Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Portfolio-manažeři vzkazují

Portfolio-manažeři vzkazují "cash is trash"… a nebo ne?

24.2.2004 16:07
Autor: 

Je tomu možná s podivem, ale navzdory pro mnoho investorů bolestivému medvědímu trhu let 2000-2002 stále velká většina portfolio-manažerů vzkazuje trhům, že "cash is trash". Říkají tak světu, že jsou "stock pickers" a nikoliv "market-timers" - jinými slovy, jejich fondy jsou naložené akciemi až po střechu bez ohledu na aktuální nebo hrozící tržní situaci.

Když na trhy přišla medvědí nálada v minulosti, objem aktiv akciových fondů držených v hotovosti (nebo "skoro" hotovosti, např. velmi krátkodobých dluhopisech) velmi často dosahoval nebo přesahoval 10 %. Podle posledních dat, publikovaných Investment Company Institute ve Spojených státech, se tato hodnota v posledním období nikdy nedostala na více jak 5,6 %. Ke konci roku 2003 byl tento poměr na 4,3 % - jen o kousek výš než historické minimum ve výši 4 % zaznamenané v březnu 2000.

Jen několik málo "statečných" tomuto trendu odolává - velká většina z nich se podle očekávání rekrutuje ze segmentu tzv. "value funds":

* Wally Weitz, manažer fondu Weitz Value Fund (4,2 mld. USD) - Na konci loňského roku hotovost resp. velmi likvidní instrumenty dosahovaly v našem portfoliu 24 %. Tato úroveň je důsledkem prodejů podle našeho názoru předražených titulů, nikoliv vyjádřením našeho názoru na trhy. Faktem zůstává, že takto vysoká hotovostní pozice sice negativně ovlivnila výkonnost tohoto fondu v roce 2003, na 5-leté bázi však fond vydělal stabilních 9,5 %.

* Robert Rodriguez, manažer fondu FPA Capital Fund - když jsme procházeli naše oblíbené tituly a snažili se najít nějaké zajímavé akcie na nákup, dostali jsme se na nejnižší počet od roku 1998. Ke konci roku 2003 proto naše hotovostní pozice činila 26 % celkového portfolia.

Uvidíme. Pokud se podíváme na výkony konkurenčních fondů, je zcela patrné, že defenzivní strategie se v loňském roce moc nevyplatila. Letos - díky prezidentským volbám ve Spojených státech - to možná bude stejné. V každém případě je obecně vysoká míra optimismu - v situaci, kdy makro-data ukazují na něco jiného - poněkud alarmujícím signálem.

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • pozor
  25.2.2004 11:13

  Data jsou jedna věc, názory špičkových manažerů věc druhá. A když je opatrný zrovna Bob Rodriguez, je na místě být opatrný také.
  král
 • sorry, ale makro je Ok!
  24.2.2004 21:47

  "makro-data ukazují na něco jiného", to je vtip?! Z USA,kromě pomalejšího nárůstu prac. míst chodí na "hard indicators" jenom pozitivní zprávy.. No a teoreticky pravý býčí trh začíná v okamžiku kdy FED začne uvažovat o utahovaní a inflace (CPI/PPI) začne růst...CPI růst začala a FED resp. futures již naznačují,že FED utáhne ke konci letošního roku, takže bych se fondům s "low cash" neposmíval :) happy trading! Scalpel
  scalpel
  • sorry, ale makro je Ok
   24.2.2004 23:59

   Pane Scalpel, jak jste přišel na to, že pravý býčí trh začne když Fed začne uvažovat o utahování. Od kdy mají akcie rády vyšší sazby. Jak dlouho spekulujete?
   kdosi
   • RE
    25.2.2004 11:20

    Na vašem místě bych si nebyl tak jistý. Dle teorie je tomu možná tak jak píšete, ovšem je otázkou, za jaké časové období se změna projeví. Snížení sazeb z krátkodobého (den) hlediska určitě znamená posílení akcií. V delší horizontu je to ovšem pro investory signál, že není vše v pořádku (a ono většinou není) a tak dochází spíše k poklesu. Pokud začne Fed sazby zvyšovat, tak si troufám tvrdit, že to bude pro investory dostatečný signál ke vstupu na trh.
    cosi
 • jinak
  24.2.2004 18:17

  Ja to slysel trosku jinak: Cash is trash...buy gold :-)
  ondra
  • správně
   25.2.2004 11:36

   Naprostý souhlas. Patria ten původní výrok trošku ohnula. :-) Nicméně, buďme kritičtí i ke druhé straně. Autor toho výroku je odborník na zlato a stříbro a dlouhodobě agituje za investice do nich. Takže to taky nemusí být úplně objektivní. Jsem ochoten připustit, že skutečnou hodnotu nemusí mít jen zlato, ale i akcie těch společností, za kterými je skutečný majetek (pozemky, budovy, potrubí apod.) a které mají přirozený monopol a zaručený odbyt. Vodárny se nabízejí. Ovšem na rozdíl od zlata se nedají zakopat na pustém ostrově. A jak už kdysi naznačil Smrťák v Poslovi z Liptákova, vzít Vám můžou i díru v zemi. :-)
   vodárnomil
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university