Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna na cestě dolů … proráží 33,00 a padá o téměř 30 haléřů na 33,13 Kč za euro

Koruna na cestě dolů … proráží 33,00 a padá o téměř 30 haléřů na 33,13 Kč za euro

04.03.2004 18:24
Autor: 

Dnes se na domácím devizovém trhu zopakoval úterní scénář a naše měna propadla k euru o dalších téměř třicet haléřů, když se znovu objevily větší prodejní příkazy zahraničních investorů. Ještě celé dopoledne se koruna držela pod technickou úrovní 33,00 Kč/EUR, ta však odpoledne vzala za své a kurz se propadl až na denní minimum 33,16 Kč/EUR (z 32,88). Závěr potom naší měnu zastihl na 33,13 Kč/EUR. Kurz koruny k dolaru potom v sobě odráží vývoj eurokoruny a eurodolaru současně. Koruna se tak propadla od rána „jen“ o 20 haléřů na závěrečných 27,15 Kč/USD, když začínala na 26,95 Kč/USD.

Ve srovnání s úterním pohybem můžeme považovat dnešní pokles za druhou, menší vlnu v rámci ústupu z relativně silných hodnot kolem 32,50 až 32,30 Kč za euro, na kterých se naše měna držela v posledním únorovém týdnu. Devizový trh v současné době není pod vlivem ekonomických zpráv, spíše převládají technické skoky spouštěné reálnými potřebami nebo spekulacemi velkých hráčů, jejichž chování u nás (na koruně) je určen vývojem eurodolaru. S českou korunou se dolů dnes spustila i slovenská měna – na 40,72 SKK/EUR – a s menší razancí i polský zlotý. Také přes den posilující forint v závěru zaznamenává výkyv směrem dolů. Příčinou poklesu Kč tak není přeskupování portfolia investorů v rámci střední Evropy.

Zítra nelze vyloučit další pád české měny, maximálně však o dalších dvacet haléřů. Další vývoj závisí na tom, zda kurz zítra zůstane nad úrovní 33,00 Kč za euro, korekci zpátky na 32,80 Kč/EUR vidíme jako méně pravděpodobnou.

Evropská centrální banka dnes ponechala úrokové sazby dle očekávání beze změny, podobně jako Bank of England. Guvernér Trichet hájil nezávislost ECB a neodolal tlakům kancléře Schroedera. Ten byl však rozhodnutím ECB zjevně zklamán. Nastavení měnové politiky podle Tricheta nyní odpovídá ekonomické realitě.

Dolar v tomto okamžiku oslabuje na denní minimum 1,2230 USD/EUR. Jeho další směřování bude záviset na zítřejší zprávě o americké nezaměstnanosti. Trh v průběhu letošního roku očekává oslabení dolaru zhruba do pásma 1,25 až 1,30 USD/EUR, většina analytiků oslovených Reuters je přitom přesvědčena, že úroveň 1,30 USD/EUR „padne“ (více ZDE).

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
  • Každý je chytrý ekonom, ve skutečnosti nikdo neví nic
    04.03.2004 22:09

    Devizový trh v současné době není pod vlivem ekonomických zpráv, spíše převládají technické skoky spouštěné reálnými potřebami nebo spekulacemi velkých hráčů..............To je výsledek politiky vlády i politiky centrální banky.Koruna je dnes dána na pospas velkým hráčům a je pouze otázka času, kdy ji velcí hráči pošlou tam, kam poslali mexickou měnu, nebo argentinskou měnu nebo ?????
    orada poisson
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data