Koruna posiluje o dalších 25 haléřů na měsíční maximum 32,55 Kč za euro navzdory vyššímu růstu cen průmyslových výrobců a negativnímu střednědobému výhledu Goldman Sachs. Americký dolar stagnuje k euru, a proto posiluje koruna také k němu (nejen k euru) na 25,45 Kč/USD.
Negativní nálada způsobená včerejší platební bilancí je pryč, na kurzu koruny se neprojevil ani vyšší než očekávaný růst průmyslových cen v lednu. Region je v podstatě klidný, na historicky rekordně silných úrovních se drží jen slovenská koruna (40,43 SKK/EUR). Naše měna od začátku tohoto týdne relativně výrazně posiluje za podpory zahraničních bank.
Zájem zahraničí o českou měnu může mít několik důvodů – spekulace na emisi českých dluhopisů v zahraničí, náhrada zlotého za korunu v portfoliích nebo v neposlední řadě příliv krátkodobého kapitálu do českého akciového trhu (podle platební bilance v prosinci činil příliv prostředků do majetkových cenných papírů 20,3 mld. Kč, v posledních dnech zaznamenává pražská burza mimořádné objemy obchodů a rekordně roste).
Je jen velmi obtížné předpovědět, kde se současné posilování koruny zastaví. Technicky považujeme za nejbližší úroveň právě 32,55 Kč za euro, potom dokonce až 32,35 Kč/EUR. Od července 2002 je trend vývoje české měny depreciační, pokud právě nedochází ke zlomu, měl by se (dočasný) růst koruny zastavit. Největší otázkou je ale právě zmíněný bod zlomu, na rozdíl od zahraničí by totiž podle našeho dlouhodobého scénáře měla česká měna postupně posilovat, což se od července 2002 neděje.
Radim Krejčí, Patria Online