Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
“Euronovela“ zákona o ochraně osobních údajů omezí některá privilegia bank

“Euronovela“ zákona o ochraně osobních údajů omezí některá privilegia bank

13.2.2004 13:46
Autor: 

V Poslanecké sněmovně se nyní projednává novela zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů („Zákon“). Smyslem této novely je, mimo jiné, zpřesnit některé pojmy užívané Zákonem, upřesnit výjimky z režimu práv a povinností správce nebo zpracovatele osobních údajů a změnit úpravu předávání osobních údajů do zahraničí. Novelu Zákona lze ve stručnosti charakterizovat tak, že má za cíl ještě více sblížit Zákon s právními předpisy EU.

V souvislosti s novelou lze poukázat především na dvě důležité změny: uvolnění režimu předávaní osobních údajů do některých států a nové povinnosti plynoucí z novely Zákona pro banky.

Ohledně změny předávání osobních údajů do zahraničí platí, že dle novely mohou být osobní údaje předávány bez souhlasu Úřadu pro ochranu osobních údajů („Úřad“) do členského státu EU a do třetích zemí pokud zákaz omezování volného pohybu osobních údajů vyplývá z mezinárodní smlouvy, k jejíž ratifikaci dal Parlament České republiky souhlas, a kterou je Česká republika vázána. Tuto změnu nelze než uvítat, neboť odpadne do jisté míry jen formální žádost o souhlas Úřadu s předáváním do zemí EU, který Úřad automaticky vydával, neboť země EU se považují pro účely Zákona za země se stejnou právní ochranou osobních údajů jak Česká republika. Výše uvedená změna tak reflektuje princip tzv. volného pohybu informací, což je jeden ze základních principů práva EU.

Mnohem zásadnější změnu ale novela Zákona připravuje pro banky. Jak jsme již informovali v jednom z našich podzimních komentářů, připravovaná novela Zákona ztíží život bankám. Dle novely totiž banky (i) nebudou moci zpracovávat bez souhlasu klientů jejich citlivé osobní údaje (tedy např. údaje o národnostním původu, zdraví, rase, sexuální orientaci a vyznání klientů) a (ii) budou muset poskytovat subjektům údajů informace o jejich osobních údajích zpracovávaných bankou. Lze tedy shrnout, že v případě, že bude novela Zákona přijata ve stávajícím projednávaném znění, přestanou banky požívat zvláštní privilegovaný status, kdy byly do jisté míry vyňaty z působnosti Zákona a Zákon se na banky bude v plné míře vztahovat. Tato nepřímá novela zákona o bankách vychází z iniciativy Úřadu a České národní banky a má za cíl plnou harmonizaci zpracovávání osobních údajů v oblasti bankovnictví s principy obsažnými v právu EU.

Výše uvedené změny, stejně jako celá novela Zákona, mají nabýt účinnosti dnem vstupu České republiky do EU, tedy 1. května 2004. Vzhledem k současnému legislativnímu stádiu novely bude tedy zajímavé sledovat, jak se v tomto krátkém časovém horizontu banky s uvedeným zpřísněním pravidel vypořádají – lze totiž očekávat, že zejména získání dodatečného souhlasu se zpracováváním citlivých osobních údajů od stávajících klientů bude pro banky představovat administrativně značně náročný úkol.

David Emr
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data