Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká koruna podle Goldman Sachs propadne do 6 měsíců na 33,80 !

Česká koruna podle Goldman Sachs propadne do 6 měsíců na 33,80 !

12.2.2004 18:14
Autor: 

Před několika málo okamžiky se na obrazovkách informačních agentur objevila informace (naším zdrojem je Bloomberg), že investiční banka Goldman Sachs doporučuje svým klientům prodávat českou korunu a kupovat euro. Hlavním důvodem je především rostoucí deficit běžného účtu a nejnižší úrokové sazby ze všech zemí nově přistupujících k EU, které investice do Kč dělají komparativně méně atraktivní.

Podle Goldman Sachs koruna během tří měsíců propadne na 33,50 a během šesti měsíců na 33,80. Podle vážené báze je koruna nadhodnocena až o 5%. Banka proto doporučuje "dlouhou" pozici v euro a "krátkou" pozici v koruně. Dalším faktorem tlačícím na CZK je podle Goldman Sachs velmi malá šance, že se bude opakovat příliv přímých zahraničních investic z let 2001-2002.

Petr Žabža, Patria Direct

Váš názor
 • Slovensko
  1.3.2004 19:43

  Pokud zítra Slovensko dostane další automobilku je to další plus pro Českou korunu a docela významné.
  J. Baltazar
 • PROGNÓZA
  29.2.2004 19:08

  Podle všeho se tato analýza má šanci naplnit pouze v první polovině roku, ale kdo ví?
  NERO
 • Koruna
  24.2.2004 5:21

  Koruna za 33,8 je velmi slabá koruna. Naopak koruna za 26 na dolar je už asi vcelku rozumná hodnota. EUR/USD vývoj by měl korunu ovlivňovat. Podle výsledků US ekonomiky to vidím na korunu pod 30.
  Oldřich Irsecký
 • pětadvacátého
  20.2.2004 18:59

  Tak pánové pětadvacátého zahraniční obchod za leden ted´ se uvidí jaká ta anal. je.
  J Baltazar
  • CO
   21.2.2004 22:03

   Co čekáte , že z toho 25-tého vyleze? A co bude následovat?
   Nero
   • Statistika
    22.2.2004 7:29

    Čekám, že bude po dlouhé době v plusu. Ale nijak tomu nerozumím, jen mi to tak vychází v souvislosti : dovoz ropy před zdražením, kurz dolaru, období roku. Věřím, že jsou na trhu lidé , kteří už výsledek znají. A reakce trhu, to už je kdyby kdyby. Koruna krátce posílí, pak zase začne tak na šest týdnů oslabovat.
    J. Baltazar
    • zatím
     6.3.2004 13:18

     Pane Baltazar- zatím se vám to plní do puntíku, asi budu podle vás spekulovat.
     NERO
    • ODHAD
     25.2.2004 20:14

     Dobrý odhad, ale v plusu to nebylo.
     Nero
     • Bohužel
      26.2.2004 19:08

      Nebylo to v plusu. No jak to je, tak to je. Další dobrý bude až za květen- tedy aspoń se domnívám.
      J. Baltazar
 • Jsem zvědav
  14.2.2004 10:20

  Jsem zvědav, co řekne Goldman Sachs na lednový zahraniční obchod.
  J.Baltazar
 • Euro
  13.2.2004 15:56

  K Euru je potřeba podoknout, že ono samo stojí na hliněných nohách. Jeho hodnota sama o sobě je velmi pochybná!
  Časopis Monetarista
 • 31,80
  13.2.2004 14:46

  PODLE ČÁRYFUKA zdravím GOLDMAN Sachs
  ČÁRYFUK
 • Analytici
  13.2.2004 12:17

  Uz se stalo pravidlem, ze se vyplati delat presny opak toho, co radi tito analytici. V lednu rikali - pockejte s nakupem dolaru a tyden na to dolar vyletel o korunu vyse, sice ted jim dava situace za pravdu, ale kdo 13. ledna dolary nakoupil, mel dost casu se jich se ziskem zbavit predtim nez se dolar zase podiva na dno. Obdobna situace bude i s touto prognozou. Navic pred tydnem tady byla predpovidana cena za 1 euro v horizontu jednoho roku okolo 31.80. Je to vesteni z karet.
 • Realita vers. spekulace
  13.2.2004 9:45

  Celkem by mě zajímalo, jaké vstupní hodnoty si Goldman Sachs zadal do své "vážené báze", na jejímž základě pak staví svůj odhad. Také by bylo zajímavé vidět jejich doporučení půl roku či rok stará. Až mě tak napadá takřka konspirační úvaha - za poslední týden koruna poměrně silně posílila, zejména během včerejšího obchodování a den na to se objeví ze strany jednoho z nejsilnějších hráčů s korunou komentář, který je s tímto posílením v příkrém rozporu. Je to jenom náhoda, nebyl třebas tento hráč v "krátké" pozici vůči koruně v euru a nestihl si je včas zavřít ? Fuj, takováto myšlenka u tak respektované společnosti. Jinak čistě z ekonomického hlediska chápu volání exportérů po slabé koruně a tím pádem jejich kladný ohlas na doporučení podobná těm od Goldman Sachs. Nicméně kurz se bude muset skutečně dříve či později přiblížit fundamentální ekonomické realitě. A tato realita říká, že koruna je nadhodnocená a stále si leží na poměrně silné "proexportním" polštáři (viz. mnoho analýz a komentářů od závislých či nezávislých analytiků a ekonomů, publikovaných či psaných rovněž Patrií, rovněž viz. empirická zkušenost při překročenínaší západní a jižní hranice). Myslím si proto, že je spíše pouze otázkou a předmětem k úvahám a analýzám, v jakém intervalu se tato realita pro korunu nachází. 28-26 ? 28-24 ? 26 - 22 ? Nerad bych někomu radil nebo posílal zasvěcená doporučení, ale naši exportéři se asi budou muset chtě nechtě s faktem posílení koruny v možná ne až tak vzdáleném časovém horizontu vyrovnat, a to hlavně prostřednictvím modernizace, inovace a investic, zvyšováním konkurenceschopnosti, snižováním fixních a celkových mzdových nákladů - tzn. hlavně stálým a výrazným zvyšováním celkové produktivity a efektivnosti. Zní to možná tvrdě a zjednodušeně, ale jiná cesta zřejmě nepovede. Nicméně mýlím-li se, přijměte exportéři mou omluvu, kterou takto vystavuji se splatností 5-6 let. To už snad bude pro kačku přístav "Euro" na dohled.
  Petr Kučera
  • Modernizace,inovace,investice ?
   13.2.2004 11:19

   Pane Kučera mluvíte jako kniha.Měl byste vysvětlit tuzemským (Českým) exportním firmám, které nemohou dnes do svých cen zahrnout náklady na vývoj, inovace, investice a modernizace, kde na to vzít? I při současné likvidační politice vlády ?
   Orada Poisson
   • čeští exportéři a likvidační politika ?
    13.2.2004 13:07

    Věřte nebo ne, ale nesedím v teple poradenské kanceláře či banky, ale v poměrně aktivní výrobní a obchodní společnosti, takže můj komentář není vyčten, ale zakládá se na konkrétních zkušenostech. Co se týče českých exportérů, kteří nejsou schopni zahrnout náklady na vývoj atd. do cen, zkusím to trochu obrátit. Domnívám se totiž, že jejich výrobky (tzn. i samotný vývoj, investice) jsou nekonkurenceschopné a tudíž je nejsou schopni realizovat za ceny, které by v sobě vývojové a investiční náklady zahrnovaly. Problém musí skutečně každý hledat především u sebe a ne někde vně. A likvidační politika ? Nemusíte mít tuto vládu rád, ani já z ní nejsem nadšem a viděl bych ve "Strakovce" raději někoho jiného, ale proto není nutné označit její politiku za likvidační. To je ale asi trochu jiné téma.
    Petr Kučera
 • Konečně inteligentní názor ( Eur za 35 ? )
  13.2.2004 9:31

  Potom co provádí současná vládní garnitura se nic jiného než oslabení koruny čekat nedá ( I když trhy se logikou často neřídí ). Jen když připočtu 5 % ke kurzu 32,60 , vychází mi 34,23
  Mike
 • Tak do kdy?
  13.2.2004 6:48

  Tři měsíce (v článku) nebo šest (v titulku)?
  Josef Šír
  • Omluva
   13.2.2004 7:07

   Tady v článku je to v pořádku, přišel jsem přes iDnes, kde mají tři měsíce = 33,80.
   Josef
 • zda se, ze nas jeste neozebracili dost
  13.2.2004 4:05

  Kazdemu rozumnemu cloveku je jasne, ze rovnovazny kurz koruny je pod 25 za euro. Ale kdyz ma nekdo silnou lobby, tak proc se neprizivit na tech deseti milionech chudacich ve stredu Evropy - oni jsou slabi a neumi se branit ;(
  autor
  • Ozebracení ?
   13.2.2004 9:04

   Ožebračení dělá právě silná koruna.Není přece možné, aby zahraniční zboží např.potraviny (které jsou navíc dotované) byly levnější než české.Při hypotetickém kursu 25/EUR by nastal konec tuzemských výrobců.Nevím za co by potom lidé kupovali to levné zboží ze zahraničí?Ať mi autor vysvětlí čím by to zboží platil při současném stavu ekonomiky? Dluhopisy ?
   Orada Poisson
   • Reakce
    13.2.2004 15:50

    Mantáku, zase kecáš! Nenastal by jejich konec!
    Lojzo
  • To autor
   13.2.2004 7:50

   Pokud zakládáte svoje tvrzení na čtení Big Mac indexu tak se dá pochopit. Nicméně Vás budoucnost zklame. Mám pro Vás dvě špatné zprávy: 1/ Big Mac index má pro tvorbu kursu nulovou vypovídací hodnotu. 2/ Ježíšek neexistuje :-)
   Dummy
  • jen aby to byla pravda
   13.2.2004 7:19

   Na to oslabeni se uz moc tesim. Ovsem spise nez na vykonu nasi ekonomiky, o vykonu nasich politiku ani nemluve, zalezi jak se zrovna vyspi velci hraci na trhu s menami. Ti jsou shopni spekulovat na vsechno. Pokud se to ale stane, pro ceske firmy se zlepsi situace s konkurenceschopnosti exportu vlastnich vyrobku po vstupu do EU. Mozna to i nektere podrzi nad vodou, protoze skoro vse ostatni jde proti nim. Co se tyka dovolenych, cestovat lze do zemi, kde se plati USD. Vzdyt soucasny kurz nema chybu!
   Zdenek
  • spravne
   13.2.2004 6:22

   vstupem do EU bude CNB dbat vice na obchodni bilanci nez na cenu dovolene a prestane manipulovat korunu do nesmyslne sily. a tak pak proste oslabi.....a to je dobre pro kazdeho vyvozce a tim i pro lidi!
   Mirek
   • Koruna
    15.2.2004 8:10

    Koruna není silná a má větší pravděpodobnost posílení. ČNB manipulovala s korunou k jejímu oslabení. Obchodní bilance je na rozv. se ekonomiku velmi dobrá. Vývozci musí v pohodě ustát 28 za euro jinak to mohou zavřít. Jediný problém je , že koruna je vázaná na EUR a to je teď nadhodnocené. Ale to se časem upraví. Lidi samozřejmě chtějí vydělávat EUR co nejvíce, takže by chtěli silnou korunu.
    J Baltazar
  • Nerozumim
   13.2.2004 5:50

   Moc neruzim tomu komentari, kurz koruny prece neznamena, ze nas nekdo ozebracuje. Nizka koruna muze byt dobra pro exportni firmy a pomoci i domacim, protoze import bude relativne drazsi. Nasledne by se mohla trosku snizit nezamestnanost, tak jakypak fraky. Ostatne, posun meny jako dusledek hospodareni na beznem ucte neni nelogicky, i kdyz si netroufnu odhadnout, jestli by se to melo projevit ted, za 6 mesicu, za rok nebo kdy. Protoze funguje stadni mentalita, tohle oznameni samo o sobe zrejme kurz koruny snizi, bez ohledu na uvadene duvody :-))) Dovolena se mozna prodrazi, ale co, v Cechach je taky krasne.
   Petr
   • Ozebraceni naroda
    13.2.2004 21:49

    Ozebraceni naroda spociva v tom, ze veskere prijmy Cesi dostavaji v korunach, ale vydaje musi platit v eurech (zvlast po vtupu do EU je jasne, ze k nam prijdou evropske ceny). A koneckoncu, za par let uz budou jen eura a na kursu koruny k euru zalezi, jestli do Evropy vstoupime jako zebraci nebo obcane - pri kursu 35 Kc za euro, i s platem 35000 mesicne budes zebrak, kteremu se smejou i nemecti bezdomovci.
    Josef
   • Ozebraceni naroda
    13.2.2004 21:49

    Ozebraceni naroda spociva v tom, ze veskere prijmy Cesi dostavaji v korunach, ale vydaje musi platit v eurech (zvlast po vtupu do EU je jasne, ze k nam prijdou evropske ceny). A koneckoncu, za par let uz budou jen eura a na kursu koruny k euru zalezi, jestli do Evropy vstoupime jako zebraci nebo obcane - pri kursu 35 Kc za euro, i s platem 35000 mesicne budes zebrak, kteremu se smejou i nemecti bezdomovci.
    Josef
   • Dovětek
    13.2.2004 15:53

    A na Moravě ještě líp !!!
    Franta
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data