Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předzásobení benzínem popohnalo maloobchodní tržby v prosinci

Předzásobení benzínem popohnalo maloobchodní tržby v prosinci

17.02.2004 9:21
Autor: 

komentář doplněn
Tržby v maloobchodním prodeji se v prosinci ve srovnání s předchozím měsícem zvýšily o 1,0 %. V meziročním srovnání dosáhl růst maloobchodních tržeb 6,3 %. Jedním z klíčových faktorů příznivých prosincových údajů je výrazný vzestup prodeje pohonných hmot. Na očekávané zdražení z důvodu vyšších spotřebních daní čeští motoristé nečekali. Optimismus ovšem zmírňuje revize listopadového meziročního růstu z dříve uváděného 1,0 % na 0,3 %.

Poněkud překvapivě vzrostly tržby z prodeje automobilů. Po listopadovém meziročním poklesu o 6,0 % se v prosinci zvýšily o 6,4 %. Přitom data dovozců automobilů a Škody Auto ukazují v prosinci na meziroční propad prodejů osobních automobilů o 15,1 %. Vysvětlením paradoxu je patrně opačný vývoj v prodeji ojetých automobilů. Zde bohužel nemáme k dispozici měsíční data. Nicméně celoroční údaje dávají tušit, že je toto vysvětlení správné. Dovoz ojetých osobních automobilů do ČR v minulém roce meziročně stoupl zhruba o 11 % na 145 233 vozů, což je téměř stejně jako prodej nových automobilů.

V lednu poskočily ceny benzínu o korunu, u nafty dokonce o 2,10 Kč, směrem vzhůru. Příčinou bylo zvýšení sazeb spotřebních daní. Vzhledem ke značné medializaci této části rozpočtové reformy byli uživatelé motorových vozidel dostatečně informováni a stačili do konce roku doplnit nádrže svých automobilů. Tržby z prodeje pohonných hmot se tak v prosinci meziročně reálně zvýšily o 18,6 %.

Plnější peněženky domácností, přesněji rychlejší růst disponibilního důchodu domácností, se projevily ve vánočních nákupech a bohatší nadílce pod stromečkem. Tržby z prodeje nepotravinářského zboží ve srovnání s předchozími Vánocemi vzrostly o 6,6 %. Hitem loňským Vánoc byla kosmetika a drogistické zboží, jejichž prodeje vzrostly o 12,8 %, a elektronika, elektrické přístroje a další zařízení pro domácnost (+9,1 %).

Poslední čtvrtletí bylo příznivé také pro ostatní odvětví služeb. Oproti 3. kvartálu se celkové tržby ve službách zvýšily reálně o 1,0 %, meziročně o 5,2 %. Nejvýrazněji stouply tržby v dopravě, dodávkách softwaru, pohostinství a ubytování.

V loňském roce se zlepšily ukazatele tržeb ve všech oborech služeb na rozdíl od roku 2002, kdy hotely, restaurace, doprava, služby pro podniky a služby osobního charakteru vykázaly pokles tržeb. Tržby v maloobchodu se výrazněji zvýšily naposledy v roce 1996. Na vzestupu tržeb v maloobchodním prodeji o 5,0 % se podílel zejména růst disponibilního důchodu domácností. V 1.-3. čtvrtletí se hrubý disponibilní důchod domácností meziročně zvýšil o 5,9 % (reálně o 6,3 %). Rychlejšímu růstu spotřeby domácností a maloobchodních tržeb patrně bránil negativní vývoj na trhu práce. Možná proto rostly disponibilní důchod a úspory domácností rychleji než jejich útraty. Míra úspor se tak loni zřejmě mírně zvýšila. Vzhledem k tomu, že se loni neopakovala žádná přírodní katastrofa podobná povodním v roce 2002, vrátily se k růstu tržby oborů souvisejících s turistickým ruchem, tj. ubytování, pohostinství a doprava. Pro dopravu byl ovšem zásadní obrat v hospodářském cyklu eurozóny. V druhé polovině loňského roku se začal výrazněji zvyšovat obrat v zahraničním obchodu a s tím i tržby dopravních firem.

Letos očekáváme pomalejší růst nominálních mezd a zároveň vyšší inflaci. Výsledkem by měl být podstatně pomalejší růst reálných mezd a disponibilního důchodu domácností. Tyto faktory a pokračující zvyšování nezaměstnanosti patrně povedou k pomalejšímu růstu maloobchodních tržeb. Opačným způsobem by měly působit nadále nízké úrokové sazby a široká nabídka dluhového financování spotřebních výdajů prostřednictvím bankovních i nebankovních subjektů. V letošním roce očekáváme zvýšení tržeb v maloobchodu zhruba o 3,5 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.03.2021
16:21Do práce na čtyři dny v týdnu? Stále oblíbenější trend, a produktivitu prý nic nestojí
9:21Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí
06.03.2021
9:07Víkendář: Je to šílenství? Akceleruje to? Bude to bublina…
05.03.2021
22:02Trhy v USA špatný začátek obchodování nakonec smazaly  
17:22Není mince o jedné straně
17:06V Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí
16:49ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
16:09Perly týdne: Ropa nad 100 dolary, zisky nad 175 dolary, růst nad trendem
15:29Americký trh práce hlásí výrazné, ale nerovnoměrné zlepšení  
12:58František Kronus: Nasdaq klesá, investoři mění růstové technologie za dluhopisy
12:10Komentář: Nezaměstnaných pozvolna přibývá
11:31Po zklamání z Fedu nás čeká dilema nad důležitými daty  
10:58Mankiw: Vláda zřejmě překročí maximální povolenou rychlost
10:58TOMA, a.s.: Vnitřní informace o prodeji akcií společnosti TOMA GERMANY, a.s.
10:22Nezaměstnanost v ČR v únoru zůstala na lednových 4,3 procenta
10:15Čína letos cílí na více než 6% hospodářský růst
9:09Rozbřesk: Šéf Fedu přikrmil růst výnosů, OPEC nepřestává škrtit trh s ropou
8:54Evropa zahájí poklesem, v Praze končí nabídka na akcie Monety  
8:42PPF oznámila, že odkoupí až 29 procent akcií Monety. Nabídka po 80 korunách dnes končí
8:40Bloomberg: Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti covidu-19

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data