Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Index důvěry spotřebitelů i podniků v březnu v ČR roste

25.3.2004 9:55
Autor: 

Saldo souhrnného indikátoru důvěry se v březnu 2004 oproti předchozímu měsíci zvýšilo, a to jak vlivem podnikatelského indikátoru důvěry, tak i spotřebitelského indikátoru důvěry.

V průmyslu (944 respondentů) hodnotilo v březnu 34 % respondentů svou ekonomickou situaci jako dobrou, 62 % jako uspokojivou a 4 % jako špatnou, což je mírně horší výsledek než v únoru. Po sezónním očištění se hodnocení celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku v současnosti ve srovnání s výrazně příznivým hodnocením v únoru sice zhoršilo (pokles salda o 8 bodů), ale v dlouhodobém srovnání dosahuje druhé nejvyšší hodnoty od srpna 2001. Hodnocení současné zahraniční poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku se zhoršilo také (pokles salda o 6 bodů). Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů nezměnil. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zrychlení výrobní činnosti (růst salda o 12 bodů), neměnný vývoj zaměstnanosti a pro příštích šest měsíců zlepšení své ekonomické situace (růst salda o 9 bodů) – všechny údaje po sezónním očištění.
Celkově se indikátor důvěry v průmyslu oproti předchozímu měsíci zvýšil. V meziročním srovnání je o 4 body vyšší než v březnu 2003.

Ve stavebních podnicích (463 respondentů) se v březnu po sezónním očištění udrželo dobré hodnocení současné ekonomické situace z předchozích měsíců, i když oproti únoru došlo k jeho snížení. Hodnocení domácí poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku se zlepšilo (růst salda o 3 body). Při výrazném zlepšení očekávání stavební činnosti (růst salda o 11 bodů) očekávají respondenti pro příští tři měsíce převážně neměnnost ve vývoji zaměstnanosti (i když po sezónním očištění saldo o 8 bodů pokleslo). Celkový indikátor důvěry ve stavebnictví oproti minulému měsíci mírně poklesl.

Z respondentů z odvětví obchodu (327 respondentů) hodnotilo v březnu ekonomickou situaci svého podniku 34 % jako dobrou, 64 % jako odpovídající sezóně a 2 % jako špatnou, což oproti únoru znamená růst salda o 9 bodů (po sezónním očištění). Respondenti signalizují neměnnost objemu zásob. Neměnnost ve vývoji cen očekává 85 % respondentů, 8 % očekává růst a 7 % pokles. Pro příštích šest měsíců očekává 56 % respondentů neměnnou ekonomickou situaci (v únoru 69 %), růst očekává 38 % (v únoru 26 %) a 6 % pokles (v únoru 5 %). Celkový indikátor důvěry v obchodě oproti únoru vzrostl.

Ve vybraných odvětvích služeb (759 respondentů) hodnotilo svoji současnou ekonomickou situaci v březnu 61 % respondentů jako dobrou, 38 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně a 1 % jako špatnou, což je horší hodnocení než v únoru. Růst poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku očekává 38 % respondentů, neměnný vývoj 57 % respondentů a 5 % pokles, což je lepší očekávání než v únoru. Neměnnost ve vývoji cen očekává 75 % respondentů, růst cen 18 % respondentů a 7 % pokles. Pokles počtu zaměstnanců očekává 36 % respondentů, neměnnost 48 % a růst počtu zaměstnanců 16 % respondentů. Celkový indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb mírně poklesl.

Ze šetření mezi spotřebiteli (1000 oslovených respondentů) v březnu vyplývá zlepšení sald očekávání celkové ekonomické situace i jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících. Saldo očekávané celkové ekonomické situace vzrostlo o 1 bod, saldo očekávané finanční situace spotřebitelů vzrostlo o 3 body. Oproti minulému měsíci se snížil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, saldo kleslo o 9 bodů. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se snížil (pokles salda o 3 body). Celkový indikátor spotřebitelské důvěry oproti minulému měsíci vzrostl, avšak za období od března 2003 do března 2004 saldo indikátoru důvěry spotřebitelů pokleslo o 10 bodů.

(zdroj: tisková zpráva ČSÚ, graf, databáze - Patria Online)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)