Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České akcie konečně středem zájmu zahraničních investorů? Souhrn důvodů, názorů a spekulací ...

České akcie konečně středem zájmu zahraničních investorů? Souhrn důvodů, názorů a spekulací ...

16.2.2004 15:06
Autor: 

Poslední zhruba dva týdny byly pro české akcie mírně řečeno bonanza. Index PX-D, monitorující chování titulů v rámci segmentu SPAD, posílil od začátku února o 8,34 %. Index PX-50, hlavní benchmark pražské burzy, je na tom podobně a vykazuje ve stejném období růst o 8,15 % - od začátku roku je PX50 v rámci všech indexů světa na sedmém místě (před ním se umístilo například Rakousko, Mexiko, Chile a Tajwan). Jaké jsou možné důvody tohoto vývoje a hlavně, bude pokračovat?

* Příliv nových finančních prostředků do fondů zaměřených na region střední Evropy. Evidentně jeden z hlavních tahounů posledního růstu. Podle údajů serveru emergingportfolio.com získaly fondy investující do regionu CE3 440 milionů dolarů jenom za prvních 5 týdnů tohoto roku. To představuje cca polovinu toho, co tyto fondy získaly za celý loňský rok. Podle dnes zveřejněných údajů za poslední týden se toto číslo dokonce zvýšilo na 601 milionů dolarů (163 milionů za posledních 5 dní) - nejvíce od posledního srpnového týdne loňského roku. Pokud vezmeme v úvahu, že tržní kapitalizace indexu PX-D je vyjádřena v dolarech cca 23,6 milionu, přítok výše uvedených finančních prostředků musel s trhem pohnout (připouštíme, že do českého trhu samozřejmě nešly všechny tyto prostředky).

* Zájem institucionálních investorů. I to je evidentně pravda a potvrzuje tak předchozí bod. Podle agentury Bloomberg se největší americký penzijní fond CALPERS znovu dívá na možné investice do "emerging markets", kromě jiného i do České republiky. Jakou roli zde hraje blížící se přistoupení ČR k EU a jakou roli naopak atraktivita trhu samotného je těžko kvantifikovat. Jisté však je, že pokud první krok učiní ne nevýznamný hráč, ostatní budou velmi pravděpodobně následovat.

* Přechod ČR z kolonky "Emerging markets" do kolonky "European small - and midcaps". Tento bod je velmi diskutabilní a podle posledních informací nad ním bádá mnoho analytických týmů předních londýnských investičních bank. Přechod českých akcií do segmentu malých a středně velkých evropských firem by automaticky znamenal novou skupinu fondů, které by o naše akcie mohly mít ze svého statutu zájem. Navíc - minimálně jeden titul na pražské burze by svou dividendovou výnosností hravě strčil do kapsy mnoho konkurentů v rámci EU a stal by se tak jasným středem nákupního zájmu.

* Změny váhy akcií ČR v rámci globálních portfolií. Nedá se vyloučit, že relativně stabilní ekonomika a měna (byť se to optikou ČR tak zdát nemusí) společně s relativně konsolidovaným (byť nelikvidním) akciovým trhem může vést zahraniční investiční banky k zvýšení váhy České republiky v jejich globálních portoliích. V tomto okamžiku jedna z londýnských bank navýšila váhu akcií ČR na 1,4násobek své standardní váhy, spekulujíc na pozitivní dopad zlepšujících se indikátorů sentinemtu v Eurozóně (ČR je na exportu právě do Eurozóny výsostně závislá) a nedá se vyloučit, že další budou následovat.

Suma sumárum, že by rok 2004 byl pro BCPP zase jedním z těch lepších ? Vaše názory uvítáme…

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • US penzijní fondy
  23.2.2004 13:14

  Měl jsem zato, že americké penzijní fondy nesmí investovat do akcií. Nebo alespoň nesměly. Takže tedy mohou?
  Pavel
 • Banba loupežníků.
  17.2.2004 8:50

  Příteli,pokud bude u moci/a ne dlouho/ tato vládní banda loupežníků nemůže být ani řěč o zkvalitnění kapitálového trhu.Každý i snad normální bezdomovec to ví.
  Štefa
  • Banda loupežníků
   17.2.2004 9:14

   Clapče, abys nebyl zklamán. Nastoupí nová banda loupežníků v modrých kabátech. Už dlouho měli půst.
   Cvičená opice
 • třeba jo
  16.2.2004 19:29

  Třeba jo, Žabžo.
  posedlý akciema
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů