Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavebnictví vstoupilo do letošního roku razantně: +15 % meziročně

Stavebnictví vstoupilo do letošního roku razantně: +15 % meziročně

9.3.2004 9:18
Autor: 

komentář doplněn
Stavební výroba se v lednu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila reálně o 1,4 %. V porovnání s loňským lednem vzrostla o 15 %, a to i přes nižší počet pracovních dnů. Nebýt tohoto handicapu dosáhl by meziroční přírůstek patrně 16,4 %, což je nejvíce za posledních 5 měsíců. Konjunktura ve stavebnictví umožnila zvýšit stavy zaměstnanců o 2,2 %. Ovšem i přesto se produktivita práce nadále zvyšuje velmi rychlým tempem.

Stavebnímu sektoru se v lednu dařilo navzdory nepřízni počasí. Pohled na statistiky průměrných teplot a úhrnů srážek ukazuje, že letošní leden byl ve většině regionů méně příznivý než začátek loňského roku. Průměrné teploty klesly pod dlouhodobé průměry a patřily mezi nejnižší v několika posledních letech. Vysokému meziročnímu přírůstku stavební výroby ovšem nahrávala nízká hodnota z loňského ledna, kdy došlo k meziročnímu poklesu produkce o 2,2 %.

Ve zprávě ČSÚ se objevila zmínka o vlivu „dofakturace“ stavebních prací. To znamená, že reálně se mohl objem stavebních prací vyvíjet jinak než, jak ukazují účetní a statistické výkazy. Podobným způsobem byly ovlivněny také stavební statistiky loni v červnu.

Od povodní již uplynul téměř rok a půl, ale jejich vliv je stále ve stavebních statistikách znát. Odstraňování škod výrazně zvýšilo objem stavebních prací na opravách a údržbě v závěru roku 2002 a v loňském roce, včetně ledna. Zároveň tím byla ovšem v tomto segmentu stavebnictví nastavena vysoká laťka pro srovnání s letošními výsledky. Kvůli tomu se objem stavebních prací na opravách meziročně snížil o 9,2 %. Zároveň se ovšem dostavila poměrně silná konjunktura v nové výstavbě (+17,3 %), a to jak v pozemním tak inženýrském stavitelství.

Obrat ve vývoji stavební výroby v polovině loňského roku s sebou zároveň přinesl zvýšenou poptávku po pracovních silách. Letos v lednu pracovalo ve stavebnictví o 2,2 % více pracovníků než před rokem. Přesto se objem stavební výroby na jednoho zaměstnance zvýšil o 14,3 %. Vzhledem k tomu, že tempo růstu mezd výrazně zpomalilo a průměrná mzda se zvýšila pouze o 4,8 % (loni o 6,1 %), došlo k poklesu jednotkových mzdových nákladů o 6,7 %.

V letošním roce očekáváme zhruba osmiprocentní zvýšení stavební výroby.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data