V 19:00 hodin začíná "live" přenos z konference Forecasting Dinner za účasti guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy a předsedy dozorčí rady ČSOB Jana Švejnara na webové adrese http://live.box.cz/forecasting-dinner/ . Patria Online je mediálním partnerem konference. Přinášíme rozhovor s Michalem Marešem, prezidentem České asociace investičních manažerů CAIP (Czech Association of Investment Professionals), která je pořadatelem tohoto již druhého výročního setkání finanční a podnikatelské komunity.
Jak vznikl projekt Forecasting Dinner?
Akce typu Forecasting Dinner pořádá většina dceřiných organizací mezinárodní Association for Investment Management and Research (AIMR) v zemích svého působení. Asociace sdružuje 60 tisíc investičních a finančních odborníků.
Jak dalece je Forecasting Dinner o ekonomických prognózách?
Záměrem je prezentovat očekávání renomovaných odborníků na vývoj ekonomiky našeho regionu a světové ekonomiky. Letos s přednáškou vystoupí například Don Straszheim na téma globální konkurence. Straszheim je bývalý hlavní ekonom společnosti Merrill Lynch a dnes řídí poradenskou firmu Straszheim Global Advisors. Ve Spojených státech je jedním z nejvyhledávanějších ekonomických analytiků. A protože na Forecasting Dinner jde také o setkání představitelů finanční a podnikatelské komunity, dává tato akce prostor i pro neformální diskuse a výměnu názorů mezi českými a zahraničními odborníky.
Vloni se za Forecasting Dinner postavila Komise pro cenné papíry a letos je pořádána pod záštitou guvernéra Zdeňka Tůmy. Jaký mají k organizaci CAIP vztah?
Partnerství s institucemi, které regulují finanční a kapitálové trhy, je logické a vyplývá z poslání CAIP a AIMR, kterým je účinná podpora nejvyšších standardů profesionálního chování finančních a investičních odborníků – etických a odborných. Jde tedy o komunikaci mezi samoregulující profesní organizací se státním regulačním orgánem. AIMR disciplinárně zasahuje v případě porušování Etického kodexu a Norem profesionálního chování ze strany svých členů. Kodex a Normy jsou v souladu s principy uplatňovanými ČNB i KCP a v některých ohledech jsou pravděpodobně dokonce přísnější.
Odkdy působí organizace CAIP v České republice?
CAIP vznikla v roce 2001. Sdružuje osoby, které splnily podmínky osvědčení Chartered Financial Analyst (CFA) a staly se mezinárodně certifikovanými odborníky v oblasti investičního a finančního řízení. Kromě toho CAIP v České republice podporuje organizaci kvalifikačního programu CFA. CAIP je také zastoupena v odborných skupinách, které pomáhají řešit některé aspekty českého finančního trhu. V loňském roce jsme se například zúčastnili činnosti pracovní skupiny při Komisi pro cenné papíry pro revizi kodexu správy a řízení společností.
Zmínil jste CFA, jaké jsou podmínky pro získání tohoto osvědčení?
CFA je v podstatě osvědčení o profesní kvalifikaci. Prgram CFA specifikuje široký rozsah znalostí v oblasti financí a investic, a získání titulu CFA je podmíněno úspěšných složením systému zkoušek. Držitelé CFA jsou bez výjimky členy asociace AIMR, která mimo jiné dohlíží na plnění závazku dodržovat etické a profesionální standardy. Porušování etických pravidel a norem profesionálního chování může vést až k odebrání a zákazu užívání titulu CFA.
Kolik držitelů CFA v ČR působí?
Organizace CAIP sdružuje 40 řádných členů. Současně v ČR působí dalších 100 kandidátů titulu CFA. Naši členové nejčastěji působí na pozicích finančních analytiků, asset manažerů nebo investičních poradců.
Jakým způsobem CAIP financuje své aktivity?
Členové CAIP platí členské příspěvky. Mateřská asociace AIMR částečně přispívá na vybrané aktivity, a u rozsáhlejších akcí, jako je např. Forecasting Dinner, nám pomáhají instituce, které vyznávají stejné etické hodnoty jako my. V letošním roce se jedná o ČSOB, Ernst & Young či Eurotel. Podpora, která nemá finanční charakter, avšak dává našim akcím vysoký kredit a vyvolává zájem sponzorů a finanční komunity, vyplývá z účasti vynikajících osobností, jakými jsou například řečníci, kteří vystoupí na letošním Forecasting Dinner. Kromě guvernéra Zdenka Tůmy to bude také profesor Jan Švejnar, předseda dozorčí rady ČSOB, či Mark Cliffe, ředitel pro globální ekonomii a strategii v ING Financial Markets.
A jaká je podle vašeho názoru makroekonomická predikce pro český trh?
Zklamu vás. Nejsem makroekonom a spíše sleduji analýzy renomovaných institucí a osob, které se makroekonomickou situací a prognózami dlouhodobě zabývají. Osobně jsem mírný optimista. Věřím, že česká ekonomika poroste o něco málo rychleji než je průměr v EU, a inflace a nezaměstnanost zůstanou pod kontrolou.