Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici mírně zhoršili roční predikci kurzu koruny na 31,93 Kč/EUR, zahraničí skeptické!

Analytici mírně zhoršili roční predikci kurzu koruny na 31,93 Kč/EUR, zahraničí skeptické!

25.02.2004 15:15
Autor: 

Co se změnilo v pohledu analytiků na vývoj koruny? Z posledního (únorového) šetření ČNB se zdá, že téměř nic. Do jednoho roku by měla česká měna posílit. Průměrný odhad pro tento časový horizont činí 31,96 Kč za euro, před měsícem to však ještě bylo 31,37 Kč za euro. Konkrétní odhady analytiků se potom pohybují v pásmu 30,50 až 34,00 Kč/EUR, horní mez se přitom zhoršila od ledna o celou korunu! Pravidelného průzkumu ČNB se účastní i Patria. Současný kurz koruny činí 32,50 Kč za euro, v době sběru odpovědí analytiků (10.2.2004) se koruna pohybovala na 33,12 korunách za euro.

Důvody proč trh očekává posilování české měny znovu shrnula ČNB v tiskové zprávě:

Krátkodobě (1 měsíc): České koruně podle analytiků v současné době chybějí výraznější impulsy pro pohyb jedním či druhým směrem. Zatímco domácí analytici téměř bez výjimky předpokládají v krátkodobém horizontu mírné posílení či stagnaci koruny, názor zahraničí je pesimističtější a směřuje spíše k předpokladu oslabení.

V delším pohledu se názor zahraničních a domácích analytiků rozchází ještě zřetelněji. Zahraničí počítá s oslabením (odhady v rozmezí 33,50-34,0 Kč/EUR), domácí analytici se kloní k výhledu posílení koruny. Jejich názory na rychlost posílení se však různí, což je patrné z rozpětí odhadů (30,50 -32,30 Kč/EUR). Ke změně trendu by podle domácích subjektů měly v průběhu roku přispět přímé zahraniční investice, očekávané mírné zlepšení výsledků platební bilance v tomto roce a nárůst výnosů na trhu dluhopisů. Kurz koruny bude ovlivňován i vývojem kurzu eura k dolaru a přechodně oslabován repatriací zisků a odlivem dividend. Názor na tempo apreciace však oproti minulosti citelněji redukují i domácí subjekty s poukazem na negativní sentiment v regionu, negativní úrokový diferenciál a fiskální nestability.

Nedávno jsem upozornili na aktualizované predikce některých globálních investičních bank. Propad přes 33,50 Kč/EUR v horizontu šesti měsíců až jednoho roku předpokládají například analytici Goldman Sachs a Morgan Stanley, prodávat korunu radí i BNP Paribas.

Následující aktualizovaný graf demonstruje skutečnost, že analytici za poslední rok nominálně nadhodnocovali korunu, tj. domnívali se, že bude za rok silnější, skutečnost ale byla jiná. Například v únoru 2003 v průměru trh očekával, že bude nyní koruna na úrovni kolem 30,60 Kč za euro, nikdo přitom nepredikoval kurz koruny slabší 31,50 Kč/EUR.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách