Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předzásobení benzínem popohnalo maloobchodní tržby v prosinci

Předzásobení benzínem popohnalo maloobchodní tržby v prosinci

17.02.2004 9:21
Autor: 

komentář doplněn
Tržby v maloobchodním prodeji se v prosinci ve srovnání s předchozím měsícem zvýšily o 1,0 %. V meziročním srovnání dosáhl růst maloobchodních tržeb 6,3 %. Jedním z klíčových faktorů příznivých prosincových údajů je výrazný vzestup prodeje pohonných hmot. Na očekávané zdražení z důvodu vyšších spotřebních daní čeští motoristé nečekali. Optimismus ovšem zmírňuje revize listopadového meziročního růstu z dříve uváděného 1,0 % na 0,3 %.

Poněkud překvapivě vzrostly tržby z prodeje automobilů. Po listopadovém meziročním poklesu o 6,0 % se v prosinci zvýšily o 6,4 %. Přitom data dovozců automobilů a Škody Auto ukazují v prosinci na meziroční propad prodejů osobních automobilů o 15,1 %. Vysvětlením paradoxu je patrně opačný vývoj v prodeji ojetých automobilů. Zde bohužel nemáme k dispozici měsíční data. Nicméně celoroční údaje dávají tušit, že je toto vysvětlení správné. Dovoz ojetých osobních automobilů do ČR v minulém roce meziročně stoupl zhruba o 11 % na 145 233 vozů, což je téměř stejně jako prodej nových automobilů.

V lednu poskočily ceny benzínu o korunu, u nafty dokonce o 2,10 Kč, směrem vzhůru. Příčinou bylo zvýšení sazeb spotřebních daní. Vzhledem ke značné medializaci této části rozpočtové reformy byli uživatelé motorových vozidel dostatečně informováni a stačili do konce roku doplnit nádrže svých automobilů. Tržby z prodeje pohonných hmot se tak v prosinci meziročně reálně zvýšily o 18,6 %.

Plnější peněženky domácností, přesněji rychlejší růst disponibilního důchodu domácností, se projevily ve vánočních nákupech a bohatší nadílce pod stromečkem. Tržby z prodeje nepotravinářského zboží ve srovnání s předchozími Vánocemi vzrostly o 6,6 %. Hitem loňským Vánoc byla kosmetika a drogistické zboží, jejichž prodeje vzrostly o 12,8 %, a elektronika, elektrické přístroje a další zařízení pro domácnost (+9,1 %).

Poslední čtvrtletí bylo příznivé také pro ostatní odvětví služeb. Oproti 3. kvartálu se celkové tržby ve službách zvýšily reálně o 1,0 %, meziročně o 5,2 %. Nejvýrazněji stouply tržby v dopravě, dodávkách softwaru, pohostinství a ubytování.

V loňském roce se zlepšily ukazatele tržeb ve všech oborech služeb na rozdíl od roku 2002, kdy hotely, restaurace, doprava, služby pro podniky a služby osobního charakteru vykázaly pokles tržeb. Tržby v maloobchodu se výrazněji zvýšily naposledy v roce 1996. Na vzestupu tržeb v maloobchodním prodeji o 5,0 % se podílel zejména růst disponibilního důchodu domácností. V 1.-3. čtvrtletí se hrubý disponibilní důchod domácností meziročně zvýšil o 5,9 % (reálně o 6,3 %). Rychlejšímu růstu spotřeby domácností a maloobchodních tržeb patrně bránil negativní vývoj na trhu práce. Možná proto rostly disponibilní důchod a úspory domácností rychleji než jejich útraty. Míra úspor se tak loni zřejmě mírně zvýšila. Vzhledem k tomu, že se loni neopakovala žádná přírodní katastrofa podobná povodním v roce 2002, vrátily se k růstu tržby oborů souvisejících s turistickým ruchem, tj. ubytování, pohostinství a doprava. Pro dopravu byl ovšem zásadní obrat v hospodářském cyklu eurozóny. V druhé polovině loňského roku se začal výrazněji zvyšovat obrat v zahraničním obchodu a s tím i tržby dopravních firem.

Letos očekáváme pomalejší růst nominálních mezd a zároveň vyšší inflaci. Výsledkem by měl být podstatně pomalejší růst reálných mezd a disponibilního důchodu domácností. Tyto faktory a pokračující zvyšování nezaměstnanosti patrně povedou k pomalejšímu růstu maloobchodních tržeb. Opačným způsobem by měly působit nadále nízké úrokové sazby a široká nabídka dluhového financování spotřebních výdajů prostřednictvím bankovních i nebankovních subjektů. V letošním roce očekáváme zvýšení tržeb v maloobchodu zhruba o 3,5 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.01.2025
17:30Ze zpráv a spekulací kolem Trumpovy politiky dnes těží hlavně malé firmy  
17:04Výjimečné průměry a návratnost akciového trhu
15:03Invesco: Aristotelův seznam – 10 nepravděpodobných, ale možných výsledků pro rok 2025
14:43Výroba aut loni v Česku stoupla o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů
14:23Důvěra investorů v německou ekonomiku klesla výrazněji, než se čekalo
13:25Goldman Sachs: Další růst trhu se musí spoléhat na zisky, výnosy dluhopisů by měly zamířit zase dolů
12:50Výroba elektřiny v ČR loni klesla o čtyři pct, oslabují hlavně uhelné zdroje
12:41Volkswagen varuje před škodlivými dopady amerických cel na dovoz z Mexika. Trumpova politika bude nutit evropské automobilky k přesunu do USA
12:10Futures naznačují pozitivní úvod na amerických trzích  
10:57Jak si vsadit na Trumpovu inauguraci: Sektory, které by mohly v prvních dnech růst
9:06Rozbřesk: Donald Trump první den v práci: vyšší cla nepodepsal, ale slíbil. Eurodolar během inaugurace na houpačce
8:55Trump odložil zákaz TikToku, chce maximalizovat těžbu ropy a plynu
8:43Trumpovy kontroverzní kroky, nástup macho éry a evropské futures smíšené  
8:31FT: Aktiva klimatických fondů se loni snížila, Trump vyvolává pesimismus
8:11Ifo: Největší obavy mají z Trumpa ekonomové v Severní Americe a západní Evropě
6:02Tengler: Celková Trumpova politika a další faktory by měly přinést růst bez inflačních tlaků
20.01.2025
17:58Rozpad některých ekonomických „pravidel“
17:19Evropské akcie začaly týden úspěšně, americká cla prý nepřijdou hned  
16:20JPMorgan: Americké zisky v letošní výsledkové sezóně překonají Evropu
15:44Průzkum: Americké firmy čekají zhoršení hospodářských vztahů mezi USA a Evropou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data