Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Euro-vize?

Euro-vize?

20.2.2004 14:56
Autor: 

V jednom z předchozích sloupků jsme se pozastavovali nad tím, jak podobné dokáže být uvažování byrokratů v Praze a v Bruselu. Jedna věc však v tomto sloupku zmíněna nebyla - tržní dopad nevyvážené informační politiky jednotlivých členů (v zásadě jakéhokoliv) kabinetu. Případy z doby nedávné jsou jistě v živé paměti našich čtenářů, poslední z nich byl ve čtvrtek odpoledne. K velkému překvapení se však nejedná o naši specialitu a podobné kotrmelce se dějí i na mnohem "vyšší" úrovni.

Příkladem může být chování měny euro ve středu tohoto týdne. Ta poskočila vzhůru v rámci londýnského obchodování poté, co Guy Quaden - člen bankovní rady ECB - moudře poznamenal, že bruselská administrativa v tomto okamžiku nemá "žádný práh bolesti", za kterým by ECB mohla a chtěla intervenovat proti euru a jeho posilování vůči americkému dolaru. Euro v rámci téhož dne propadlo z rekordních úrovní proti dolaru poté, co komisař pro měnové otázky Pedro Solbes taktéž moudře poznamenal, že by euru nemělo být povoleno růst příliš rychle. Stejná měna, stejná absence konsensu - něco, co bylo více než patrné ze zoufalé snahy G7 nalézt během poslední schůzky společnou řeč.

Všichni víme, že politici se nikdy neshodnou na ničem, na čem doopravdy záleží. Možná by ale pomohlo, aby si své diametrálně rozdílné názory vyříkali u mousse au chocolat a espressa někde v ústraní a netahali je na veřejnost. Měnové trhy tak díky poslednímu extempore mají v podstatě jasno a mohou v klidu budovat krátké pozice v americkém dolaru. V jednu chvíli se ale politici budou muset podívat do tváře rostoucí nespokojenosti evropských korporací s jejich politikou záměrného (nebo cíleného?) strkání hlavy do písku. Někdo přece musí vydělávat, zaplatit daně a umožnit tak fungování celého takovéhoto aparátu. Při tom, kde je euro nyní, se to však evropským exportérům moc nedaří - Bayer AG (31 % tržeb ze Spojených států), Siemens AG (25 % tržeb ze Spojených států). Nemluvě o firmě Volkswagen AG, která vykázala 60% pokles zisku a snížení dividendy.

Dobře, euro vyrazilo nahoru tak rychle a tak daleko, že pravděpodobnost korekce (byť krátkodobé) je velmi vysoká. Stejně pravděpodobný je ale opětovný útok na hranici 1,30 resp. 2 USD v případě britské libry. Co s tím udělá Evropa a její adminstrativa pak, je otázkou.

Petr Žabža, Patria Direct
(zdroj: Tim Price, Ansbacher Wealth)


Váš názor
 • LÉPE
  22.2.2004 7:48

  C. banky mají zasahovat do kurzových pohybů jen v extrémních případech. 1,2930 EUR/USD není extrémní případ. Pro stav EU ekonomiky je to extrám, ale čísla zatím mlčí. ECB to nedělá zas tak špatně. Lépe se brání euro na 1,32-1,35 než na 1,25. Dále se pak domnívám, že EU tiše podporuje snahu US o revalvaci asijských měn, zvláště Čínského juanu.
  nero
 • 21.2.2004 12:27

  vsak uz taky prisla v patek 14.56 cet
  karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data