Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podpora malého a středního podnikání má rozhýbat ekonomiku EU

Podpora malého a středního podnikání má rozhýbat ekonomiku EU

10.3.2004 12:12
Autor: 

V poslední době jsme svědky intenzivního úsilí orgánů EU, zejména Evropské komise („Komise“) o rozvoj podnikání na evropském kontinentu. Zajisté to souvisí se současným útlumem růstu evropské ekonomiky a z toho vyplývajícím neuspokojivým stavem zaměstnanosti. Tyto iniciativy vychází ze skutečnosti, že většinu HDP vytvářejí malé a střední podniky, a proto velká část úsilí o rozvoj podnikání v Evropě směřuje právě k těmto subjektům.

Minulý týden vydala Komise Akční plán rozvoje podnikání, vycházející ze Zelené knihy podnikání (2003). Akční plán vyjmenovává pět strategických oblastí, které mají být předmětem soutředěného úsilí o zlepšení:

- změna pohledu společnosti na podnikatele,
- vytváření podmínek stimulujících lidi k podnikání,
- podpora malých a středních podniků s důrazem na jejich pozici hybné síly ekonomiky, podpora jejich konkurenceschopnosti,
- zvýšení dostupnosti finančních zdrojů pro malé a střední podniky,
- vytváření přátelštějšího legislativního a správního prostředí pro malé a střední podniky.

Pro dosažení těchto cílů byly stanoveny následující nástroje, které budou předmětem zájmu Komise:

- podpora motivace mladých lidí k zahájení podnikání,
- zefektivnění a rozšíření převodů podniků mezi osobami,
- přezkoumání, zda sociální zabezpečení není bariérou pro přestup od zaměstnání k podnikání,
- vytváření podpor zaměřených na ženy a etnické menšiny,
- hledání výhodnějšího poměru mezi vlastními zdroji, bankovními úvěry a jinými zdroji financování pro malé a střední podniky,
- zohlednění názorů malých a středních podnikatelů na ostatní evropské a státní politiky,
- zjednodušení daňového zákonodárství.

Mezi různými formami malých a středních podniků poněkud zaostává družstvo. Podle názoru Komise by však úloha družstva neměla být podceňována a při patřičné informovanosti podnikatelů by mohlo v ekonomice EU hrát významnější roli. V EU dnes funguje cca 300.000 družstev, poskytujících 4,8 mil. pracovních příležitostí. Komise soustředí svoje úsilí na harmonizaci národních úprav postavení družstev ve výše naznačeném duchu.

Souběžně se Komise snaží řešit problém malé mobility právnických osob tím, že vytváří vlastní formy obchodních společností, které budou podporovat ekonomické vztahy mezi členskými státy a zároveň budou mít ve všech členských státech jednotný právní status. Takto existuje evropská akciová společnost a evropské sdružení hospodářského zájmu. Další formou právnické osoby, jejíž právní úprava se připravuje, je právě evropské družstvo.

Věřme, že aktivity Komise se brzy odrazí i v České republice a že malí a střední podnikatelé nezůstanou v rámci EU v pozadí.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
  • Apriiil
    10.3.2004 15:34

    To jste prisli s aprilem moc brzo.April je az 1.dubna.V Evrope je naopak snaha o likvidaci zivnostniku.Tomu cemu evropsti urednici rikaji "podpora" je to,ze vyberou na danich (primych a hlavne neprimych) jeste vic penez a pak je rozdeluji udajne na podporu podnikani.Muzete hadat komu je rozdeluji.Ano uhodli jste;svym bratrum a stryckum a hlavne sobe.Protoze prece jen oni splnuji kriteria na prideleni techto grantu. Ale jako April je to skvely clanek.
    dodo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data