Odpovědi na dotazy novinářů z odborného diskusního panelu zaměřeného na problematiku procesu primární nabídky cenných papírů, který pořádala Komise pro cenné papíry dne: 23.02.2004
1. Nemyslíte si, že materiál (publikace:„Jak emitovat dluhopisy a akcie na veřejném trhu) je příliš teoretický?
Cílem autorů publikace je informovat o procesu primární nabídky cenných papírů a poskytnout potenciálním emitentům cenných papírů praktický návod jak primární emisi realizovat. Publikace podrobně přibližuje jednotlivé kroky při realizaci primární emise akcií (dále jen IPO – Initial Public Offering) , informuje o výhodách a nevýhodách, nákladech, časovém rámci a regulatorních aspektech IPO.
2. Proč jste při přípravě materiálu nespolupracovali s MF?
Primárně jsme spolupracovali s účastníky kapitálového trhu podnikajícími v této oblasti a to právě z důvodu dosažení co největšího praktického zaměření publikace. Byli jsme i v kontaktu se zpracovateli analýzy MF ohledně IPO, která byla nedávno dokončena. Charakter publikace jako praktické příručky je však odlišný od cíle analýzy MF a proto tyto dva projekty nebyly přímo propojeny.
3. Existuje přehled akciových společností?
Informace tohoto typu shromažďuje Český statistický úřad. Podle jeho údajů k 30.6.2002 mělo v ČR sídlo 14 604 akciových společností.
4. Jaké jsou překážky a důvody neexistence IPO? proč se IPO zatím nedaří na českém KT realizovat?
V minulosti existovaly významné legislativní překážky, které IPO na českém kapitálovém trhu téměř znemožňovaly. Změnu přinesla novela obchodního zákoníku z roku 2001, která většinu těchto překážek odstranila. Neexistence IPO je dána spíše faktory nelegislativního charakteru, zejména neexistující tradicí IPO v České republice, přetrvávající nedůvěrou některých emitentů v kapitálový trh a jejich obava z nedostatečného zájmu investorů. Určitou překážkou může být také obava majoritních vlastníků ze ztráty vlivu na řízení společnosti. Rozvoj kapitálového trhu brzdí rovněž chybějící podpora ze strany státu. V ČR tak přetrvává model financování společností bankovními úvěry. Současná situace v ekonomice, kdy úrokové sazby jsou na historických minimech rovněž financování formou emisí akcií příliš nenahrává.
5. Jaký bude další postup při propagaci brožury?
Brožura bude k vyzvednutí zdarma v sídle KCP, zájemcům bude rozesílána poštou na účet adresáta. Na distribuci brožury se budou podílet také různá zájmová a profesní sdružení podnikatelů. Komise plánuje i další aktivity při propagaci brožury zaměřené přímo na potencionální emitenty.
6. Které právní bariéry byly odstraněny, co konkrétně změnila novela zákona?
Novela obchodního zákoníku výrazně zjednodušila přípravu emise a odstranila většinu podstatných legislativních bariér. Nově zákon upravil schvalovací lhůty, délku dvojího zápisu do obchodního rejstříku, problematiku vyloučení přednostního práva na úpis akcií a umožnil řešení situace, kdy je aktuální cena akcie nižší než její nominální hodnota. Novela upravila tzv. poukázku na akcii. Jedná se o cenný papír, který umožňuje v mezidobí od úpisu akcií do jejich vydání disponovat investicí představovanou uhrazením emisního kurzu upsaných akcií. Byly tak odstraněny pochybnosti, které do té doby existovaly v teorii i praxi ohledně přípustnosti převádět práva upisovatele. Podrobněji se těmito otázkami zabývá 4. část brožury.
7. Jaké změny pro emitenty přinese vstup do EU? Jaké změny v této oblasti obsahuje ZPKT?
Většina změn je vázána na změny příslušných tuzemských zákonů, přímý dopad způsobený samotným vstupem tedy nebude téměř žádný. Významnou změnu přináší novela zákona o účetnictví a to povinnost všech emitentů, jejichž cenné papíry se obchodují na veřejném (v budoucnu regulovaném) trhu, účtovat od 1.1.2005 v souladu s mezinárodními účetními standardy. Návrh ZPKT veřejný trh označuje nově jako tzv. regulovaný trh a organizátorům regulovaného trhu (pražské burze i RMS) umožňuje zřídit i tzv. volný trh.
8. Co je volný trh volný trh, počítá ZPKT s jeho zřízením?
K obchodování na regulovaném trhu mohou být přijaty jen cenné papíry, které vyhovují přísným předpokladům. Tyto předpoklady vycházejí z direktiv EU, jejichž cílem je vytvořit fungující celoevropský trh s cennými papíry. Na volný trh budou moci být přijímány i cenné papíry nesplňující přísné celoevropské podmínky. Tím bude umožněno vytvoření lokálního trhu pro menší české společnosti, které budou moci nabízet své cenné papíry českým investorům, aniž by museli vyhovovat náročným (a někdy i nákladným) požadavkům EU.
(zdroj: tisková zpráva KCP)
Příručku autorského kolektivu KCP s názvem Jak emitovat akcie a dluhopisy na veřejném trhu naleznete v pdf formátu (589 kB) ZDE.