Ministr financí Sobotka dnes prohlásil, že se česká vláda může inspirovat úsilím Slovenska při omezování sociálních dávek nebo razancí jeho vlády při prosazování reforem. Ohledně daní má ale podle něj česká strana jiný postoj než Slovensko a v tomto ohledu ho následovat nebude. Konkrétně uvedl: „Domníváme se, že daně mají určitou redistribuční funkci v rámci společnosti a zavádění konceptu rovné daně příliš poškozuje nízkopříjmové kategorie.“
Česká vláda tak chce zůstat u principu progresivních daní a postupně snižovat daň z příjmů právnických osob na 24 % do roku 2006.
V hledání zahraničních investic podle ministra nemá Slovensko výrazně lepší pozici – Česká republika nabízí lepší infrastrukturu, vzdělanější pracovní sílu, vyšší flexibilitu pracovní síly a dobré podnikatelské prostředí. K investici společnosti Hyundai, kterou Slovensko před nedávnem získalo, Sobotka uvedl, že to vyplynulo z nižších mzdových nákladů založených na nižší životní úrovni na Slovensku. Dodal, že požadavky automobilky na státní pomoc byly pro českou vládu příliš velké.
K oblasti rozpočtových deficitů se ministr financí vyjádřil tak, že si nemyslí, že by ČR výrazně zaostávala v jejich snižování pod 3 % HDP. Republika si prý stojí stejně jako Maďarsko nebo Polsko. Navíc výsledek za rok 2003 byl podle něho výrazně zkreslen jednorázovou operací na pomoc IPB. Dodal, že cílem je vstoupit do eurozóny v rozmezí let 2009 až 2010.
Letošní vstup do EU podle vyjádření Bohuslava Sobotky pomůže novým zemím zrychlit strukturální reformy, za vážnou chybu v souvislosti s EU ale označil zablokování výdajů na zemědělství. Česká republika se podle něj v budoucích letech bude snažit akcelerovat hospodářský růst, a to především odbouráváním administrativních překážek podnikání, zvýšením flexibility trhu práce a reformou vzdělávání. Na závěr ministr dodal, že ČR bude s pozorností sledovat rozdělování peněz v EU, protože se podle něj Česko po vstupu stane čistým plátcem.
(zdroj: ČTK)