Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Více volného času v Evropě, vyšší růst HDP v Americe?

Více volného času v Evropě, vyšší růst HDP v Americe?

16.3.2004 11:45
Autor: 

Evropská ekonomika nezažívá šťastné období. Růst ekonomik je pomalý, a nespokojenost s ekonomickými politikami uplatňovanými zeměmi Evropské unie se zvyšuje. Většina analýz poukazuje na pomalejší růst HDP v Evropě než v USA. Poměr HDP na hlavu je v EU na úrovni 70 % stejného údaje v USA. Od roku 1970 se Evropská unie nepřiblížila k úrovni USA ani o chlup. Od roku 1992 pak americká ekonomika rostla rychleji než ekonomiky v Evropské unii.

Ovšem porovnávání jen podle HDP na hlavu může být zavádějící. HDP je totiž součinem dvou proměnných: produktivity práce a času, který práci lidé věnují. A tady jsou mezi USA a EU velké rozdíly. Zatímco v Americe se pracuje stále stejně jako před 30 lety, v Evropské unii se počet odpracovaných hodin od roku 1970 do roku 2000 snížil o čtvrtinu. Evropané si tedy vybírají stále více dovolených a delší čas, v průměru, věnují svým koníčků.

Produktivita Evropanů se však za posledních 30 let zvýšila dostatečně na to, aby kompenzovala kratší pobyt v zaměstnání. Například typický Francouz má dnes o 5 % vyšší produktivitu než typický Američan. V Evropě je ovšem také vyšší „zainvestovanost“ kapitálem, například francouzská ekonomika potřebuje až o 30 % více kapitálu na vyprodukování stejného produktu. Německá ekonomika je nyní v tak vytrvalé recesi především proto, že neefektivní bankovní sektor Německo zaplavil levnými a neefektivně vynakládanými půjčkami.

Kritická je otázka, zda kratší doba v zaměstnání je od Evropanů racionální volba, nebo zda je to důsledek nezaměstnanosti. Jak se zdá, většina snížení jde na vrub dobrovolného rozhodnutí Evropanů pracovat méně. Zatímco v roce 1970 pracovali Francouzi v průměru 1962 hodin za rok, v roce 2000 to bylo již jen 1550 hodin. I takto „dobrovolné“ rozhodnutí je ovšem výsledkem nastavení vládní politiky. Například mezní sazba na daně z příjmu v Evropě vzrostla za třicet let o 15 %, zatímco v USA „jen“ o 8 %. Stejně nabízí Evropa snazší a dostupnější alternativu příjmu z práce: sociální síť. Takže i když je rozhodnutí pracovat méně „dobrovolné“, stejně může naznačovat, že trh práce je v Evropě méně efektivní než v USA. A je tedy i otázka, zda si Evropané užívají delšího volna, nebo zda se stresují z nedostatku práce.

Ondřej Schneider

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.


Váš názor
 • Ve zkratce
  16.3.2004 13:08

  Evropa je tvrde prokomunisticka a levicacka.Amerika zatim odolava,ale nikdo nevi jak dlouho.
  dodo
  • No
   16.3.2004 13:15

   Jestli vyhraje volby ten populisticky chudak Kerry tak moc dlouho ne.... A jestli vyhraje Bush a bude rozhazovat cizí peníze tak jako do ted tak taky moc dlouho ne...
   ondraa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data