Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Válka Novartisu s francouzskou byrokracií pokračuje

Válka Novartisu s francouzskou byrokracií pokračuje

24.03.2004 11:34
Autor: 

Tahanice okolo převzetí farmaceutického tygra Aventis. 17. března jsme informovali o snaze francouzské vlády prosadit při soutěži domácí firmu Sanofi-Synthelabo před švýcarským konkurentem Novartis (podrobněji ZDE). Nicméně Novartis se nechce vzdát a vyzval francouzskou vládu, aby se v celé záležitosti chovala neutrálně. Akcie Aventis se chovaly tak jak jsme předpověděli. Díky tomu, že Novartis zůstal ve hře, stoupla cena tohoto titulu na newyorské burze o 1,61 USD, což nám dává růst o 2,1 %. V porovnání s Indexem S&P 500 (-2,65 %) je to poměrně významný posun.

Francouzská vláda nicméně nejeví sebemenší známky ústupu a po porážce v regionálních volbách bude mít k populismu ještě více důvodů. Reuters uvedla, že premiér Raffarin nejspíše zařadí toto téma na dnešní jednání vlády. Ministr financí Francis Mer také několikrát vyjádřil podporu spojení Aventis-Sanofi, především z důvodů společné kultury a hodnot. Autor se však nemůže ubránit dojmu, že toto záleží spíše na posouzení manažerů obou firem. Vedení Aventis zjevně s názorem Mera nesouhlasí a naopak podporuje „záchranu“ ze strany Novartisu.

Je otázkou jaké možnosti má francouzská vláda v případě konfrontace s Novartisem. Pokud by prokázala, že jde o závažné bezpečnostní nebo zdravotní riziko pro Francii, mohla by spojení zabránit. To je nicméně nesmysl, který by se ospravedlňoval dost těžko. Zůstává tedy stará osvědčená metoda byrokracie. Ministerstvo zdravotnictví přímo kontroluje velikost státních podpor na jednotlivé léky. Pokud by ke spojení Novartisu a Aventis došlo, mohla by vláda nové firmě manipulacemi s těmito dotacemi značně zkomplikovat život. Fabrice Remon, partner skupiny na ochranu malých akcionářů Deminor, řekl CNN, že hrozba dotačních sankcí může opatrné Švýcary nakonec od celé transakce odradit.

Můžeme tedy očekávat zajímavý vývoj. Aventis se zdá být pro Novartis strategicky důležitá a na druhé straně Sanofi s podporou kabinetu rozhodně není bez šancí. Pokud vyhraje Novartis je důležitá značná opatrnost. V případě cílené diskriminace ze strany vlády by si Novartis mohl stěžovat u evropských soudů, nicméně možnosti francouzské byrokracie jsou pověstné. Na švýcarskou firmu by spojení mělo jistě pozitivní vliv ve smyslu přístupu k novým technologiím a dynamickému, ale přesto malému týmu, kterým Aventis disponuje.

Ondřej Stehlík, Patria Direct


Váš názor
 • Klasika
  24.03.2004 11:49

  Francouzi se nezmeni, porad stejní. Dokud se Evropa nezbaví tohoto nacionalistického intervencionalismu a take samozrejme tisice dalsich veci, nikdy USA nedozene..
  Pokryvac
  • Řekl americký liberál a šel si dát svačinku...
   24.03.2004 12:53

   ... švýcarský ementál si k ní dát nemohl, protože velikost děr v něm překračuje velikost povolenou americkou administrativou.
   Kozina+
   • Tak trochu debil ne?
    24.03.2004 12:59

    Spis Evropskou administrativou.... V Americe muzou byt diry veliky jak chces..
    Pokryvac
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data