komentář doplněn
Stavební výroba se v lednu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila reálně o 1,4 %. V porovnání s loňským lednem vzrostla o 15 %, a to i přes nižší počet pracovních dnů. Nebýt tohoto handicapu dosáhl by meziroční přírůstek patrně 16,4 %, což je nejvíce za posledních 5 měsíců. Konjunktura ve stavebnictví umožnila zvýšit stavy zaměstnanců o 2,2 %. Ovšem i přesto se produktivita práce nadále zvyšuje velmi rychlým tempem.
Stavebnímu sektoru se v lednu dařilo navzdory nepřízni počasí. Pohled na statistiky průměrných teplot a úhrnů srážek ukazuje, že letošní leden byl ve většině regionů méně příznivý než začátek loňského roku. Průměrné teploty klesly pod dlouhodobé průměry a patřily mezi nejnižší v několika posledních letech. Vysokému meziročnímu přírůstku stavební výroby ovšem nahrávala nízká hodnota z loňského ledna, kdy došlo k meziročnímu poklesu produkce o 2,2 %.
Ve zprávě ČSÚ se objevila zmínka o vlivu „dofakturace“ stavebních prací. To znamená, že reálně se mohl objem stavebních prací vyvíjet jinak než, jak ukazují účetní a statistické výkazy. Podobným způsobem byly ovlivněny také stavební statistiky loni v červnu.
Od povodní již uplynul téměř rok a půl, ale jejich vliv je stále ve stavebních statistikách znát. Odstraňování škod výrazně zvýšilo objem stavebních prací na opravách a údržbě v závěru roku 2002 a v loňském roce, včetně ledna. Zároveň tím byla ovšem v tomto segmentu stavebnictví nastavena vysoká laťka pro srovnání s letošními výsledky. Kvůli tomu se objem stavebních prací na opravách meziročně snížil o 9,2 %. Zároveň se ovšem dostavila poměrně silná konjunktura v nové výstavbě (+17,3 %), a to jak v pozemním tak inženýrském stavitelství.
Obrat ve vývoji stavební výroby v polovině loňského roku s sebou zároveň přinesl zvýšenou poptávku po pracovních silách. Letos v lednu pracovalo ve stavebnictví o 2,2 % více pracovníků než před rokem. Přesto se objem stavební výroby na jednoho zaměstnance zvýšil o 14,3 %. Vzhledem k tomu, že tempo růstu mezd výrazně zpomalilo a průměrná mzda se zvýšila pouze o 4,8 % (loni o 6,1 %), došlo k poklesu jednotkových mzdových nákladů o 6,7 %.
V letošním roce očekáváme zhruba osmiprocentní zvýšení stavební výroby.
David Marek, Patria Online