Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Podílové fondy minulý týden ve znamení poklesu akcií

15.03.2004 14:16
Autor: 

Vývoj na poli podílových fondů byl v minulém týdnu značně ovlivněn oslabováním na burzách. Nejvíce se to samozřejmě projevilo na akciových fondech. Největší přírůstky si tentokrát připsal fond ze segmentu smíšených fondů, v průměru ale stoupala více hodnota fondů dluhopisových, z nichž žádný nezaznamenal ztrátu.

V absolutním pořadí tedy nejvyšší výnos v minulém týdnu měl smíšený ČSOB středoevropský fond s 2,32 %. Ten si stojí velice dobře i z pohledu posledního roku. Druhé místo v žebříčku patří ISČS-TRENDBONDu, který si připsal 1,38 % a třetí je jen s jednobodovým odstupem ČSOB Křišťálový fond (+1,37 %).

Absolutní pořadí výnosů fondů všech kategorií v minulém týdnu:

Název fondu	 	   Výkonnost za 	  výkonnost za	typ fondu
			  poslední týden	posledních 12 měsíců

ČSOB středoevropský		2,32 %			26,84 %		smíšený
ISČS-TRENDBOND			1,38 %			-0,67 %		dluhopisový
ČSOB Křišťálový			1,37 %			 n/a		smíšený

Fondy peněžního trhu si minulý týden vedly velice dobře, a to ať ve srovnání s předchozím týdnem, nebo při porovnávání jednotlivých skupin fondů. Nejvyšší zaznamenaný výnos přesáhl 0,1 % - pochlubit se s ním může fond IKS peněžní trh, jehož hodnota narostla o 0,14 %. Ve srovnání podle posledních 12 měsíců tento fond stojí v průměru tohoto segmentu trhu. Druhý co do výnosu byl taktéž se slušným výsledkem ČPI - OPF Peněžní fond s 0,1 %, třetí ISČS-SPOROINVEST s 0,06 % zůstává na prvním místě podle výnosu za poslední rok (2,69 %).

Kategorie: fondy peněžního trhu.
Riziko a dlouhodobý výnos: riziko minimální, výnos nejnižší.
Vhodné pro: ukládání na 6-18 měsíců.

Název fondu		Výkonnost za poslední týden	za posledních 12 měsíců

IKS peněžní trh			0,14 %				1,93 %
ČPI - OPF Peněžní		0,10 %				1,85 %
ISČS-SPOROINVEST		0,06 %				2,69 %

Pro zobrazení celé tabulky fondů peněžního trhu klikněte zde

Dluhopisové fondy byly celkově v minulém týdnu nejvýnosnější, ani jeden z nich nezaznamenal pokles hodnoty (nejméně +0,02 %). Nejlépe si vedl ISČS-TRENDBOND, který navýšil hodnotu o 1,38 %. V delším pohledu za poslední rok si však tento fond příliš nepolepšil, stále zůstává v záporných číslech (-0,67 %). Dalším v pořadí byl ISČS-SPOROBOND s týdenním přírůstkem 1,19 %, jako třetí v pořadí byl ISČS-BONDINVEST s 1,04 % růstu. V období posledních 12 měsíců si největší růst hodnoty připsaly fondy IKS Plus bondový a ČPI - OPF korp. dluhopisů.

Kategorie: fondy dluhopisového trhu.
Riziko a dlouhodobý výnos: riziko mírné, výnos vyšší.
Vhodné pro: ukládání na 12-24 měsíců.

Název fondu		Výkonnost za poslední týden	za posledních 12 měsíců

ISČS-TRENDBOND			1,38 %				-0,67 %
ISČS-SPOROBOND			1,19 %				 1,98 %
ISČS-BONDINVEST			1,04 %				 1,50 %

Pro zobrazení celé tabulky dluhopisových fondů klikněte zde

Smíšené fondy se chovaly v minulém týdnu opravdu smíšeně, více jak polovina z nich ale skončila v černých číslech. Největší růst si připsal již zmíněný absolutní vítěz ČSOB středoevropský fond s 2,32 %. ČSOB Křišťálový fond na druhém místě získal 1,37 % a třetí IKS balancovaný navyšuje hodnotu o 1,20 %. Tento fond je podle výkonnosti za poslední rok na prvním místě s 37,29 % růstu. Další fondy úspěšné při ročním srovnání skončily, kromě uvedeného ČSOB středoevropského, za poslední týden v minusu.

Kategorie: fondy smíšené.
Riziko a dlouhodobý výnos: riziko značné, výnos vysoký.
Vhodné pro: ukládání na 24-60 měsíců.

Název fondu		Výkonnost za poslední týden	za posledních 12 měsíců

ČSOB středoevropský		2,32 %				26,84 %
ČSOB Křišťálový			1,37 %				 n/a
IKS balancovaný			1,20 %				37,29 %

Pro zobrazení celé tabulky smíšených fondů klikněte zde

Akciové fondy minulý týden podobně jako akcie v Praze i ve světě klesaly, a to v případě fondů sledovaných UNISem všechny. Po týdnu vysokého růstu tak přichází propad celého segmentu. Nejméně se pokles dotkl fondu ISČS-SPOROTREND, který jen mírně oslabil (-0,05). U dalších v pořadí už došlo k většímu propadu, a to o 0,74 % u ČSOB Akciový Mix a o 1,57 % u ČPI - OPF Fondu ropného a energetického. Vůbec nejhůře dopadl ČPI - OPF Fond nové ekonomiky s poklesem přes 5 procent. V delším období 12ti měsíců si ale všechny akciové fondy stojí dobře, jejich výkonnost se pohybuje mezi 18 a 56 %.

Kategorie: fondy akciové.
Riziko a dlouhodobý výnos: riziko nejvyšší, výnos nejvyšší.
Vhodné pro: ukládání na 60 a více měsíců.

Název fondu		Výkonnost za poslední týden	za posledních 12 měsíců

ISČS-SPOROTREND			-0,05				56,26 %
ČSOB Akciový Mix		-0,74				38,02 %
ČPI - OPF Fond rop. a energ.	-1,57				24,46 %

Pro zobrazení celé tabulky akciových fondů klikněte zde

Fondy fondů stejně jako fondy akciové minulý týden oslabily, a to taktéž všechny (oba). I zde došlo ke ztrátám po týdnu velice slušných přírůstků. Lépe z obou fondů fondů dopadl ISČS-GLOBALTREND FF s poklesem o 0,67 %, druhý z fondů, IKS fond fondů, zaznamenal větší propad, a to o 2,69 %. Z pohledu výkonnosti v posledním roce jsou na tom oba fondy takřka stejně - stejně dobře, když si připisují 41,46 resp. 41,47 %.

Pokud Vás zajímají informace o možnostech investování Vašich volných prostředků, potom navštivte sekci Akcie&Fondy v části Fondy. Kromě výhod a nevýhod jednotlivých investičních variant zde můžete nalézt také velmi zajímavé srovnávací tabulky a kalkulátor nejvýnosnější investice.

Tomáš Vlk, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
  8:00DE - Průmyslová výroba, y/y