Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v lednu: téměř vyrovnaná bilance

Zahraniční obchod v lednu: téměř vyrovnaná bilance

25.2.2004 9:21
Autor: 

komentář doplněn
Záporné saldo zahraničního obchodu dosáhlo v lednu pouhých 224 mil. Kč. Leden ovšem patří k měsícům s poměrně příznivými údaji. Loni v lednu schodek činil 484 mil. Kč. Vývoz i dovoz v meziročním srovnání klesly (poprvé od října 2002). Vývoz o 0,7 %, dovoz o 1,0 %. Zároveň byly revidovány loňské výsledky. Celkový schodek byl snížen ze 71,2 na 69,4 mld. Kč. Revize se týká především říjnového salda (sníženo o 1,1 mld. Kč).

Na první pohled vypadají letošní a loňské lednové ukazatele zahraničního obchodu natolik podobně, že by se mohlo zdát, že nemá smysl se jimi hlouběji probírat. Nicméně odhad reálného vývoje zahraničního obchodu poskytuje zajímavější obrázek. Nebýt příznivého vývoje směnných relací v posledních 12 měsících, tj. rychlejšího růstu vývozních cen než cen dovozu, pohyboval by se letošní lednový schodek nad 2 mld. Kč. Před sebou tak máme, reálné, ač jen mírné, zhoršení obchodní bilance a nikoli zlepšení, jak udávají čísla v běžných cenách. Vývoz se podle našeho odhadu ve srovnání s loňským lednem reálně snížil o 3,0 %, dovoz o 1,4 %. Ani na začátku letošního roku zahraniční obchod růstu HDP patrně nepřidá.

V rámci komoditní struktury se mírně (zhruba o 2 mld. Kč) snížil přebytek v obchodu se stroji a dopravními prostředky, kde došlo k poklesu vývozu výpočetní techniky o 38,7 % a osobních automobilů o 16,5 %. Na druhé straně se ovšem o miliardu zlepšil obchod s průmyslovým spotřebním zbožím. O 1,7 mld. Kč vzrostl také přebytek v obchodu s výrobky tříděnými podle materiálu, kam patří například železo, ocel a ostatní kovy, kovové výrobky, textilie, papír, lepenka, pryž a výrobky z nich.

Co se týče teritoriálního pohledu, zahraniční obchod reflektuje především zlepšení stavu německé ekonomiky. Zatímco celkový vývoz klesl, export do Německa se meziročně zvýšil o 2,3 %. Konjunktuře se těší také okolní středoevropské země (konkrétně Slovensko a Polsko), což je na vývozu do této oblasti znát. Vývoz do evropských tranzitivních ekonomik vzrostl o 6,2 %, z toho na Slovensko dokonce o 10,8 %.

V letošním roce očekáváme, že schodek obchodní bilance dosáhne zhruba 75 mld. Kč. I přes pokles vývozu a dovozu v lednu by se podle našich odhadů mělo tempo růstu vývozu i dovozu v letošním roce zvýšit (loni vývoz vzrostl o 9,4 %, vývoz o 8,7 %). Důvodem by na jedné straně mělo být zrychlení růstu poptávky na západoevropských trzích a pokračující konjunktura ve střední Evropě, a na straně druhé akcelerace domácí investiční aktivity. Pomaleji ovšem patrně poroste poptávka po spotřebním zboží a jeho dovozech v důsledku pomalejšího růstu disponibilního důchodu domácností. Nicméně pro zahraniční obchod ČR jsou klíčové stroje a dopravní prostředky s podílem 45 % na celkovém vývozu a 40 % na celkovém dovozu.

David Marek, Patria Online


Váš názor
  • Statistika často nic neříká
    25.2.2004 10:13

    Každý přece ví, že prvních 14 dní v lednu nic nedovezete, protože kamiony musí nejprve vyjet z ČR, takže statistika za leden je vždy pokřivená.
    Michal
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y