Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Švejnar: Češi by mohli bohatnout dvakrát rychleji

27.02.2004 8:10
Autor: 

PRAHA 27. února (ČTK) - Pokud by vláda sebrala odvahu ke skutečné reformě, mohla by česká ekonomika růst dvakrát rychleji a Česko by mohlo patřit k evropským zemím s nejrychleji rostoucí životní úrovní. Takový vzestup pro transformující se zemi by nebyl ničím výjimečným. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny to řekl ekonom a profesor ekonomie na Michiganské univerzitě v USA Jan Švejnar.

"Kdyby jakákoli vláda sebrala odvahu a pustila se do skutečných reforem zdravotnictví, důchodů, sociálních dávek, nabídla cestu ke kvalitnímu vzdělání mladým lidem a snížila daně, rostla by ekonomika dvakrát rychlejším tempem," tvrdí Švejnar. Při pohledu na růst Estonska nebo Litvy je vysoký vzestup životní úrovně při rozumné hospodářské politice podle něj možný. Za první překážku považuje vysoké daně. "Odstranění tohoto břemene pro firmy je velmi důležité. Stále ale máme velmi vysoké zdanění práce, to je další z velkých brzd, s níž vláda bohužel nic nedělá," řekl.

Za největší problém v důchodech označil předčasné důchody a skutečnost, že se do důchodu odchází dřív než ve vyspělých zemích. "Jednašedesátiletý člověk by měl ekonomice prospívat tím, že pracuje a nesedí nečinně doma. Stát by si pak mohl dovolit zaplatit slušné penze skutečně starým lidem, jimž je 80 let a už opravdu pracovat nemohou," vysvětlil.

Za "naprosto klíčovou" věc považuje reformu sociálního systému. "Dokud se reforma veřejných financí nedotkne sociálního systému, dokud bude možné kombinovat sociální dávky s prací načerno, životní úroveň neporoste rychleji. Stejně tak se Česko nezbaví vysoké nezaměstnanosti," varoval.

Rozhovor s Janem Švejnarem přináší také dnešní Právo. V něm se kromě jiného vyjádřil i ke změnám daní, hlavně daně z přidané hodnoty. "Jsou to první kroky správným směrem, byť budou lidi trochu bolet. Jestli se nepůjde ale dál, tak budou k ničemu a zůstane jen negativní dopad na peněženky," řekl Švejnar Právu.


Váš názor
 • na okraj
  27.02.2004 16:29

  Sebelepší reformy v sociální oblasti nic nezmohou, pokud národní hospodářství bude stát na "hliněných nohou". Kéž by se nám "práce z huby do rukou vrazit ráčila."
  anna
  • Švejnara nepustili ke slovu začátkem 90. let pánové Klaus a Havel.
   04.03.2004 13:12

   Stáli jsme tehdy na startovní čáře s nejlepšími podmínkami pro budování kapitalismu. Dizidenti si ale ukradenou revoluci nedali "rozvracet" a dělali kapitalismus s lidskou tváří. Pan Švejnar tehdy nabízel řešení, ale ani jeden z obou výše jmenovaných pánů si svých pokřivených vizí nechtěl nechat mluvit. Premiérem měl být Baťa a prezidentem někdo normální a věřím tomu, že bychom dnes nebyli tam, kde jsme. Jak už tu někdo řekl přede mnou, zapšklí hospodští povaleči nemohou vyvést zem z lůna komunizmu, to mohou pouze odborníci, kteří žili a vyrostli v normální společnosti.
 • Odchod do duchodu by melo byt na samotnych lidech
  27.02.2004 14:26

  Se vsi uctou k panu Svejnarovi , ale musim nesouhlasit s jeho tvrzenim o tech duchodcich. Vzdyt nas trh prace nezamestna zadneho 60leteho duchodce. Oddalenim veku odchodu do duchodu se problem nezamestnanosti nevyresi, naopak bude se nezamestnanost pouze zvysovat. Klicem k prosperite by melo byt ale panem Svejnarem zminovane snizeni primych dani, ale to jak PO, tak i FO.
  Vasek
 • Utopie
  27.02.2004 12:09

  Ten clovek ma pravdu.Bohuzel my cesi jsme tak namysleni a pi....,ze to nikdy nepochopime.Tim se tento clanek a nazor stava spis utopii.
  dodo
 • Důchod v 80 letech
  27.02.2004 8:48

  Mrtvej důchodce=dobrej důchodce, celý život platil a nakonec si nic z toho nevybral.
  Michal
  • Hmm
   27.02.2004 8:53

   Mohl by jit radit Dzurindovi se stejnou analogii jako kdysi W. Komarek Chegevarovi :-)
   Lada
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data