Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl v prosinci: dobrá i špatná čísla

Průmysl v prosinci: dobrá i špatná čísla

16.2.2004 9:24
Autor: 

komentář doplněn
Průmyslová výroba se v prosinci meziročně zvýšila o 8,9 %, což představuje nejvyšší dynamiku za posledních 15 měsíců. Nicméně v meziměsíčním srovnání se objem produkce propadl o 1,3 %, tj. největší pokles od srpna 2002. Za celý loňský rok se průmyslová výroba zvýšila o 5,8 %, což je o jeden procentní bod rychlejší růst než v roce 2002.

Nejvýrazněji k meziročnímu růstu průmyslové produkce v prosinci přispěly podobně jako v předchozích měsících výroba autodílů, plastových a pryžových výrobků. V gumárenském a plastikářském průmyslu se výroba zvýšila o 20,4 %, rostoucí objem výroby dílů a příslušenství pro automobily zvýšil produkci ve výrobě dopravních prostředků o 16,4 %. Z pohledu meziročních indexů byl prosinec úspěšný i v řadě dalších průmyslových oborů. Dvouciferné zvýšení výroby hlásí dalších 6 odvětví. Po listopadovém poklesu o 0,4 % se k růstu vrátily také tržby průmyslových podniků. V prosinci se meziročně zvýšily o 8,7 % (ve stálých cenách). Výrazné zlepšení statistik produkce i tržeb v průmyslu koresponduje s údaji o zahraničním obchodu. Zatímco v listopadu se vývoz meziročně zvýšil pouze o 1,3 %, v prosinci dosáhl přírůstku 21,7 %. Souvislost je zřejmá, vezmeme-li do úvahy, že tržby z vývozu se na celkových tržbách průmyslových firem loni podílely 46 %.

V prosinci pokračoval výrazný meziroční pokles zaměstnanosti v průmyslu. Počet osob pracujících v tomto odvětví klesl o 41,9 tis. osob (3,6 %). I díky tomu se produktivita práce zvýšila o 12,8 %. Vzhledem k tomu, že průměrná mzda vzrostla o 7,0 % (reálně o 5,9 %), klesly jednotkové mzdové náklady o 5,1 %.

Za celý loňský rok se průmyslová produkce zvýšila o 5,8 %. V průběhu roku byl vývoj v průmyslu poměrně vyrovnaný. V jednotlivých čtvrtletích se produkce meziročně zvýšila o 6,3 %, 5,0 %, 6,0 % a 6,1 %. Stejně jako za prosincovými příznivými výsledky i za celoročním růstem průmyslové výroby stojí především výroba autodílů, gumárenství a plastikářství. Dřívější hit českého průmyslu, výroba elektrických a optických přístrojů, dosáhla zvýšení produkce jen o 2,9 % (v roce 2002 to bylo 27,5 %). Loňská data ukazují, že se charakter českého průmyslu opět mírně změnil. Na významu nabývají především subdodávky pro domácí i západoevropské automobilky. Právě do výroby autodílů a příslušenství směřoval v předchozích letech značný objem přímých zahraničních investic. Po mnoha letech poklesu výroby kožedělného průmyslu už by se dalo očekávat, že není kam dále klesat. Přesto se produkce tohoto odvětví snížila o dalších 19,3 %. Pokles se opakoval také v textilním a oděvním průmyslu (-2,8 %). Celkové tržby v průmyslu se loni zvýšily o 5,4 %. Minimální hospodářský růst eurozóny a pokles německé ekonomiky se podepsaly na dynamice tržeb z přímého vývozu. Po růstu o 14,5 % v roce 2001 a 15,7 % v roce 2002 se loni tržby z vývozu zvýšily o 8,8 %. Při očekávaném mírném oživení hospodářského růstu na západ od našich hranic by v letošním roce mohly tržby z vývozu růst opět o něco rychleji.

Druhý rok v řadě se snížila zaměstnanost v průmyslu. Loni v průmyslu pracovalo v průměru 1 113 tis. osob, tj. o 38 tis. (3,3 %) méně než v roce 2002. Důvodů pro pokles zaměstnanosti je řada. Propouštělo se v odvětvích, jež jsou v dlouhodobém útlumu (textilní a kožedělný průmysl). Zaměstnanost snižovaly důlní společnosti. Zvýšený tlak na konkurenceschopnost na západoevropských trzích v období stagnace hospodářského růstu eurozóny tlačil na racionalizaci výroby, zvyšování produktivity a snižování výrobních nákladů ve většině ostatních odvětví. Při rigiditě tempa růstu nominálních mezd se pokles zaměstnanosti stal hlavním mechanismem přizpůsobení. Počet zaměstnanců se zvýšil jen v plastikářství a gumárenství a výrobě elektrických a optických přístrojů. Průměrná mzda se loni zvýšila o 5,7 % na 16 308 Kč. V průmyslu tak loni bylo vyplaceno na mzdách zhruba 18,1 mld. Kč, tj. o 390 mil. Kč (2,2 %) více než v roce 2002. Vzhledem k růstu produkce a tržeb se ovšem jednotkové mzdové náklady loni snížily o 2,9 %.

V letošním roce očekáváme zvýšení průmyslové výroby o 6,1 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba