Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Index důvěry spotřebitelů i podniků v březnu v ČR roste

25.3.2004 9:55
Autor: 

Saldo souhrnného indikátoru důvěry se v březnu 2004 oproti předchozímu měsíci zvýšilo, a to jak vlivem podnikatelského indikátoru důvěry, tak i spotřebitelského indikátoru důvěry.

V průmyslu (944 respondentů) hodnotilo v březnu 34 % respondentů svou ekonomickou situaci jako dobrou, 62 % jako uspokojivou a 4 % jako špatnou, což je mírně horší výsledek než v únoru. Po sezónním očištění se hodnocení celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku v současnosti ve srovnání s výrazně příznivým hodnocením v únoru sice zhoršilo (pokles salda o 8 bodů), ale v dlouhodobém srovnání dosahuje druhé nejvyšší hodnoty od srpna 2001. Hodnocení současné zahraniční poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku se zhoršilo také (pokles salda o 6 bodů). Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů nezměnil. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zrychlení výrobní činnosti (růst salda o 12 bodů), neměnný vývoj zaměstnanosti a pro příštích šest měsíců zlepšení své ekonomické situace (růst salda o 9 bodů) – všechny údaje po sezónním očištění.
Celkově se indikátor důvěry v průmyslu oproti předchozímu měsíci zvýšil. V meziročním srovnání je o 4 body vyšší než v březnu 2003.

Ve stavebních podnicích (463 respondentů) se v březnu po sezónním očištění udrželo dobré hodnocení současné ekonomické situace z předchozích měsíců, i když oproti únoru došlo k jeho snížení. Hodnocení domácí poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku se zlepšilo (růst salda o 3 body). Při výrazném zlepšení očekávání stavební činnosti (růst salda o 11 bodů) očekávají respondenti pro příští tři měsíce převážně neměnnost ve vývoji zaměstnanosti (i když po sezónním očištění saldo o 8 bodů pokleslo). Celkový indikátor důvěry ve stavebnictví oproti minulému měsíci mírně poklesl.

Z respondentů z odvětví obchodu (327 respondentů) hodnotilo v březnu ekonomickou situaci svého podniku 34 % jako dobrou, 64 % jako odpovídající sezóně a 2 % jako špatnou, což oproti únoru znamená růst salda o 9 bodů (po sezónním očištění). Respondenti signalizují neměnnost objemu zásob. Neměnnost ve vývoji cen očekává 85 % respondentů, 8 % očekává růst a 7 % pokles. Pro příštích šest měsíců očekává 56 % respondentů neměnnou ekonomickou situaci (v únoru 69 %), růst očekává 38 % (v únoru 26 %) a 6 % pokles (v únoru 5 %). Celkový indikátor důvěry v obchodě oproti únoru vzrostl.

Ve vybraných odvětvích služeb (759 respondentů) hodnotilo svoji současnou ekonomickou situaci v březnu 61 % respondentů jako dobrou, 38 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně a 1 % jako špatnou, což je horší hodnocení než v únoru. Růst poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku očekává 38 % respondentů, neměnný vývoj 57 % respondentů a 5 % pokles, což je lepší očekávání než v únoru. Neměnnost ve vývoji cen očekává 75 % respondentů, růst cen 18 % respondentů a 7 % pokles. Pokles počtu zaměstnanců očekává 36 % respondentů, neměnnost 48 % a růst počtu zaměstnanců 16 % respondentů. Celkový indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb mírně poklesl.

Ze šetření mezi spotřebiteli (1000 oslovených respondentů) v březnu vyplývá zlepšení sald očekávání celkové ekonomické situace i jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících. Saldo očekávané celkové ekonomické situace vzrostlo o 1 bod, saldo očekávané finanční situace spotřebitelů vzrostlo o 3 body. Oproti minulému měsíci se snížil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, saldo kleslo o 9 bodů. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se snížil (pokles salda o 3 body). Celkový indikátor spotřebitelské důvěry oproti minulému měsíci vzrostl, avšak za období od března 2003 do března 2004 saldo indikátoru důvěry spotřebitelů pokleslo o 10 bodů.

(zdroj: tisková zpráva ČSÚ, graf, databáze - Patria Online)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů