Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Sobotka přerozděluje místo snížení rozpočtového deficitu … a další ekonomické zprávy

27.2.2004 10:38
Autor: 

Česká národní banka ponechala úrokové sazby podle očekávání beze změny. Viceguvernér Oldřich Dědek vidí rizika prognózy spíše na proinfalační straně. Přesuny v sazbách DPH by měly podle ČNB zvýšit inflaci o 0,3 procentního bodu. (podrobněji ZDE)

Ministerstvo financí se rozhodlo emitovat státní dluhopisy v eurech. Emise je zatím v přípravné fázi, pracuje se na harmonogramu celé této historicky první operace. MF chce emisí eurobondů snížit závislost financování na domácím trhu.

Poslanecká sněmovna schválila nový zákon o DPH. Základní sazby se od května sníží z 22 % na 19 % a dojde k přesunu některých položek mezi sazbami. Vláda se nebude v Bruselu snažit vyjednat výjimku, která by umožnila restauracím platit sníženou sazbu DPH. Ministr financí Sobotka letos plánuje všechny dodatečně získané prostředky přerozdělit pomocí jednorázových sociálních kompenzací. (podrobněji ZDE)

Spotřebitelská důvěra v Česku v únoru poklesla na 4leté minimum, oznámil ČSÚ. Zatímco domácnosti vystrašila daňová reforma, důvěra podniků se zvyšuje. Souhrnný indikátor důvěry zahrnující sentiment spotřebitelů i podniků tedy v únoru celkově stagnoval na lednových +1,0 bodu. (podrobněji ZDE)

Ministr informatiky Vladimír Mlynář plánuje navrhnout zákon, podle kterého by si domácnosti s dětmi mohly odečíst z daňového základu až 24 tisíc korun v průběhu dvou let při koupi počítače. Podobný systém funguje například ve Švédsku a Finsku. (podrobněji ZDE)

Francouzská podnikatelská důvěra v únoru stoupla, i když se snížilo množství objednávek ze zahraničí. Silné euro tak zřejmě nemá na podniky zatím výrazně negativní dopad. Kancléř Schroeder i francouzský premiér Raffarin se tak zbytečně snaží lobovat u ECB za snížení sazeb – podniky to nepotřebují (jak vyplývá z vyjádření německých asociací BDA nebo DIHK).

Americký dolar včera posílil dokonce pod úroveň 1,2400 USD za euro a pokračuje tak v korektivní fázi. Podle jednoho z guvernérů amerického Fedu - Bena Bernankeho - roste význam eura na globálních trzích.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
  • Největší vůl.
    27.2.2004 16:04

    Sobotka,největší hlupák a vůl v této socanské bandě nemá ani páru o ekonomice a financích.Jeho nekvalifikovaná a hloupá rozhodnutí jen ještě více poškodí náš chátrající stát.
    investor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data