V jednom z
předchozích sloupků jsme se pozastavovali nad tím, jak podobné dokáže být uvažování byrokratů v Praze a v Bruselu. Jedna věc však v tomto sloupku zmíněna nebyla - tržní dopad nevyvážené informační politiky jednotlivých členů (v zásadě jakéhokoliv) kabinetu. Případy z doby nedávné jsou jistě v živé paměti našich čtenářů, poslední z nich byl ve čtvrtek odpoledne. K velkému překvapení se však nejedná o naši specialitu a podobné kotrmelce se dějí i na mnohem "vyšší" úrovni.
Příkladem může být chování měny euro ve středu tohoto týdne. Ta poskočila vzhůru v rámci londýnského obchodování poté, co Guy Quaden - člen bankovní rady ECB - moudře poznamenal, že bruselská administrativa v tomto okamžiku nemá "žádný práh bolesti", za kterým by ECB mohla a chtěla intervenovat proti euru a jeho posilování vůči americkému dolaru. Euro v rámci téhož dne propadlo z rekordních úrovní proti dolaru poté, co komisař pro měnové otázky Pedro Solbes taktéž moudře poznamenal, že by euru nemělo být povoleno růst příliš rychle. Stejná měna, stejná absence konsensu - něco, co bylo více než patrné ze zoufalé snahy G7 nalézt během poslední schůzky společnou řeč.
Všichni víme, že politici se nikdy neshodnou na ničem, na čem doopravdy záleží. Možná by ale pomohlo, aby si své diametrálně rozdílné názory vyříkali u mousse au chocolat a espressa někde v ústraní a netahali je na veřejnost. Měnové trhy tak díky poslednímu extempore mají v podstatě jasno a mohou v klidu budovat krátké pozice v americkém dolaru. V jednu chvíli se ale politici budou muset podívat do tváře rostoucí nespokojenosti evropských korporací s jejich politikou záměrného (nebo cíleného?) strkání hlavy do písku. Někdo přece musí vydělávat, zaplatit daně a umožnit tak fungování celého takovéhoto aparátu. Při tom, kde je euro nyní, se to však evropským exportérům moc nedaří - Bayer AG (31 % tržeb ze Spojených států), Siemens AG (25 % tržeb ze Spojených států). Nemluvě o firmě Volkswagen AG, která vykázala 60% pokles zisku a snížení dividendy.
Dobře, euro vyrazilo nahoru tak rychle a tak daleko, že pravděpodobnost korekce (byť krátkodobé) je velmi vysoká. Stejně pravděpodobný je ale opětovný útok na hranici 1,30 resp. 2 USD v případě britské libry. Co s tím udělá Evropa a její adminstrativa pak, je otázkou.
Petr Žabža, Patria Direct
(zdroj: Tim Price, Ansbacher Wealth)