Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní energetická koncepce - čeho chce stát dosáhnout? (opak.)

Státní energetická koncepce - čeho chce stát dosáhnout? (opak.)

10.3.2004 11:32
Autor: 

Nedávno dokončená státní energetická koncepce již vyvolala veřejné reakce několika skupin spojených s různými segmenty energetiky v ČR, ucelenější pohled na ni ale doposud prezentován nebyl. Pokusme se o to zde v několika komentářích.

SEK postupuje od stanovení cílů a priorit k nástrojům, pomocí kterých by tyto měly být dosaženy. Zatímco jako hlavní cíle jsou obecně stanoveny nezávislost, bezpečnost a udržitelný rozvoj ve vztahu k energiím, tyto jsou následně rozpracovány takto:

1. Maximalizace energetické efektivnosti (tj. spotřeba primárních energetických zdrojů vytvořeným hrubým domácím produktem HDP). Sem patří oblasti jako maximalizace efektivnosti při získávání a přeměnách energetických zdrojů, maximalizace zhodnocování energie, maximalizace úspor tepla, maximalizace efektivnosti spotřebičů energie a maximalizace efektivnosti rozvodných soustav.

2. Zajištění efektivní výše a struktury spotřeby prvotních energetických zdrojů - podpora výroby elektřiny a tepelné energie z obnovitelných zdrojů energie, maximalizace využití domácích energetických zdrojů a optimalizace využití jaderné energie.

3. Zajištění maximální šetrnosti k životnímu prostředí - minimalizace emisí poškozujících životní prostředí, minimalizace emisí skleníkových plynů, minimalizace ekologického zatížení budoucích generací a minimalizace ekologické zátěže z minulých let.

4. Dokončení transformace a liberalizace energetiky - dokončení transformačních opatření, minimalizace cenové hladiny všech druhů energie, optimalizace zálohování zdrojů energie.

Dosažitelnost (někdy i částečně se vylučujících) cílů (tj. žádoucího budoucího stavu) a výběr k tomu vhodných nástrojů je funkcí toho, z jakého stavu vycházíme - současný stav elektroenergetiky, plynárenství, teplárenství, sítí apod. Poté, při daných omezeních (kapacity, ceny a tarify, emise škodlivin, ceny investičních celků, atd.), je současný stav extrapolován do budoucnosti a porovnáván s v budoucnu žádoucím stavem (tj. cíly). V různých scénářích jsou pak tato omezení měněna a sledován jejich vliv na přiblížení se daným cílům. Pro konkrétní modelování vývoje energetiky v různých scénářích byl MPO použit lineární dynamizovaný optimalizační model (EFOM/ENV), akceptovaný Evropskou komisí při zpracování výhledových studií rozvoje energetického hospodářství. Umožňuje např. provádět simulaci vlivů modifikace SEK na energetické trhy, včetně vlivu změn cen energií na objem a strukturu poptávky po energii, vlivu omezení nebo změny ve výrobě, těžbě nebo dovozu jednoho nositele energie na poptávku po jiných nositelích energie, změny v diverzifikaci dodávek jednotlivých nositelů energie, vliv změn limitů emisí jednotlivých škodlivin (na celostátní úrovni nebo na úrovni jednotlivých zdrojů) na strukturu a velikost spotřeby primárních energetických zdrojů, vliv nákladů na snížení emisí jednotlivých škodlivin, atd. Modelové propočty byly MPO provedeny na období 2002-2030.

Důležitým a samo o sobě jistě zajímavým výstupem zpracování různých scénářů je detekce určitých obecnějších trendů (tj. relativně nezávislých na zvoleném scénáři), které se dají shrnout následovně:

1. Dochází k vyššímu zhodnocování energetických vstupů. Hospodářský a sociální rozvoj by v příštích 30 letech bylo možno zajistit jen s nepatrným nárůstem celkové spotřeby primárních energetických zdrojů. Energetická náročnost tvorby HDP klesá, a to tempem vyšším, než které bylo dosaženo kdykoliv v uplynulém období. V období 2015 až 2020 by se ČR měla dostat na současnou průměrnou úroveň EU v energetické náročnosti HDP.

2. Dochází k dalšímu významnému snižování znečišťujících emisía ČR je schopna plnit své mezinárodní závazky v této oblasti.

3. Dochází k dalšímu růstu dovozní energetické náročnosti a dovoz energie bude stále více zatěžovat platební bilanci státu.

4. Struktura spotřeby prvotních zdrojů energie se stane diverzifikovanější a zahrne ve vyváženějším mixu domácí i dovážené zdroje. Nejvyšší tempo růstu ve všech případech budou mít obnovitelné zdroje energie. Z hlediska elektroenergetiky je významné, že struktura výroby elektřiny se v jednotlivých scénářích mění více než struktura primárních energetických zdrojů, preferované palivo v energetických scénářích ovlivňuje především strukturu výroby elektřiny.

5. Z hlediska energetických sektorů dojde k největšímu poklesu zaměstnanosti především v černouhelném hornictví, což odráží tlak, který se očekává v důsledku růstu produktivity práce a při racionalizaci organizačních struktur. Tyto faktory se ovšem promítnou do snižování stavů zaměstnanců ve všech energetických sektorech, zejména v počátečním období prognózy.

Více v následujících článcích.

Jiří Soustružník

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data