komentář doplněn
Tržby v maloobchodním prodeji se v prosinci ve srovnání s předchozím měsícem zvýšily o 1,0 %. V meziročním srovnání dosáhl růst maloobchodních tržeb 6,3 %. Jedním z klíčových faktorů příznivých prosincových údajů je výrazný vzestup prodeje pohonných hmot. Na očekávané zdražení z důvodu vyšších spotřebních daní čeští motoristé nečekali. Optimismus ovšem zmírňuje revize listopadového meziročního růstu z dříve uváděného 1,0 % na 0,3 %.
Poněkud překvapivě vzrostly tržby z prodeje automobilů. Po listopadovém meziročním poklesu o 6,0 % se v prosinci zvýšily o 6,4 %. Přitom data dovozců automobilů a Škody Auto ukazují v prosinci na meziroční propad prodejů osobních automobilů o 15,1 %. Vysvětlením paradoxu je patrně opačný vývoj v prodeji ojetých automobilů. Zde bohužel nemáme k dispozici měsíční data. Nicméně celoroční údaje dávají tušit, že je toto vysvětlení správné. Dovoz ojetých osobních automobilů do ČR v minulém roce meziročně stoupl zhruba o 11 % na 145 233 vozů, což je téměř stejně jako prodej nových automobilů.
V lednu poskočily ceny benzínu o korunu, u nafty dokonce o 2,10 Kč, směrem vzhůru. Příčinou bylo zvýšení sazeb spotřebních daní. Vzhledem ke značné medializaci této části rozpočtové reformy byli uživatelé motorových vozidel dostatečně informováni a stačili do konce roku doplnit nádrže svých automobilů. Tržby z prodeje pohonných hmot se tak v prosinci meziročně reálně zvýšily o 18,6 %.
Plnější peněženky domácností, přesněji rychlejší růst disponibilního důchodu domácností, se projevily ve vánočních nákupech a bohatší nadílce pod stromečkem. Tržby z prodeje nepotravinářského zboží ve srovnání s předchozími Vánocemi vzrostly o 6,6 %. Hitem loňským Vánoc byla kosmetika a drogistické zboží, jejichž prodeje vzrostly o 12,8 %, a elektronika, elektrické přístroje a další zařízení pro domácnost (+9,1 %).
Poslední čtvrtletí bylo příznivé také pro ostatní odvětví služeb. Oproti 3. kvartálu se celkové tržby ve službách zvýšily reálně o 1,0 %, meziročně o 5,2 %. Nejvýrazněji stouply tržby v dopravě, dodávkách softwaru, pohostinství a ubytování.
V loňském roce se zlepšily ukazatele tržeb ve všech oborech služeb na rozdíl od roku 2002, kdy hotely, restaurace, doprava, služby pro podniky a služby osobního charakteru vykázaly pokles tržeb. Tržby v maloobchodu se výrazněji zvýšily naposledy v roce 1996. Na vzestupu tržeb v maloobchodním prodeji o 5,0 % se podílel zejména růst disponibilního důchodu domácností. V 1.-3. čtvrtletí se hrubý disponibilní důchod domácností meziročně zvýšil o 5,9 % (reálně o 6,3 %). Rychlejšímu růstu spotřeby domácností a maloobchodních tržeb patrně bránil negativní vývoj na trhu práce. Možná proto rostly disponibilní důchod a úspory domácností rychleji než jejich útraty. Míra úspor se tak loni zřejmě mírně zvýšila. Vzhledem k tomu, že se loni neopakovala žádná přírodní katastrofa podobná povodním v roce 2002, vrátily se k růstu tržby oborů souvisejících s turistickým ruchem, tj. ubytování, pohostinství a doprava. Pro dopravu byl ovšem zásadní obrat v hospodářském cyklu eurozóny. V druhé polovině loňského roku se začal výrazněji zvyšovat obrat v zahraničním obchodu a s tím i tržby dopravních firem.
Letos očekáváme pomalejší růst nominálních mezd a zároveň vyšší inflaci. Výsledkem by měl být podstatně pomalejší růst reálných mezd a disponibilního důchodu domácností. Tyto faktory a pokračující zvyšování nezaměstnanosti patrně povedou k pomalejšímu růstu maloobchodních tržeb. Opačným způsobem by měly působit nadále nízké úrokové sazby a široká nabídka dluhového financování spotřebních výdajů prostřednictvím bankovních i nebankovních subjektů. V letošním roce očekáváme zvýšení tržeb v maloobchodu zhruba o 3,5 %.
David Marek, Patria Online