Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
“Euronovela“ zákona o ochraně osobních údajů omezí některá privilegia bank

“Euronovela“ zákona o ochraně osobních údajů omezí některá privilegia bank

13.2.2004 13:46
Autor: 

V Poslanecké sněmovně se nyní projednává novela zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů („Zákon“). Smyslem této novely je, mimo jiné, zpřesnit některé pojmy užívané Zákonem, upřesnit výjimky z režimu práv a povinností správce nebo zpracovatele osobních údajů a změnit úpravu předávání osobních údajů do zahraničí. Novelu Zákona lze ve stručnosti charakterizovat tak, že má za cíl ještě více sblížit Zákon s právními předpisy EU.

V souvislosti s novelou lze poukázat především na dvě důležité změny: uvolnění režimu předávaní osobních údajů do některých států a nové povinnosti plynoucí z novely Zákona pro banky.

Ohledně změny předávání osobních údajů do zahraničí platí, že dle novely mohou být osobní údaje předávány bez souhlasu Úřadu pro ochranu osobních údajů („Úřad“) do členského státu EU a do třetích zemí pokud zákaz omezování volného pohybu osobních údajů vyplývá z mezinárodní smlouvy, k jejíž ratifikaci dal Parlament České republiky souhlas, a kterou je Česká republika vázána. Tuto změnu nelze než uvítat, neboť odpadne do jisté míry jen formální žádost o souhlas Úřadu s předáváním do zemí EU, který Úřad automaticky vydával, neboť země EU se považují pro účely Zákona za země se stejnou právní ochranou osobních údajů jak Česká republika. Výše uvedená změna tak reflektuje princip tzv. volného pohybu informací, což je jeden ze základních principů práva EU.

Mnohem zásadnější změnu ale novela Zákona připravuje pro banky. Jak jsme již informovali v jednom z našich podzimních komentářů, připravovaná novela Zákona ztíží život bankám. Dle novely totiž banky (i) nebudou moci zpracovávat bez souhlasu klientů jejich citlivé osobní údaje (tedy např. údaje o národnostním původu, zdraví, rase, sexuální orientaci a vyznání klientů) a (ii) budou muset poskytovat subjektům údajů informace o jejich osobních údajích zpracovávaných bankou. Lze tedy shrnout, že v případě, že bude novela Zákona přijata ve stávajícím projednávaném znění, přestanou banky požívat zvláštní privilegovaný status, kdy byly do jisté míry vyňaty z působnosti Zákona a Zákon se na banky bude v plné míře vztahovat. Tato nepřímá novela zákona o bankách vychází z iniciativy Úřadu a České národní banky a má za cíl plnou harmonizaci zpracovávání osobních údajů v oblasti bankovnictví s principy obsažnými v právu EU.

Výše uvedené změny, stejně jako celá novela Zákona, mají nabýt účinnosti dnem vstupu České republiky do EU, tedy 1. května 2004. Vzhledem k současnému legislativnímu stádiu novely bude tedy zajímavé sledovat, jak se v tomto krátkém časovém horizontu banky s uvedeným zpřísněním pravidel vypořádají – lze totiž očekávat, že zejména získání dodatečného souhlasu se zpracováváním citlivých osobních údajů od stávajících klientů bude pro banky představovat administrativně značně náročný úkol.

David Emr
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)