Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zpomalila česká ekonomika v závěru loňského roku?

Zpomalila česká ekonomika v závěru loňského roku?

13.2.2004 13:26
Autor: 

Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o cenách zahraničního obchodu v prosinci loňského roku. Česká národní banka včera uvedla informace o platební bilanci za stejné období. Obě sady informací nám umožňují sestavit první odhad hrubého domácího produktu v posledním čtvrtletí loňského roku. Odpověď na otázku v nadpisu se prozatím zdá být pozitivní.

Na základě informací o vývozu a dovozu a cenách v zahraničním obchodu odhadujeme, že se vývoz reálně meziročně zvýšil o 9,5 %, tedy podobně jako ve 3. čtvrtletí, kdy se vývoz zvýšil o 9,7 %. Ovšem dovoz by měl tempo svého růstu zrychlit z 10,1 % na 11,4 %. V závěru roku došlo v souladu s pokračujícím rychlým růstem spotřeby domácností a akcelerací investiční aktivity ke zrychlení růstu dovozu spotřebního zboží a strojů a dopravních prostředků. Zahraniční obchod se zbožím by měl podle našich výpočtů ve 4. čtvrtletí ubrat z meziročního růstu HDP 3,3 procentního bodu, což je o dva procentní body více než ve 3. čtvrtletí. Bilance služeb by na rozdíl od prvních třech kvartálů, kdy byl její vliv na růst HDP záporný, měla v závěru roku tempo růstu HDP podpořit zhruba jednou desetinou procentního bodu.

Pokračování vysokých přírůstků ve stavební výrobě a zmíněného růstu dovozu strojů a dopravních prostředků naznačuje rychlejší růst hrubé tvorby fixního kapitálu. Očekáváme, že se příspěvek investic k růstu HDP zvýší z 1,3 procentního bodu ve 3. čtvrtletí ke dvěma procentním bodům.

Mírným zklamáním by mohla být spotřeba domácností. Maloobchodní tržby se v říjnu zvýšily jen o 3,4 %, v listopadu dokonce pouze o 1,0 %. Údaje za prosinec ještě nejsou k dispozici. Ve třetím čtvrtletí se obrat v maloobchodu meziročně reálně zvýšil o 7,5 %. Lze tedy očekávat, že spotřeba domácností v posledním čtvrtletí nezopakuje růst o 7,3 %, který byl zaznamenán o čtvrtletí dříve.

Podtrženo, sečteno, po nečekaném růstu o 3,4 % ve 3. čtvrtletí by se HDP měl ve 4. čtvrtletí zvýšit o 2,5 % a vrátit se tak hodnotám z prvního a druhého kvartálu (kdy se shodně zvýšil o 2,4 %). Odhad pro celý loňský rok se na základě prognózy pro čtvrtý kvartál snížil z 2,8 % na 2,7 %. Pro letošní rok očekáváme zvýšení HDP o 3,2-3,3 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data