Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sobotka: Česko se může inspirovat razancí Slovenska při prosazování reforem

Sobotka: Česko se může inspirovat razancí Slovenska při prosazování reforem

18.3.2004 18:12
Autor: 

Ministr financí Sobotka dnes prohlásil, že se česká vláda může inspirovat úsilím Slovenska při omezování sociálních dávek nebo razancí jeho vlády při prosazování reforem. Ohledně daní má ale podle něj česká strana jiný postoj než Slovensko a v tomto ohledu ho následovat nebude. Konkrétně uvedl: „Domníváme se, že daně mají určitou redistribuční funkci v rámci společnosti a zavádění konceptu rovné daně příliš poškozuje nízkopříjmové kategorie.“

Česká vláda tak chce zůstat u principu progresivních daní a postupně snižovat daň z příjmů právnických osob na 24 % do roku 2006.

V hledání zahraničních investic podle ministra nemá Slovensko výrazně lepší pozici – Česká republika nabízí lepší infrastrukturu, vzdělanější pracovní sílu, vyšší flexibilitu pracovní síly a dobré podnikatelské prostředí. K investici společnosti Hyundai, kterou Slovensko před nedávnem získalo, Sobotka uvedl, že to vyplynulo z nižších mzdových nákladů založených na nižší životní úrovni na Slovensku. Dodal, že požadavky automobilky na státní pomoc byly pro českou vládu příliš velké.

K oblasti rozpočtových deficitů se ministr financí vyjádřil tak, že si nemyslí, že by ČR výrazně zaostávala v jejich snižování pod 3 % HDP. Republika si prý stojí stejně jako Maďarsko nebo Polsko. Navíc výsledek za rok 2003 byl podle něho výrazně zkreslen jednorázovou operací na pomoc IPB. Dodal, že cílem je vstoupit do eurozóny v rozmezí let 2009 až 2010.

Letošní vstup do EU podle vyjádření Bohuslava Sobotky pomůže novým zemím zrychlit strukturální reformy, za vážnou chybu v souvislosti s EU ale označil zablokování výdajů na zemědělství. Česká republika se podle něj v budoucích letech bude snažit akcelerovat hospodářský růst, a to především odbouráváním administrativních překážek podnikání, zvýšením flexibility trhu práce a reformou vzdělávání. Na závěr ministr dodal, že ČR bude s pozorností sledovat rozdělování peněz v EU, protože se podle něj Česko po vstupu stane čistým plátcem.

(zdroj: ČTK)


Váš názor
 • Kde že jsem vzal ten milion ?
  23.3.2004 15:03

  www.czso.cz (státní statistika) Veřejná správa 300 tis+vzdělávání 300 tis.+ zdravotnictví 280 tis.+ostatní veřejné 158 tis.+zbyteční lidé ve státních podnicích-podíl soukroméhe sektoru ve vzdělávání a zdravotnictví= jsem se s tím milionem nesekl. To že za zaměstnance platím jako zaměstnavatel dalších 35 % je úplně stejné jako kdybych je zaměstnanci dal a platil je on - v obou případech to sežere stát akorát to zaměstnanec nevidí na pásce. Dph platí především občané, firmy si ho uplatní na vstupu a platí jen ze skutečné přidané hodnoty, my dokonce dostaneme celé DPH zpátky protože jsme vývozci. Kdo myslíte že platí spotřební daň z lihu a cigaret, podniky ? Bárta J.
  Bárta j.
 • Kupecké počty stačí
  23.3.2004 10:17

  Ke všem názorům přidám ještě jeden. Za 150 000 000 000 Kč ročního mínusu, to znamená, že mohlo být 75 000 rodinných domků. A kde peníze jsou ??? Jestli v každé vesnici se 100 obyvateli je placený starosta a sekretářka, policajtů je o 30% vice na obyvatele než v Německu, dětí polovina než v před deseti lety a učitelů stejně, o stavu na dráze nemluvě, potom peníze nejsou a nebudou. Se současnou podporou podnikatelské sféry brzy dojde k tomu, že počet plátců výrazně klesne a klesá, tudíž daně nahoru. Pan Sobotka prostě neví, že když kolo drhne, musí se odlehčit a ne zatížit. Josef
  Josef
  • Milý Josefe
   23.3.2004 14:45

   mrkněte se na strukturu státního rozpočtu. Zjistíte, že největší položkou jsou sociální dávky a důchody. Pokud tedy radíte Sobotkovi odlehčit skřípající kolo, tak mu vlastně radíte, aby snížil důchody a sociální dávky asi na polovinu. Za takové situace by totiž státní rozpočet byl vyrovnaný. Takže kupecké počty jsou o tomto, víte?
   Mirek
 • Kupecké počty stačí
  22.3.2004 8:30

  Je nás 10 mil. z toho 5 mil. je zaměstnáno, zbytek jsou důchodci a kojenci. Z 5 mil. zaměstnaných je skoro 1 mil. ve státní správě Jak dlouho to podnikatelé utáhnou ? A to nemluvím o institucích jako České (Duškovy) Dráhy. Počítejme dál Státní rozpočet cca 800 miliard děleno počtem zaměstnaných (přispívajícíh do systému - koloběh stát-státní zaměstnanci-daně-stát nepočítám) 4 mil děleno počtem měsíců v roce a výjde měsíčně na pracující hlavu 16. 700 Kč tj. kupodivu průměrný plat v ČR. Jednoduchá úvaha - do rozpočtu stejně nakonec přispívají jenom ti pracující a je jedno jestli přímo nebo nepřímo cestou zdanění zaměstnavatelů apod. Takže co : průměrná mzda=průměrnému příspěvku do rozpočtu = 100 % zdanění Co dodat : zlatý desátky ve středověku, zlatých 30 % za Marie Terezie
  Bárta J.
  • Milý J.Bárto
   22.3.2004 9:33

   Kde jste vzal ten 1 milion zaměstnanců ve státní správě? Nepletete si náhodou státní správu se státními podniky? Daněmi do státního rozpočtu přispívají všichni pomocí nepřímých daní. Daň z příjmu zaměstnanců je jen část příjmů státního rozpočtu. Zbytek tvoří daně právnických osob, spotřební daně, silniční daň, DPH a clo.
   Mirek
   • Milý Mirku
    23.3.2004 15:01

    www.czso.cz (státní statistika) Veřejní správa 300 tis+vzdělávání 300 tis.+ zdravotnictví 280 tis.+ostatní veřejné 158 tis.+zbyteční lidé ve státních podnicích-podíl soukroméhe sektoru ve vzdělávání a zdravotnictví= jsem se s tím milionem nesekl. To že za zaměstnance platím jako zaměstnavatel dalších 35 % je úplně stejné jako kdybych je zaměstnanci dal a platil je on - v obou případech to sežere stát akorát to zaměstnanec nevidí na pásce. Dph platí především občané, firmy si ho uplatní na vstupu a platí jen ze skutečné přidané hodnoty, my dokonce dostaneme celé DPH zpátky protože jsme vývozci. Kdo myslíte že platí spotřební daň z lihu a cigaret, podniky ?
    Bárta J.
 • Kupecké počty stačí
  22.3.2004 8:29

  Je nás 10 mil. z toho 5 mil. je zaměstnáno, zbytek jsou důchodci a kojenci. Z 5 mil. zaměstnaných je skoro 1 mil. ve státní správě Jak dlouho to podnikatelé utáhnou ? A to nemluvím o institucích jako České (Duškovy) Dráhy. Počítejme dál Státní rozpočet cca 800 miliard děleno počtem zaměstnaných (přispívajícíh do systému - koloběh stát-státní zaměstnanci-daně-stát nepočítám) 4 mil děleno počtem měsíců v roce a výjde měsíčně na pracující hlavu 16. 700 Kč tj. kupodivu průměrný plat v ČR. Jednoduchá úvaha - do rozpočtu stejně nakonec přispívají jenom ti pracující a je jedno jestli přímo nebo nepřímo cestou zdanění zaměstnavatelů apod. Takže co : průměrná mzda=průměrnému příspěvku do rozpočtu = 100 % zdanění Co dodat : zlatý desátky ve středověku, zlatých 30 % za Marie Terezie
  Bárta J.
 • Doporučení pro Sobotku.
  19.3.2004 13:44

  Sobotko,nalistuj si HN ze dne 12.-14.3.2004,na straně 11 je článek Radima Valenčíka pod názvem: Sociální stát:tedˇuž jde o život.Zde tvůj předchůdce Pavel Mertlík /celý článek je uveden v časopise LIsty, posledni loňské číslo/ rozepisuje moc hezky o deformě veřejných financí ÜV ČSSD a vládního trojboje.
  čtenář HN
 • Nestezuju si, ze tu ziju, ale par veci bych rad vedel...
  19.3.2004 12:58

  Pane ministre co mi reknete k tomu chlivu co mate v ucetnictvi ceskych drah podle ktereho delnik bere 250 na hodinu cistyho a na trati kde se nic neudelalo se tim padem utrati treba 2.5 milionu ? Co mi reknete k tomu ze do nemocnic se musi dodavat vysoce vykonne = drahe pocitace i pro posledni sekretarku reditele protoze to je "interni predpis"? Proc byl staromak pronajat za 1 korunu rocne asi 10 let ? Proc statni instituce fasuji gastro zbozi znacne nad beznou cenou v supermarketech ? Nechtel byste nam to verejne vysvetlit? A az to udelate mozna byste se mohl zminit vasemu webmasterovi MFCR ze mu tam chybi priloha cislo 4 pro danove priznani kterou podle pokynu bych tam mel najit. Teda alespon ve chvili kdy ma cas a neprojizdi porno-weby. Vam ve vasem magisterskem mozecku asi neutkvelo prislovi o zametani pred vlastnim prahem ze ne?
  fulla_closet_communists
  • Čachry
   19.3.2004 13:28

   Na ten podivný pronájem Staromáku bych se spíš zeptal primátora Pavla Béma (ODS).
   kaja
   • re:čachry
    19.3.2004 16:44

    to jste trochu vedle on je ve funkci neco pres rok ale smlouva byla sepsana davno pred tim...
    fulla_closet_communists
    • Mirek
     22.3.2004 9:18

     No smlouva byla sepsána dávno předtím, tj. předchůdcem Béma. Ten předchůdce byl ale také z ODS. Ale jinak bys měl vědět, že do smluv, které podepisuje pražský magistrát, nemá vláda co kecat.
     Dávno předtím?
     • re...
      22.3.2004 16:58

      1. Na urovni obecni je uplne jedno kdo ve ktere strane je. Funkce se jenom prerozdeluji. 2. magistrat ma jenom jeden rozpocet a na ten stat chte nechte prispiva tak jako jinym obcim. Prispevek by mohl byt mensi kdyby se o podobne pripady nekdo shora vubec zajimal. 3. nevzpominam si ze bychom si potykali...
      fulla_closet_communists
 • Konečně někdo, kdo je ochotný se učit
  19.3.2004 9:52

  I tím, že se chce poučit z postupů okolním zemí je mi tahle vláda sympatičtější než postoj Klausových vlád: "My jsme nejlepší a na ostatní kašlem!". Bohužel v případě Klause, Kočárníka, Dyby a podobných kreatur namyšlenost převyšovala schopnosti, a proto rostla za jejich vlády maďarská i polská ekonimika 2x rychleji než naše.
  glox
  • A co se chce učit,
   19.3.2004 11:41

   když již zavedli to co potřebovali. To jsou jen kecy a kecy. Ostatně tahle vláda ještě s reformou nezačala, protože to co provádí není reforma ale sahání nám do kapes, aby mohla provádět své socialistické programy. Sobotka je asi zřejmě dobrý ekonom, když má sebevědomí nás neustále poučovat o tom že černá je bílá.
   Michal
   • To: A co se chce učit.
    19.3.2004 13:00

    Tato vláda ani svou deformu začít nesmí,protože lid této země ji při dalších volbách a brzo včetně svých voličů pošle do kopru. *deforma socanů totiž nepřinese nic k dobru tohoto státu,protože svou podstatou nic neřeší mimo okrádání lidi jako nejschůdnejší cesty k získání penež do prázdné a bezedné státní kasy pro své hrádky. *deforma špidla vlády neřeší nic, protože ekonomický růst tohoto státu v loni táhlo většinou utrácení peněz lidu v horečných nákupech.Uvidíme o pravdivosti tohoto faktu po analýze v dubnu. * deforma špidla vlády na straně jedné peníze od lidi tahá a na straně druhé peníze rozdává,takže výsledek je veliká 0. A tak dál můžeme hodnotit deformu špidlavlády. Tato vláda ani žádnou reformu provést nemůže,ptotože na to nemá a nikdy mít nebude!!!!!
    prognostik z Moravy
  • nedekujem, vypadnete
   19.3.2004 10:35

   a proto rostla za jejich vlády maďarská i polská ekonimika 2x rychleji než naše trpis stejne jak sobotka nedostatkem elementarnich ekonomickych znalosti - ekonomickych rust je tlacen rustem produktivity prace, ktera tehdy byla ve zminovanych zemich a stale jeste je mnohem nizsi nez v CR, takze uvedene ekonomiky, pokud prijmeme teorii o konvergenci (at uz sousednich ekonomik nebo ekonomik v jednotnem ekonomickem prostoru) jsou defacto odsouzeny k vyssimu ekonomickemu rustu nez CR - tim jak se postupne srovnava prave uroven produktivity prace I tím, že se chce poučit z postupů okolním zemí je mi tahle vláda sympatičtější Domníváme se, že daně mají určitou redistribuční funkci v rámci společnosti a zavádění konceptu rovné daně příliš poškozuje nízkopříjmové kategorie pristup socialniho inzenyra (pardon magistra prav), ktery nema teoreticke (ekonomicke vzdelani) ani prakticke (tenhle clovek pricichl k poctive praci maximalne na nejake vysokoskolske brigade) znalosti fungovani trhu a przni ceskou ekonomiku me neni ani trochu sympaticky
   tomas
   • omluva
    19.3.2004 10:38

    omlouvam se za neprehlednost, nefunguji tady pevne konce odstavcu
    tomas
  • To:glox
   19.3.2004 10:04

   Příteli,o postoji Vlád socanů je hanba mluvit,protože za svou vládni éru tato banda napáchala tolik škod,že se jí nevyrovná ani pět Klausových vlád!
   daňový poplatník
   • 22.3.2004 8:53

    Máte pravdu, ani pět Klasových vlád se nemůže srovnávat se socany. Jeho vlády toho napáchaly tolik, že snesou srovnání pouze a jenom se 40 roky kdy tady hospodařili komunisté.
    THR
 • budme strucni....
  19.3.2004 9:49

  Sobotkovo prohlaseni mohlo zkoncit jiz po prvni vete, protoze k nac je nam inspirace k necemu, co vlastne ani nechceme delat?
  Zas jednou
 • Sobotka,právnická rychlokvaška
  19.3.2004 9:01

  Sobotka,na rozdíl od české vlády provádí změny na Slovensku schopní lidi, kteří vědí co to je ekonomika a mají ekonomické vzdělání a ne v naší vládě samí právnik, kteří vytváří zákony pro sebe a krytí svých malérů. Prvním vzorem neetického jednání jsi Sobotka sám,protože jako právnická rychlokvaška postoupit na post ministra financí po pár měsících praxe v rozpočtovém výboru PS mluví za všechno a výsledky tvé práce vše jen potvrzují.Stranícká knížka neni vše to jsme se poučili z totality,kde první místo bylo kecání a ohánění se stranou a její programem a pak daleko na konci odbornost.
  prognostik z Moravy
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data