Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České radiokomunikace v roce 2003 - krátký pohled na nekonsolidovaná čísla

České radiokomunikace v roce 2003 - krátký pohled na nekonsolidovaná čísla

3.3.2004 12:30
Autor: 

České radiokomunikace zveřejnily výsek ze svých výsledků v roce 2003. Provozní ztráta (EBIT) Českých radiokomunikací v roce 2003 byla způsobena zejména poklesem výnosů z telekomunikačních služeb o 10,5 %, přestože došlo k úspoře provozních nákladů o 22,5 %. Nejvyšší úspora nákladů byla dosažena, v návaznosti na reorganiznaci v roce 2002, zejména u osobních nákladů o 25,3 % a u výrobní spotřeby o 42,1 %.

Společnost dosáhla za rok 2003 tržeb za prodej vlastních výrobků a služeb ve výši 1 975 mil. Kč, což je oproti předchozímu roku pokles o 8,1 %, to zejména zmiňovaným vlivem vývoje telekomunikačních služeb. Výnosy z šíření rozhlasového signálu poklesly o 2,7 % a výnosy z šíření televizního signálu naopak vzrostly o 1 %. V průběhu roku 2003 začala společnost poskytovat ucelenou nabídku hlasových, datových a internetových služeb pod názvem Bluetone, konkurence v ČR oblasti hlasových služeb a internetu ovšem dále roste.

Vývoj výsledků v čase shrnují následující grafy. První ukazuje čtvrtletní vývoj tržeb, EBITDA a EBITDA marže. Patrný je její nárůst v roce 2003, reflektovaný i v absolutní výši EBITDA v tomto roce. Tento nárůst je odrazem již zmíněné restrukturalizace, která tak z perspektivy tvorby zisku více než vyvážila vliv klesajících výnosů (EBIT ale přesto v roce 2003 zůstal v červených číslech na -57mil. Kč).

Druhý graf porovnává hlavní kategorie výnosů v roce 2003 a 2002. Relativně stabilní výnosy z šíření rozhlasového signálu a výnosy z šíření televizního signálu jsou doprovázeny y-o-y poklesem hlavní skupiny výnosů - telekomunikační služby, i výnosů ostatních.


Zdroj:České radiokomunikace, Patria Finance

Společnost v komentáři k výsledkům mimo jiné uvedla, že:
"Představenstvo je toho názoru, že v českém telekomunikačním sektoru lze očekávat konsolidaci, protože alternativní operátoři bojují o finanční přežití. Toto představuje jak příležitosti, tak hrozby pro nové obchodní aktivity ČRa v oblasti telekomunikací. S ohledem na tento fakt společnost spolupracuje se svými poradci, aby vyhodnotila akviziční možnosti na českém trhu. ČRa budou uvažovat o vhodných akvizičních příležitostech v rámci českého trhu v případě, že by takové příležitosti zvýšily hodnotu podnikatelských aktivit ČRa. ČRa se svými poradci budou také analyzovat vhodné možnosti financování zahrnující vlastní zdroje, úvěry, navyšování kapitálu, popř. jiné vhodné finanční nástroje."

Jiří Soustružník


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Akvizice
    3.3.2004 12:44

    Pane Soustružník, proč jste v článku ještě nerozebral možné akvizice v České republice ?
    A. Moudrý
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data