Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Rozhodnutí Ministerstva financí o emisi obligací rozhýbalo minulý týden dluhopisový trh

2.3.2004 9:03
Autor: 

Výnosy českých dluhopisů a úrokové swapy minulý týden nepatrně klesly. Aktivita na trhu byla až do čtvrtka stejně jako v předchozích týdnech zcela minimální. Dluhopisy i swapy tradičně sledovaly vývoj na vyspělých trzích, domácí události zůstaly víceméně nepovšimnuty. Opět se potvrdila i určitá rezistence k poklesu výnosů na českém trhu, tudíž spread mezi českými a německými výnosy nepatrně vzrostl.

Nejzajímavější událostí minulého týdne bylo, pokud pomineme očekávané ponechání úrokových sazeb ČNB na dosavadní výši, čtvrteční rozhodnutí ministerstva financí vydat dluhopisy v eurech. O této emisi se spekuluje již více než půl roku a v poslední době bylo stále jistější její uskutečnění, proto trh na toto oznámení nijak dramaticky nereagoval. Přesto oznámení poněkud uvolnilo prodejní tlak na trhu a alespoň zvýšilo aktivitu obchodníků. Ministerstvo oznámilo, že k emisi v objemu 1 mld. EUR se splatností deset let by mělo dojít zhruba v polovině letošního roku. Ačkoliv tato emise nebude poslední uskutečnění dalších emisí v tomto roce je krajně nepravděpodobné. Lze ovšem očekávat jednu až dvě emise v dalších letech.

Zveřejněný emisní kalendář na druhé čtvrtletí překvapil velkým důrazem na vydávání 5-letých dluhopisů (2,9/2008) a naopak minimálním zastoupením 10-letého dluhopisu (3,7/2013). Ministerstvo financí se tak přizpůsobilo poptávce na trhu, kde je nyní zájem hlavně o kratší dluhopisy. To ale znamená, že ve druhém pololetí bude naopak muset vydávat více dluhopisu 3,7/2013, aby docílilo plánovaného prodlužování durace státního dluhu. Jelikož ministerstvo nabízí 14 mld. Kč pětiletých dluhopisů, měla by se současná zvýšená poptávka po kratších dluhopisech saturovat, a tím by se měla zastavit i současná slabá rotace výnosové křivky, kdy klesají krátké výnosy a delší naopak mírně rostou. Výnosy by tak opět měly po celé délce křivky následovat německé dluhopisy. Celkový objem emise na druhé čtvrtletí odpovídá poměrné části celkového ročního emisního plánu po odečtení emise v eurech.

Tento týden se uskuteční aukce státního dluhopisu 3,7/2013 v objemu 10 mld. Kč. Po oznámení nové eurové emise je nyní jisté, že zájem o korunové dluhopisy bude větší. Očekáváme tedy i vzhledem k malému zastoupení tohoto dluhopisu v emisích v příštím čtvrtletí opět výrazné přeupsání a mírný pokles výnosů. Výnosy by měly mírně klesnout po celé délce výnosové křivky.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data