 shrnuje následující graf (PLN mil.)


Zdroj: PKN Orlen

Celkově tyto investice dosáhly 1,4 miliardy PLN, částka srovnatelná s velikostí možné akvizice v Čechách.

Příště se podíváme na výsledky jednotlivých divizí společnosti.

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů