Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jupiter Merlin Growth Fund a jeho výnos ve výši +0.95% p.a. - je to důvod k pochvale ?

24.3.2004 15:37
Autor: 

Pondělní příloha Financial Times z tohoto týdne, zabývající se sektorem podílových fondů a správců majetku, přinesla několik poměrně zajímavých odhalení. Na straně 10, v sekci "Performace review", nacházíme oslavný článek o jistém Johnu Chatfield-Robertsovi, který spravuje portfolio fondu Jupiter Merlin Growth Portfolio v objemu 166 milionů liber (cca 8.1 miliardy korun). Podle jeho názoru je tajemstvím ke konzistentně úspěšnému vývěru jednotlivých fondů do jeho portfolia kontakt a diskuse s co největším počtem odborníků, nikoliv suchopárné studium dat a statistických údajů (pozn. výše uvedený fond je fondem fondů, mateřskou správcovskou firmou je Commerzbank AG).

Fond může investovat do podílů v podstatě jakéhokoliv fondu na světě, jeho statut jej řadí mezi tzv. "global - flexible" fondy. V tomto okamžiku je fond zainvestován ze 40 % v podílech "mid-cap" fondů Velké Británie, 8.5 % aktiv je ve fondech zaměřených na Spojené státy. 11.5 % portfolia je zaměřeno na region Asie - 8 % připadá na Japonsko a 3.5 % na zbytek Asie, 6 % je zainvestováno do Jupiter Emerging Opportunities fund.

Tolik statistika, jaké jsou však reálné výsledky tohoto fondu, resp. jeho konkurentů (období 2001 až 2004) ? Posuďte sami:

1. Jupiter Merlin Growth Portfolio 	+2.84 % (tj. cca +0.95 % p.a.)
2. New Star Perform Portfolio		+2.28 %
3. Ashburton Global GBp Asset Mgt	+0.32 %
4. IMS Select Inst Acc.			+0.14 %
5. Templeton Global Bal. A		-2.92 %
…
…
9. Merrill Lynch Global Alloc.		-4.78 %
…
59. Morley SF Absolute Growth 	    -34.85 %

Mnozí možná namítnou, že výše uvedené se vztahuje k několika málo fondům v relativně úzce definované skupině. To je určitě pravda, jsem si ale naprosto jistý, že podobnou míru "underperformance" nalezneme ve všech skupinách fondů. Výše uvedený manažer má zcela volné ruce v tom, kam jemu svěřené peníze může investovat (jeho fond je ostatně globální) - chválit jej za výnos 0.95 % p.a. je přinejmenším zarážející.

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • underperformance???
  25.3.2004 11:36

  Fondy se srovnávají vždy s nejakým benchmarkem, např. SP500 byl v lednu 2001 na 1350bodech, dnes je teda asi -20%. Nevím jaký benchmark mají smíšené globální fondy, ale určitě ty první tři byly nad ním. Pro investora to je sice prd platné, protože moc nevydělal, ale ten manažer z hovna bič neuplete. Jediná cesta jsou hedgefondy a ty se v ČR neprodávají, nebo shortovat a to nejde ani u vás - Patria direkt. Vaše kritika tentokráte není na místě, dejte radši nejaký investiční tip a čas ukáže jestli jste lepší než John Chartefield!!
  alan
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data