Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bitva o firmu Aventis ve stínu státních intervencí

Bitva o firmu Aventis ve stínu státních intervencí

17.3.2004 12:44
Autor: 

Mezinárodní farmaceutická firma Aventis sídlící ve Francii je na trhu akvizic mimořádně lákavým subjektem. Za poslední 3 měsíce její akcie vzrostly o téměř 21,5 %, firma vykazuje rostoucí výnosy již po řadu let a v roce 2002 se poprvé přehoupla přes hranici 2 mld. euro čistého zisku. Oficiálním zájemcem o koupi Aventis je další francouzská farmaceutická firma Sanofi, která nabízí 46,3 mld. euro. Minulý týden však daleko větší švýcarské konsorcium Novartis připustilo, že o tuto společnost má také zájem. Dá se spekulovat o značné převaze, kterou by Novartis v souboji se Sanofi měl.

V úterý se však do celé záležitosti vložil francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin. Jedná se o pravicového politika, a proto mnohé možná překvapí jeho argumentace, která je plná výrazů jako národní zájem nebo strategický význam. „Chtěl bych říci, že budeme zvláště ostražití u pohybů, které by neodpovídaly národním zájmům,“ vyjádřil se Raffarin podle listu Le Figaro po upozornění, že kabinet sleduje vývoj v sektoru farmaceutik. Jeho výroky lze jednoznačně označit za signál pro Novartis, aby do vzniku francouzského kolosu nezasahoval.

Zasahování do hospodářství má ve Francii dlouhou tradici. Zde ovšem ani tolik nejde o snahu plánovat, jako o pragmatický populismus. Francouzi jsou dlouhodobě frustrováni poklesem důležitosti v celosvětovém kontextu a představa velkého francouzského hráče na světovém trhu s medikamenty je jistě příjemná. Raffarin dále argumentoval potřebou efektivní a rychlé reakce v případě útoku ze strany bioteroristů. Spojením Sanofi a Aventis vznikne jedna velká firma. Pokud by do Aventis vstoupil Novartis, existovaly by firmy dvě. Zdá se tedy, že i tento důvod je spíše zástěrkou a má léčit pro změnu francouzský komplex z odsunutí na „vedlejší kolej“ v boji proti terorismu. Další možný důvod je zcela pragmatický. Vstup Novartisu či jiného silného subjektu do hry by jistě zvýšil konečnou cenu za Aventis. To by nebylo pro francouzskou Sanofu příliš příjemné.

Vliv těchto snah na Aventis nebude nejspíše pozitivní. Od pátku tento titul ztratil přes 3 % své hodnoty, která před tím pod vlivem očekávané bitvy vystoupala až na 76,51 USD za akcii. Další vývoj záleží na reakci Novartisu a dalším chování francouzské vlády. Vliv kabinetu na Aventis je menší, než by se mohlo zdát. 90 % akcií je sice obchodováno v Paříži, ale vlastnická struktura firmy je rozložená do mnoha oblastí. Francouzký podíl tvoří „pouze“ 21,5 %, což je stejně jako podíl americký. Z celkového počtu 69 000 zaměstnanců je ve Francii pouze 13 000. Nedá se tedy říci, že se jedná o jednoznačně francouzskou firmu. Pokud se definitivně pro jakékoliv outsidery uzavřou dveře, můžeme očekávat opět určitý pokles ceny akcií Aventis. Pokud se však Novartisu podaří nevraživost vlády překonat, nebo pokud by se objevil jiný zájemce, z francouzského hlediska „vhodnější“, dá se předpokládat vzestup nabídek a tedy i ceny akcií.

Ondřej Stehlík, Patria Direct


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data